Рішення від 16.04.2021 по справі 620/2041/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/2041/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання незаконним рішення відповідача, викладене в листі від 28.01.2021 № 523-84/Т-02/8-2500/21, щодо відмови перерахунку пенсії позивачу, виходячи з 61% грошового забезпечення з 30.08.2020; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, виходячи з 61% грошового забезпечення з 30.08.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач при призначенні пенсії та визначенні відсотка грошового забезпечення протиправно не врахував вислугу років в пільговому обчисленні. Вважає, що пенсія має бути призначена йому, виходячи з 61% грошового забезпечення.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, загальний стаж позивача складає 33 роки 3 дні, з них календарна вислуга років у Збройних Силах України - 14 років 10 місяців 5 днів. Вказує, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає при розрахунку пенсії за вислугу років зарахування вислуги років у пільговому обчисленні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.08.2020 № 218 ОСОБА_1 було звільнено з військової служби в запас. Вислуга років у Збройних Силах України становить 18 років 01 місяць 05 діб (календарна військова служба - 14 років 10 місяців 5 діб, пільгова вислуга - 03 роки 03 місяці 00 діб) (зворот а.с. 27).

Військовим комісаром Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надіслано подання від 05.11.2020 № УЧ44285/ФЧ61542 з відповідним документами про призначення позивачу пенсії, згідно якого страховий стаж станом на 29.08.2020 склав 33 роки 00 місяців 03 дні (а.с. 26).

Згідно протоколу за пенсійною справою № 2501013599 від 30.08.2020 позивачу з 30.08.2020 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 58% грошового забезпечення, 33 роки вислуги (а.с. 25).

Позивач не погоджуючись з відсотковим розміром призначеної пенсії звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням 3 років вислуги у пільговому обчисленні, однак листом від 28.01.2021 № 523-84/Т-02/8-2500/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було повідомлено, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством, а Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено при розрахунку пенсії за вислугу років зарахування вислуги років у пільговому обчисленні, при призначенні пенсії за вислугу років з урахуванням страхового стажу передбачено розмір пенсії розраховувати тільки з урахуванням календарної вислуги (а.с. 11-12).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію та членів їх сімей визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон).

Відповідно до статті 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Умови призначення пенсії за вислугу років визначено статтею 12 Закону.

Так, згідно пункту «б» статті 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) (пункт «б» частини першої статті 13 Закону).

Спірні правовідносини виникли з приводу відмови суб'єкта владних повноважень зарахувати на пільгових умовах період участі в антитерористичній операції для визначення відсоткового розміру пенсії за вислугу років.

Так, згідно статті 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

У справі, що розглядається, у позивача наявний відповідний пільговий стаж за прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції, 03 роки 03 місяці 00 діб (а.с. 6, 8, 31).

Статтею 17 Закону визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, військовослужбовцям за контрактом. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а.

Отже, є необґрунтованим висновок відповідача про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм права, що регулюють спірні правовідносини.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на врахування пільгової вислуги 03 роки 03 місяці 00 діб при визначенні відсоткового розміру пенсії.

З урахуванням зазначеного, зважаючи, що саме при призначенні позивачу пенсії відповідачем невірно було визначено відсотковий розмір пенсії, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії позивача 58% грошового забезпечення; зобов'язання відповідача здійснити з 30.08.2020 перерахунок пенсії позивачу, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 61% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судового збору відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 58% від відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 30.08.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 61% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16.04.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна