16 квітня 2021 року Справа № 160/2033/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі №160/2033/21 за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Грушівської сільської ради Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення, -
11.02.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Грушівської сільської ради Дніпропетровської області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та нечинним пункт 12.01 додатку 8 до рішення Грушівської сільської ради від 04.06.2020 року №401/XXXIII-VII "Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку, місцевих податків і зборів на 2021 рік".
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що Рішенням Грушівської сільської ради Дніпропетровської області від 04.06.2020 №401/ХХХІІІ-VII "Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку, місцевих податків і зборів на 2021 рік" на території Грушівської сільської ради Дніпропетровської області встановлені ставки та пільги сплати земельного податку на 2021 рік, зокрема, пунктом 12.01 додатку 8 до Рішення встановлено ставку земельного податку для земель розміщення і експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту у розмірі 6% від нормативно-грошової оцінки за земельні ділянки. Позивач вважає, що зазначена норма суперечить вимогам п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України, згідно з яким, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки. Зауважує, що листом від 25.11.2020 №2047 позивач звертався до Голови Грушівської сільської ради щодо приведення ставок земельного податку за користування землями залізничного транспорту у відповідність до вимог чинного законодавства України, але відповіді не отримав. Враховуючи вищенаведене, позивач вважає, що пункт 12.01 додатку 8 до Рішення відповідача прийнято з порушенням вимог податкового законодавства, та неправомірно застосовано при встановлені ставок земельного податку п.274.2 ст.274 ПК України, тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 16.02.2021 року адміністративну справу було призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, з проведенням підготовчого засідання.
26.03.2021 року засобами електронного зв'язку та 29.03.2021 року засобами поштового зв'язку до суду від представника Грушівської сільської ради Дніпропетровської області надійшло письмове клопотання, в якому представник просить суд: закрити провадження у справі №160/2033/21 за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" до Грушівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України, у зв'язку з виправленням оскаржуваних порушень відповідачем.
В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначає, що Рішенням сесії Грушівської сільської ради №77/ХХХІП-VП від 22.03.2021 було внесено зміни у додаток №8 "Ставки земельного податку" до рішення сесії Грушівської сільської ради №401/ХХХШ-VІІ від 04 червня 2020 року, а саме у п.п.12.01 "Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту" в колонках під назвою "Ставки податку (відсотків від нормативно-грошової оцінки)" замінено цифри "6" на цифри "3". Таким чином, ставка земельного податку за користування землями залізничного транспорту була змінена з 6 відсотків на 3 відсотки відповідно до норм чинного законодавства, а саме положень п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України. Враховуючи, що в даному випадку відповідач самостійно виправив оскаржуване порушення норм чинного законодавства, привів у відповідність ставки земельного податку за користування землями залізничного транспорту, тому представник відповідача просить суд провадження у справі №160/2033/21 закрити на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України.
У підготовче засідання, призначене на 13.04.2021 року представники сторін не прибули, належним чином повідомлялися про день, час та місце підготовчого засідання. 13.04.2021 року представник позивача подала до суду заяву, в якій зазначила, що проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі не заперечує, просить його задовольнити. 13.04.2021 року засобами поштового зв'язку до суду від представника Грушівської сільської ради Дніпропетровської області надійшла заява про проведення судового засідання без участі представника відповідача, за наявними матеріалами справи.
Разом з тим, 15.04.2021 року до суду від представника позивача надійшла заява, в якій представник зазначає, що ознайомившись із клопотанням, позивач заперечує проти закриття провадження у справі, оскільки в рішенні №77 від 22 березня 2021 року не зрозуміло з якого саме часу будуть діяти ставки на землю у розмірі 3%, а саме з 01.01.2021 року, чи з дати прийняття рішення про внесення змін, тобто, з 22 березня 2021 року.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Згідно з п.8 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Судом встановлено, що Рішенням п'ятої сесії восьмого скликання Грушівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області №77 від 22 березня 2021 року "Про внесення змін щодо ставок земельного податку", було внесено зміни у додаток №8 "Ставки земельного податку" до рішення сесії Грушівської сільської ради №401/ХХХІІІ-VП від 04 червня 2020 року, а саме у п.п.12.01 "Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту" в колонках під назвою "Ставки податку (відсотків від нормативно-грошової оцінки)" замінено цифри " 6" на цифри " 3".
Відповідно до ч.2 ст.173 КАС України, завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Частиною 1 ст.44 КАС України встановлено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.
За приписами ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.4 ст.77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною 4 ст.173 КАС України передбачено, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Враховуючи вищевикладене, з метою з'ясування обставин виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень, суд доходить висновку про наявність підстав для продовження строку підготовчого провадження на тридцять днів та оголошення перерви в підготовчому засіданні.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.14, 44, 77-79, 173, 238, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Продовжити підготовче провадження на 30 (тридцять) днів.
Оголосити перерву в підготовчому засіданні до 13.05.2021 року до 10 год. 30 хв.
Витребувати у відповідача - Грушівської сільської ради Дніпропетровської області письмові пояснення з приводу прийнятого Рішення №77 від 22 березня 2021 року "Про внесення змін щодо ставок земельного податку", яким було внесено зміни у додаток №8 "Ставки земельного податку" до Рішення сесії Грушівської сільської ради №401/ХХХІІІ-VП від 04 червня 2020 року, у п.п.12.01 "Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту" в колонках під назвою "Ставки податку (відсотків від нормативно-грошової оцінки)" замінено цифри " 6" на цифри "3", а саме, щодо дати застосування ставки земельного податку у розмірі 3%.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Д.В. Сидоренко