вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про результати розгляду заяви поточного кредитора
про грошові вимоги до банкрута у справі про банкрутство
19.04.2021м. ДніпроСправа № 904/4154/20
За заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, м.Дніпро
до боржника Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14", м.Кривий Ріг
про визнання грошових вимог
Суддя Мартинюк С.В.
за участю секретаря судового засідання Ільєнко В.Ю.
Представники:
Від заявника: Полевичек Д.А., дов. №0400-010901-7/600 від 04.01.2021, головний спеціаліст-юрисконсульта;
Ліквідатор КП "Житлово-експлуатаційна організація №14": не з'явився.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.01.2021 припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14"; припинено повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Рабчун Руслана Олександровича; визнано Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №14" - банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 18.01.2022; ліквідатором Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" призначено арбітражного керуючого Рабчуна Руслана Олександровича.
25.03.2021 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшла заява про визнання кредиторських вимог до боржника у розмірі 12 633,71 грн. та судового збору у розмірі 4 540,00 грн.
Ухвалою суду від 29.03.2021 прийнято заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до боржника Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №14» про визнання грошових вимог у розмірі 12 633,71 грн. та судового збору у розмірі 4 540,00 грн. по справі про банкрутство №904/4154/20 до розгляду та призначено розгляд заяви в судовому засіданні на 19.04.2021.
13.04.2021 до суду від ліквідатора КП "ЖЕО №14" Рябчуна Р.О. надійшло повідомлення про результати розгляду вимог кредитора до боржника.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні представника заявника, встановлено наступне.
Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №14" (далі - Боржник) з 14.01.1994 року зареєстровано в Головному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України та платник, який відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.11.2020 визнано грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" (50047, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Щорса, 22, ідентифікаційний номер юридичної особи 20282526) на суму 4 204, 00 грн. (судовий збір) - 1 черга задоволення вимог кредиторів, та на суму 98 833, 25 грн. (зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) - 3 черга задоволення вимог кредиторів.
З моменту відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №14» та введення процедури розпорядження майном до визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури у підприємства виникла поточна заборгованість перед Головним управлінням по вiдшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй, призначених вiдповiдно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування», а саме: в частині пенсiй, призначених вiдповiдно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсiйне забезпечення» (Список №2) за перiод 01.09.2020 по 31.12.2020 на загальну суму 12 633,71 грн.
Статтею 13 Закону України № 1788 «Про пенсiйне забезпечення» визначенi категорiї працiвникiв, якi мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000 вказана стаття, крiм визначення категорiй працiвникiв, якi мають право на пенсiю за вiком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення пiдприємствами та організаціями плати до пенсійного фонду, що покривала, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статтi 13 Закону України № 1788 «Про пенсiйне забезпечення»
Законом України «Про внесення змiн до деяких законiв України» вiд 17.02.2000 № 1461-IІІ порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату i доставку пенсiй змiнено. А саме - норму що регулювала дане питання у статтi 13 Закону України «Про пенсiйне забезпечення», виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування у Закон України «Про збiр на обов'язкове державне пенсiйне страхування» №400.
Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування, передбачені статтею 1 цього Закону, повинні сплачувати збiр на обов'язкове державне пенсiйне страхування у розмірах, встановлених статтею 4 цього закону, що визначається у відсотковому відношенні до об'єкта оподаткування, який передбачений статтею 2 цього Закону.
Зокрема, у вiдповiдності до вимог вищезазначеного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетнi, громадські та інші установи та організації, об'єднані громадян та iншi юридичнi особи, а також фiзичні особи - суб'єкти підприємницької дiяльностi, якi використовують працю найманих працівників, незалежно від форми власностi, повинні сплачувати збiр на обов'язкове державне пенсiйне страхування у 100 % розмірі від суб'єкта оподаткування, якими є фактичні витрати на виплату i доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пiдвищення пенсiй" вiдповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсiйне забезпечення" та призначених пiсля дня набраннi чинностi зазначеним Законом відповiдно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до розділу 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції 16.01.2004 року за №64/8663, для платникiв, зазначених у пiдпунктi 2.1.1 пункту 2.1 роздiлу 2 цiєї Iнструкцiї. (крiм платникiв, вiднесених до четвертої групи платникiв єдиного податку, що визначенi у пiдпунктi 4 пункту 291.4 статтi 291 глави 1 роздiлу XIV Податкового кодексу України), вiдшкодуванню пiдлягають фактичнi витрати на виплату та доставку пенсiй, призначених на пiльгових умовах вiдповiдно до статтi 13 Закону України "Про пенсiйне забезпечення" до набрання чинностi Законом України вiд 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змiн до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": - особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсiйне забезпечення" та пунктiв 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування".
У відповідності до пунктів 6.4, 6.5, 6.7, 6.8 розділу 6 інструкції № 21-1 (зі змінами та доповненнями), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй, призначених вiдповiдно до частини 2 "Прикiнцевих положень" Закону (згiдно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 сiчня поточного року та протягом мiсяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсiї до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикiнцевих положень Закону, сплачуються одночасно iз оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй за перший поточний мiсяць на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
З огляду на викладенi норми законодавчих актiв боржник, як платник збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування та юридична особа, працiвники якої вийшли на пiльгову пенсiю, зобов'язаний сплачувати Пенсiйному фонду збiр у 100 % розмiрi сум фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй його працiвникам, тобто відшкодувати Пенсiйному фонду фактичнi витрати на виплату та доставку пiльгових пенсій, призначених працiвникам Боржника, у повному розмiрi.
Вiдповiдно до п. 6.9 Iнструкцiї №21-1 у разi призначення пенсiй на пiльгових умовах особам, якi мають необхiдний стаж роботи не за місцем призначення цiєї пенсiї, орган Пенсiйного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згiдно з додатками, зазначеними у пунктi 6,4 цієї глави для зазначених пiдприємств, у двох примiрниках через орган пенсiйного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, мiсцезнаходженням яких є вiльна економiчна зона "Крим"). Вiдшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсiй, призначених на пiльгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства, тому управління стягує в судовому порядку заборгованiсть i по пенсiонерах, яким призначено пенсiю в інших районних та міських управліннях Пенсійного фонду України.
У зв'язку з тим, що Боржником не було відшкодовано суми фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй, в нього залишилась несплаченою заборгованість перед Головним управлінням щодо відшкодування зазначених сум по колишнiм працiвникам пiдприємства, якi були зайнятi на роботах зi шкiдливими i важкими умовами працi за Списком №2 виробництв, робiт, професiй, посад i показникiв, затверджених Кабiнетом Міністрів України, за перiод 01.09.2020 по 31.12.2020 на загальну суму 12 633,71 грн. Дана сума підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй, призначених вiдповiдно до частини 2 Прикiнцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №14" не сплачено заборгованість перед Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області.
Отже, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку №2, відносяться до загальнодержавних податків і зборів.
Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Суд не погоджується з доводами ліквідатора банкрута Рябчуна Р.О., викладеними у повідомленні, щодо включення вимог Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області до КП "ЖЕО№14" на суму 12 633,71 до 4 черги задоволення з огляду на наступне.
Ліквідатор КП "ЖЕО№14" Іващук В.А. посилається те, що вимоги по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за своєю правовою природою не можуть розглядатися як вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а тому їх слід включити до четвертої черги задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до п.6.2 ст.6 Податкового кодексу України збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
Заборгованість КП "ЖЕО№14" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" (Список №2) за період з 01.09.2020 по 31.12.2020 на загальну суму 12 633,71 грн., що в свою чергу є обов'язковим платежем до бюджету.
Отже, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку №2, відносяться до загальнодержавних податків і зборів.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
З огляду на обґрунтованість заяви про визнання грошових вимог Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, господарський суд дійшов до висновку щодо наявності підстав для визнання поточних грошових вимог до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" на загальну суму 12 633,71 грн. та судового збору в розмірі 4 540, 00 грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (судовий збір);
- 3 черга - 12 633,71 грн. (зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Керуючись статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, статтями 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд,
Визнати поточні грошові вимоги Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до банкрута Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" (50047, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Щорса, 22, ідентифікаційний номер юридичної особи 20282526), а саме:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (судовий збір);
- 3 черга - 12 633,71 грн. (зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Ухвала набирає законної сили - 19.04.2021.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України, до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Суддя С.В. Мартинюк