16 квітня 2021 року Справа № 215/1780/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича про визнання протиправною бездіяльності, -
1. 18.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у порушені встановленого поряду статей 3, 22, 144 Конституції України та зобов'язати прийняти рішення в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у відмові надати належно завіреного дубліката листа непрацездатності № 520964 серії АВЛ № 520964 з 03.06.2010 по 18.06.2010, та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) цей дублікат надати;
- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у відмові надати копію правового акта відповідно до якого головний лікар закладу не має повноважень видати копію листа непрацездатності та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) надати таку копію;
- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у відмові надати повідомлення про повноваження осіб які розглядали заяву і надати належно завірені дві копії заяви з реєстраційними номерами.
2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 23.03.2021 справу № 215/1780/20 (провадження № 2-а/215/232/21) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича про визнання протиправною бездіяльності передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 215/1780/20 (провадження № 2-а/215/232/21) надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 12.04.2021, та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді І.О. Верба.
4. Відповідно до пункту третього частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
5. Суддею встановлено, що адміністративний позов не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
6. Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
щодо сплати судового збору
7. Згідно з частиною третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
8. Частиною п'ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
9. Позивач заявляючи клопотання про звільнення від сплати судового збору зазначив, що його дохід за 2020 рік складав 2026,49 грн, який менше рівня прожиткового мінімуму 2270 грн та позов подано на захист соціальних прав.
10. Вирішуючи заявлене позивачем клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
11. Відповідно до статті 1 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
12. Згідно з пунктом першим статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
13. Частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 01.01.2021 становить 2270 грн, та відповідно дорівнює 908 грн.
14. Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
15. Суд зазначає, що, звільнення від сплати судового збору, є правом, а не обов'язком суду.
16. Крім того, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень такого майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
17. Повне звільнення від оплати усіх судових витрат застосовується судом до тих осіб, рівень статків яких не дозволяє взагалі робити будь-які судові витрати, інакше вони неспроможні будуть забезпечити свої найнеобхідніші життєві потреби (житло, харчування тощо).
18. Позивач не заявляє про наявність у нього пільг на сплату судового збору згідно із статтею 5 Закону № 3674-VI, відповідні докази не подає.
19. Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
- розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
- позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
- предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
20. Згідно з частиною другою статті 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
21. Загальною умовою для звільнення від сплати судового збору є те, що розмір судового збору за подання адміністративного позову перевищує 5% розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
22. На підтвердження майнового стану позивачем надано довідку Тернівського управління праці та соціального захисту населення м. Кривий Ріг від 04.03.2021 № 2288 з якої вбачається, що ОСОБА_1 отримує:
- щомісячну компенсаційну виплату, як непрацююча працездатна особа, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи - ОСОБА_2 , яка становила за 2020 рік у розмірі 410,88 грн;
- компенсацію за надання соціальних послуг особам з інвалідністю І групи, яка становила за 2020 рік у розмірі 23913,12 грн.
23. Разом з тим, надана довідка Тернівського Управління праці та соціального захисту населення місті Кривому Розі не є документом, із якого можливо встановити всю суму доходу позивача за попередній календарний рік.
24. Зазначеним документом констатується факт нарахування ОСОБА_1 щомісячних компенсаційних виплат, а не річного доходу, а тому не може бути доказом на підтвердження майнового стану особи.
25. Крім того, надана довідка не підтверджує відсутність у позивача інших джерел доходу, а інших доказів на підтвердження свого майнового стану (довідки органу доходів і зборів про доходи, або про відсутність інших доходів за попередній календарний рік тощо) скаржник не надав.
26. Щодо посилань позивача на можливість з'ясування суддею наявності у нього відповідних пільг та належного майнового положення шляхом звернення до Єдиного реєстру фізичних осіб з органу доходів і зборів про його місячний дохід, суддя зазначає наступне.
27. Відповідно до частин 1, 4 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
28. Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
29. Диспозиція частини першої ст.80 КАС України чітко передбачає право учасника справи подати клопотання про витребування доказів у разі неможливості самостійно надати докази.
30. Суддя зазначає, що будь-яких обставин, щодо унеможливлення самостійно надати належні для підтвердження скрутного матеріального становища доказів, а також заходи, які позивач вживав для отримання цих доказів самостійно, та (або) причини неможливості самостійного отримання таких доказів, скаржником наведено не було.
31. КАС України не визначає обов'язку суду щодо звільнення від сплати судового збору та обов'язку самостійно збирати докази в обґрунтування та/або підтвердження обґрунтування підстав звільнення на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
32. Сплата судового збору або надання доказів, що підтверджують право особи на звільнення (зменшення розміру, відстрочку) від його сплати покладається саме на особу, що звертається до суду.
33. Зазначені висновки викладені, зокрема, у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі 160/11072/20, в ухвалах від 12.04.2021 у справі № 215/6182/20, від 12.04.2021 у справі № 215/5844/20, від 09.04.2021 у справі № 215/5128/20, від 09.04.2021 у справі 160/12721/20,
34. Аналогічна позиція у розв'язанні питання щодо наявності підстав для звільнення від сплати судового збору висловлена Верховним Судом, зокрема, в ухвалах від 15.03.2021 у справі № 160/1352/20, від 18.03.2021 у справі № 215/1419/19, від 07.04.2021 у справі № 215/7147/19.
35. Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
36. Суд зазначає, що позивач звернувся з адміністративним позовом, оскільки порушено його право при розгляді його заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, а саме не прийнято правового акта за наслідками розгляду такої заяви, не надано належно завіреного дубліката листа непрацездатності № 520964 серії АВЛ № 520964 з 03.06.2010 по 18.06.2010.
37. З урахуванням викладеного предметом позову не є захист соціальних прав, як зазначає позивач.
38. За таких обставин, вважаю за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
39. Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суд, -
40. Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича про визнання протиправною бездіяльності - залишити без руху.
41. Надати строк для усунення недоліків позовної заяви, який складає 5 (десять) календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали.
42. Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання документу про сплату судового збору відповідно до кількості заявлених позовних вимог за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Дн-кій обл./Чечел.р/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача (IBAN): UA368999980313141206084004632
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: «Судовий збір за позовом ОСОБА_1 , Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34824364»,
або обґрунтоване клопотання із підтверджуючими доказами про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
43. Копію ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
44. Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде повернута позивачеві.
45. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та не може бути оскаржена.
Суддя І.О. Верба