16 квітня 2021 рокуСправа № 160/2681/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Л.Д. Сервіс» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
1. 23.02.2021 Приватне підприємство «Л.Д. Сервіс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 05.11.2020 № 2107465/21922502 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Л.Д. Сервіс»;
- зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.10.2019 № 10 Приватного підприємства «Л.Д. Сервіс» відповідно до чинного податкового законодавства України.
2. Ухвалою суду від 01.03.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, учасникам справи надано строк для подання заяв по суті спору.
3. 29.03.2021 від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли відзив з доказом його направлення позивачу та клопотання у порядку статті 52 КАС України.
4. 29.03.2021 від ДПС України надійшов відзив з доказом його направлення позивачу.
5. Ухвалою суду від 16.04.2021 здійснено процесуальне правонаступництво у порядку статті 52 КАС України, а саме здійснено заміну відповідача Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП: 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49000).
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
6. За правилом першої події відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України (в редакції чинній на час правовідносин) позивачем було складено та направлено до контролюючого органу податкову накладну від 31.10.2019 № 10.
7. Позивачем направлені пояснення із підтверджуючими документами, однак відповідачем прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, яке позивач вважає необґрунтованим та таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
8. Надані контролюючому органу документи повністю підтверджували здійснення господарської операції.
9. Відповідач у квитанції № 1 про зупинення реєстрації податкової накладної чітко не вказав на конкретний чинний критерій ризиковості платника податку та не навів розрахований показник за відповідним критерієм.
10. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної не містять чіткої підстави для відмови, що свідчать про необґрунтованість та незаконність.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
ГУ ДПС у Дніпропетровській області
11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з Повідомленням до податкової накладної, прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.10.2019 № 10, оскільки не надано накази на відрядження - до місця здійснення робіт. Крім того, наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника сумою задекларованого доходу за 2019 рік. Відповідно до наданих первинних документів (видаткові накладні, рахунки фактури на суму без ПДВ 75,2 тис. грн) постачальником будівельних матеріалів є ТОВ «Юніком Капітал». При цьому, ТОВ «Юніком Капітал» в поданій звітності з податку на прибуток за 2019 рік задекларував суму доходу у розмірі 23,5 тис. грн, а з липня 2020 року взагалі перестав звітувати по податкам та зборам.
12. ПП «Л.Д. Сервіс» за рішенням Комісії ГУ ДФС у Дніпропетровській області внесено (включено) 05.04.2018 до переліку ризикових платників податку на підставі інформації, отриманої в межах Алгоритму дій.
13. На підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості, затверджених Порядком № 1165 прийнято рішення по ПП «Л.Д. Сервіс» про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 № 9572.
14. За результатами розгляду фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання та їх схеми роботи 19.03.2020 Комісією враховано інформацію та документи отримані ПП «Л.Д. Сервіс» (код ЄДРПОУ 21922502), а також інформацію відповідного структурного підрозділу, отриману в межах Алгоритму дій, щодо виключення платників податків з переліку ризикових, та постановили про прийняття рішення, що надані документи свідчать про невідповідність платників податків критеріям ризиковості платника податку.
15. Станом на теперішній час ПП «Л.Д. Сервіс» 16.03.2021 включено до переліку ризикових платників податків згідно з інформації, отриманої в межах Алгоритму дій структурного підрозділу ГУ ДПС щодо моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затвердженого Розпорядженням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 15.01.2021 № 5-р (із змінами).
ДПС України
16. Вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню Комісії регіонального рівня зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є передчасним.
17. Вимога щодо зобов'язання зареєструвати податкові накладні є похідною вимогою до ДПС України від вимог до ГУ ДПС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
18. ПП «Л.Д. Сервіс» (код ЄДРПОУ 21922502) дата державної реєстрації: 23.01.1995, дата запису: 25.03.2016, номер запису: 12031200001028820. Основним видом діяльності є діяльність у сфері архітектури (71.11). Іншими видами діяльності підприємства є, зокрема, Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у. (43.99).
19. 29.07.2019 між КП «Управління капітального будівництва» (замовник) та ПП «Л.Д. Сервіс» (підрядник) укладено договір підряду № 046/19/154, відповідно до пункту 1.1. якого замовник доручає, а підрядник, на свій ризик, в межах договірної ціни приймає на себе обв'язки, власними або залученими силами, виконувати роботи з нового будівництва, які забезпечать введення в експлуатацію об'єкта: «Будівництво зупинки громадського транспорту з благоустроєм по вул. Ситова, 7 в м. Запоріжжя» в обумовлений цим договором термін та з належною якістю в межах затвердженої проектно-кошторисної документації, та узгодженої ціни робіт, вимог національних стандартів, будівельних норм і правил, вимог техніки безпеки та охорони праці.
20. ПП «Л.Д. Сервіс» подано на реєстрацію податкову накладну від 31.10.2019 № 10, складену КП «Управління капітального будівництва», за номенклатурою товарів/послуг продавця: Будівництво зупинки громадського транспорту з благоустроєм по вул. Ситова, 7 в м. Запоріжжя (послуги згідно з ДКПП 43.99), обсяги постачання без урахування ПДВ 161580,37 грн, сума ПДВ 32316,07 грн.
21. Згідно квитанції податкова накладна від 31.10.2019 № 10 надійшла 12.11.2019 та зареєстрована за № 9266138306, результат обробки: Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 31.10.2019 № 10 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
22. 29.10.2020 платником податків направлено Повідомлення від 29.10.2020 № 2 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по податковій накладній від 31.10.2019 № 10 на обсяг постачання без урахування ПДВ 161580,37 грн, ПДВ 32316,07 грн, отримувач (покупець) КП «Управління капітального будівництва», із поясненнями: пояснення та копії первинних документів щодо підтвердженя реальності здійснення операцій.
23. Відповідно до квитанції № 1 Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено доставлено до центрального рівня ДПС України 29.10.2020 о 15:25:36.
24. Згідно квитанції № 2 документи доставлено до районного рівня 461 ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Амур-Нижньодніпровська ДПІ (Амур-Нижньодніпровський район м. Дніпра) 29.10.2020 о 15:25:36, реєстраційний номер документа 9281852008, повідомлення від 29.10.2020 № 2 прийнято до розгляду.
25. До повідомлення додано наступні документи: податкову накладну від 31.10.2019 № 10; квитанцію до податкової накладної від 13.11.2019 № 1; договір підряду (1 ч.) від 29.07.2019 № 046/19/54; договір підряду від 29.07.2019 № 046/19/54; договір підряду від 29.07.2019 № 046/19/54; довідку про вартість виконаних будівельних робіт від 31.10.2019 б/н; акт приймання виконаних будівельних робіт від 31.10.2019 № 1; підсумкова відомість ресурсів від 31.10.2019 б/н; розрахунок загальновиробничих витрат (1) від 31.10.2019 б/н; розрахунок загальновиробничих витрат (2) від 31.10.2019 б/н; платіжне доручення від 27.11.2019 № 6841; відомість бухгалтерського обліку від 31.10.2019 № 361; рахунок-фактуру від 27.09.2019 № ЖБ-395; видаткову накладну від 07.10.2019 № ЖБ-379; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-436; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-438; видаткову накладну від 21.11.2019 № ЖБ-483; відомості бухгалтерського обліку від 01.10.2019 № 631; платіжне доручення від 01.10.2019 № 2511; податкову накладну від 01.10.2019 № 1; рахунок-фактуру від 18.10.2019 № ЖБ-431; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-432; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-433; відомість бухгалтерського обліку від 23.10.2019 № 631; платіжне доручення від 23.10.2019 № 2589; податкову накладну від 23.10.2019 № 30; рахунок-фактуру від 24.10.2019 № СФ-250; видаткову накладну від 24.10.2019 № РН-334; відомість бухгалтерського обліку від 24.10.2019 № 631; платіжне доручення від 29.10.219 № 2615; податкову накладну від 24.10.2019 № 364; рахунок-фактуру від 24.10.2019 СФ-251; видаткову накладну від 26.10.2019 № РН-345; відомість бухгалтерського обліку від 26.10.2019 № 631; платіжне доручення від 04.11.2019 № 2653; податкову накладну від 26.10.2019 № 378; рахунок-фактуру від 28.10.2019 № СФ-257; видаткову накладну від 28.10.2019 № РН-346; відомість бухгалтерського обліку від 28.10.2019 № 631; платіжне доручення від 04.11.2019 № 2652; податкову накладну від 28.10.2019 № 382; рахунок-фактуру від 27.09.2019 № БС-887; видаткову накладну від 08.10.2019 № БС-1639; товарно-транспортну накладну від 08.10.2019 № БС-1639; видаткову накладну від 25.10.2019 № БС-1754; товарно-транспортну накладну від 25.10.2019 № БС-1754/1; товарно-транспортну накладну від 25.10.2019 № БС-1754/2; відомість бухгалтерського обліку від 01.10.2019 № 631; платіжне доручення від 01.10.2019 № 2509; податкову накладну від 01.10.2019 № 4; договір постачання від 17.10.2019 № 1710-19; рахунок-фактуру від 21.10.2019 № СФ-2110; видаткову накладну від 21.10.2019 № РН-2110; товарно-транспортну накладну від 21.10.2019 № 2110; договір оренди нежитлового приміщення від 01.08.2016 б/н; договір оренди нежитлового приміщення від 01.02.2020 б/н; рахунок-фактуру від 01.09.2019 № СФ-121; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.09.2019 № ОУ-242; рахунок-фактуру від 07.09.2020 № СФ-162; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.09.2020 № ОУ-159; договір оренди складських приміщень від 11.01.2016 № 622; договір оренди виробничо-складських приміщень від 02.03.2020 № 03/03-20; рахунок-фактуру від 01.09.2020 № 97; акт надання послуг від 30.09.2020 № 98; відомість бухгалтерського обліку від 14.09.2020 № 631; платіжне доручення від 14.09.2020 № 3796; відомість бухгалтерського обліку від 01.09.2019 № 01; договір оренди транспортних засобів та механізмів від 21.01.2019 № 12/03; договір оренди транспортних засобів та механізмів від 02.01.2020 № 02/01; повідомлення про об'єкти оподаткування від 29.01.2019 форма 20-ОПП; повідомлення про об'єкти оподаткування від 23.03.2020 форма 20-ОПП; відомість бухгалтерського обліку (1 ч) від 01.01.2020 № 10; відомість бухгалтерського обліку (2 ч) від 01.01.2020 № 10; відомість бухгалтерського обліку (3 ч) від 01.01.2020 № 10; ліцензію від 12.05.2016 № 17-Л; ліцензію від 14.05.2019 № 26-Л; наказ про призначення директора від 25.03.2016 № 02-к; штатний розпис від 01.10.2019 б/н; відомість бухгалтерського обліку від 01.01.2020 № 11; витяг з реєстру платників ПДВ від 19.06.2019 № 1904614500273; виписку з Єдиного державного реєстру від 12.12.2018 б/н; квитанцію до податкової декларації з ПДВ від 18.09.2020 № 2; квитанцію до податкової декларації з ПДВ від 21.10.2020 № 2; квитанцію до фінансового звіту малого підприємства від 26.10.2020 № 2; квитанцію до податкової декларації з податку на прибуток від 26.10.2020 № 2; рішення про невідповідність платника ПДВ критеріям ризиковості від19.03.2020 № 19911; пояснення від 28.10.2020 № 64.
26. 05.11.2020 комісією регіонального рівня прийнято рішення № 2107465/21922502 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.10.2019 № 10 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: не надано накази на відрядження - до місця здійснення робіт. Крім того, наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік.
27. 17.11.2020 ПП «Л.Д.Сервіс» подано скаргу на спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
28. До скарги додано наступні документи: рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.11.2020 № 2107465/21922502; Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 29.10.2020 № 2; податкову накладну від 31.10.2019 № 10; квитанцію до податкової накладної від 13.11.2019 № 1; договір підряду (1 ч.) від 29.07.2019 № 046/19/54; договір підряду від 29.07.2019 № 046/19/54; договір підряду від 29.07.2019 № 046/19/54; довідку про вартість виконаних будівельних робіт від 31.10.2019 б/н; акт приймання виконаних будівельних робіт від 31.10.2019 № 1; підсумкова відомість ресурсів від 31.10.2019 б/н; розрахунок загальновиробничих витрат (1) від 31.10.2019 б/н; розрахунок загальновиробничих витрат (2) від 31.10.2019 б/н; платіжне доручення від 27.11.2019 № 6841; відомість бухгалтерського обліку від 31.10.2019 № 361; рахунок-фактуру від 27.09.2019 № ЖБ-395; видаткову накладну від 07.10.2019 № ЖБ-379; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-436; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-438; видаткову накладну від 21.11.2019 № ЖБ-483; відомості бухгалтерського обліку від 01.10.2019 № 631; платіжне доручення від 01.10.2019 № 2511; податкову накладну від 01.10.2019 № 1; рахунок-фактуру від 18.10.2019 № ЖБ-431; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-432; видаткову накладну від 30.10.2019 № ЖБ-433; відомість бухгалтерського обліку від 23.10.2019 № 631; платіжне доручення від 23.10.2019 № 2589; податкову накладну від 23.10.2019 № 30; рахунок-фактуру від 24.10.2019 № СФ-250; видаткову накладну від 24.10.2019 № РН-334; відомість бухгалтерського обліку від 24.10.2019 № 631; платіжне доручення від 29.10.219 № 2615; податкову накладну від 24.10.2019 № 364; рахунок-фактуру від 24.10.2019 № СФ-251; видаткову накладну, товарно-транспортну накладну від 26.10.2019 № РН-345; відомість бухгалтерського обліку від 26.10.2019 № 631; платіжне доручення від 04.11.2019 № 2653; податкову накладну від 26.10.2019 № 378; рахунок-фактуру від 28.10.2019 № СФ-257; видаткову накладну, товарно-транспортну накладну від 28.10.2019 № РН-346; відомість бухгалтерського обліку від 28.10.2019 № 631; платіжне доручення від 04.11.2019 № 2652; податкову накладну від 28.10.2019 № 382; рахунок-фактуру від 27.09.2019 № БС-887; видаткову накладну від 08.10.2019 № БС-1639; товарно-транспортну накладну від 08.10.2019 № БС-1639; видаткову накладну від 25.10.2019 № БС-1754; товарно-транспортну накладну від 25.10.2019 № БС-1754/1; товарно-транспортну накладну від 25.10.2019 № БС-1754/2; відомість бухгалтерського обліку від 01.10.2019 № 631; платіжне доручення від 01.10.2019 № 2509; податкову накладну від 01.10.2019 № 4; договір постачання від 17.10.2019 № 1710-19; рахунок-фактуру від 21.10.2019 № СФ-2110; видаткову накладну від 21.10.2019 № РН-2110; товарно-транспортну накладну від 21.10.2019 № 2110; договір оренди нежитлового приміщення від 01.08.2016 б/н; договір оренди нежитлового приміщення від 01.02.2020 б/н; рахунок-фактуру від 01.09.2019 № СФ-121; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.09.2019 № ОУ-242; відомість бухгалтерського обліку від 11.09.2019 № 631; платіжне доручення від 11.09.2019 № 2434; рахунок від 07.09.2020 № СФ-162; акт надання послуг від 30.09.2020 № ОУ-159; відомість бухгалтерського обліку від 16.09.2020 № 631; платіжне доручення від 16.09.2020 № 3823; договір оренди складських приміщень від 11.01.2016 № 622; договір оренди виробничо-складських приміщень від 02.03.2020 № 03/03-20; рахунок-фактуру від 01.09.2020 № 97; акт надання послуг від 30.09.2020 № 98; відомість бухгалтерського обліку від 14.09.2020 № 631; платіжне доручення від 14.09.2020 № 3796; відомість бухгалтерського обліку від 01.09.2019 № 01; договір оренди транспортних засобів та механізмів від 21.01.2019 № 12/03; договір оренди транспортних засобів та механізмів від 02.01.2020 № 02/01; повідомлення про об'єкти оподаткування від 29.01.2019 форма 20-ОПП; повідомлення про об'єкти оподаткування від 23.03.2020 форма 20-ОПП; відомість бухгалтерського обліку (1 ч) від 01.01.2020 № 10; відомість бухгалтерського обліку (2 ч) від 01.01.2020 № 10; відомість бухгалтерського обліку (3 ч) від 01.01.2020 № 10; ліцензію від 12.05.2016 № 17-Л; ліцензію від 14.05.2019 № 26-Л; наказ про призначення директора від 25.03.2016 № 02-к; штатний розпис від 01.10.2019 б/н; витяг з реєстру платників ПДВ від 19.06.2019 № 1904614500273; виписку з Єдиного державного реєстру від 12.12.2018 б/н; квитанцію до податкової декларації з ПДВ від 18.09.2020 № 2; квитанцію до податкової декларації з ПДВ від 21.10.2020 № 2; квитанцію до фінансового звіту малого підприємства від 26.10.2020 № 2; квитанцію до податкової декларації з податку на прибуток від 26.10.2020 № 2; рішення про невідповідність платника ПДВ критеріям ризиковості від19.03.2020 № 19911; відомість бухгалтерського обліку від 01.01.2020 № 11; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку від 21.01.200 № 1-ДФ; скаргу на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації (1 частина) від 13.11.2020 № 68; скаргу на рішення комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації (2 частина) від 13.11.2020 № 68.
29. У скарзі від 13.11.2020 вих. № 68 підприємством, зокрема, зазначено:
- відповідно до умов чинного законодавства України ПП «Л.Д.Сервіс» для здійснення господарчої діяльності укладено договір субпідряду від 29.07.2019 № 046/19154 із КП «Управління капітального будівництва» (код за ЄДРПОУ 04054151, замовник), згідно якого замовник дає завдання, а ПП «Л.Д.Сервіс» (підрядник) зобов'язується виконати роботи з Будівництва зупинки громадського транспорту з благоустроєм по вул. Ситова, 7, м. Запоріжжя;
- відповідно локальному кошторису дані роботи передбачають затрати власних трудових ресурсів, використання власних інструментів та орендованої спецтехніки;
- виконання робіт підтверджується первинними документами податкового обліку, які характерні для такого роду господарських взаємовідносин та обов'язковість ведення яких передбачена нормами законодавства України - акт приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (КБ-3), локальний коштрис, договірна ціна, підсумкові відомості ресурсів містять детальний розрахунок витрат;
- розрахунки проведені 27.11.2019, замовником було перераховано на адресу субпідрядника платіж у розмірі 193896,44 грн, у тому числі ПДВ - 32316,07 грн, платіжне доручення № 6841;
- на виконання підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України ПП «Л.Д.Сервіс» було направлено на адресу ДФС повідомлення від 29.1.2020 № 2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, копії договорів, первинних документів (видаткові та товарно-транспортні накладні, платіжні доручення);
- отже, були надані усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операції по податковій накладній від 31.10.2019 № 10;
- стосовно твердження «не надано накази на відрядження - до місця здійснення робіт» повідомлено: службове відрядження - це поїздка працівника за розпоряженням керівника підприємства на визначений строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. Роз'їзною вважають роботу при якій працівник виконує свої посадові обов'язки поза розташування організації, через що змушений виїжджати та повертатися до місця роботи в неробочий час. Службові поїздки працівників, робота яких має роз'їзний характер, не вважаються відрядженнями;
- стосовно твердження «наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік» зазначено: межі юридичної відповідальності кожного платника податків, яка відповідно до статті 61 Конституції України має індивідуальний характер, поширюється на діяння, що визнаються законом протиправними та були вчинені саме цим платником податків. Притягнення суб'єкта права до юридичної відповідальності за діяння, що були вчинені іншими особами, згідно із законом неможливе. ПП «Л.Д.Сервіс» не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань, адже, поняття «добросовісний платник», яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а саме, платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов'язань.
30. Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.11.2020 № 63732/21922502/2 скаргу залишено без задоволення, рішення комісії від 05.11.2020 № 2107465/21922502 залишено без змін.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
31. Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (у редакції, чинній на момент складання та направлення податкової накладної на реєстрацію) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
32. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
33. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
34. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
35. На дату подання податкової накладної на реєстрацію та її зупинення діяв «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі - Порядок № 117), який визначав механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН (далі - Реєстр).
36. Згідно пункту 2 Порядку № 117:
- моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об'єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства;
- критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик;
- ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складання та надання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а»/«б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а»/«б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній / розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
37. Порядком № 117 передбачено здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.
38. Згідно пункту 3 Порядку № 117 податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
- загальна сума податку на додану вартість (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 400 тис. гривень;
- одночасно значення показників D та P, розрахованих у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < P м х 1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
39. Пунктом 4 Порядку № 117 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
40. Податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).
41. Згідно пункту 6 Порядку № 117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
42. У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 117).
43. Пунктом 10 Порядку № 117 встановлено, що Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
44. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
45. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
46. Згідно пункту 11 Порядку № 117 ДФС розраховує показники для визначення позитивної податкової історії платника податку щомісяця до 10 числа місяця, що настає за звітним. Розраховані показники стають доступними для платника податку в електронному кабінеті.
47. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12 Порядку № 117).
48. Пунктом 13 Порядку № 117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
49. Згідно пункту 1.6 Критеріїв ризиковості, затверджених Головою ДФС України 07.08.2019 № 1962/99-99-29-01-01, платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:
- керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
- в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.
50. Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.
51. Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
52. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
53. Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.
54. У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
55. Згідно пункту 1.6 Критеріїв ризиковості платників податку від 21.03.2018, платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
56. Згідно пункту 1.6 Критеріїв ризиковості платників податку від 05.11.2018, платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 ПК України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України;
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
57. Станом на дату подання до контролюючого органу документів та прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є чинними:
- «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, яка набрала чинності 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165);
- «Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/342216 (далі - Порядок № 520).
58. Порядком № 1165 визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
59. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзац другий пункту 25 Порядку № 1165).
60. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
61. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).
62. Порядком № 520 визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
63. Прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (пункт 2 Порядку № 520).
64. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).
65. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 520).
66. Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
4) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
67. Відповідно до пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
68. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
69. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку № 520).
70. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку № 520).
71. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку № 520).
72. Згідно із пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
73. «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), згідно пункту 17 якого у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
74. Згідно пункту 18 Порядку № 1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).
75. За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.
76. Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
77. Пунктом 19 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
78. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
79. Враховуючи обов'язок платника податків відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач склав податкову накладну та направив її для реєстрації.
80. Судом встановлено, що в розглянутому спорі контролюючий орган зупинив реєстрацію податкової накладної, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає пункту підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», та оскаржуваними рішеннями відмовив у реєстрації податкової накладної з підстав ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: не надано накази на відрядження - до місця здійснення робіт. Крім того, наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік.
81. Вирішуючи спір по суті, надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що одним із способів здійснення податкового контролю є ведення обліку платників податків та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, яке є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (статті 62, 71 ПК України).
82. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
83. Ризик, відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 ПК України це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов'язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
84. Процедура зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної / розрахунку коригування.
85. З відзиву на позовну заяву ГУ ДПС у Дніпропетровській області вбачається, що позивача за рішенням Комісії ГУ ДФС у Дніпропетровській області внесено (включено) 05.04.2018 до переліку ризикових платників податку на підставі інформації, отриманої в межах Алгоритму дій.
86. Суд звертає увагу, що:
- на дату включення позивача до переліку ризикових діяли критерії ризиковості, які визначені листом від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18;
- на дату зупинення реєстрації податкової накладної діяли критерії ризиковості, які визначені листом від 07.08.2019 № 1962/99-99-29-01-01
87. Суд зауважує, що віднесення платника податків до переліку ризикових платників податків на підставі критеріїв ризиковості, визначених виключно листами Державної фіскальної служби України, є безпідставним, оскільки листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а тому не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.
88. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.04.2019 у справі № 822/1878/18 (ЄДРСР 80894116).
89. При цьому, суд звертає увагу, що на дату прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 05.11.2020 № 2107465/21922502 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної прийнято рішення від 19.03.2020 № 19911 про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
90. Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних у Реєстрі, без визначення переліку документів.
91. При цьому, перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
92. Платником податків до повідомлення надані контролюючому органу первинні документи на підтвердження зазначеної у податковій накладній операції.
93. Суд зазначає, що в надісланій позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
94. У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 в справі № 560/435/19 (ЄДРСР 86504198) касаційний суд сформував правовий висновок, що конкретний перелік документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
95. У разі спору щодо правомірності рішення суб'єкт владних повноважень може посилатися тільки на ті обставини, що зазначені у рішенні як підставу його прийняття. Не зазначення в рішенні цих обставин тлумачиться на користь висновку про його неправомірність. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації ПН не відповідає критерію обґрунтованості.
96. У постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 826/9457/18 (ЄДРСР 85803891) зазначено, що надаючи правову оцінку прийнятим податковим органом рішенням, суди також повинні з'ясувати, чи містять вони конкретну інформацію щодо причин та підстав для їх прийняття, із зазначенням того, яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, як того вимагає форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначена Порядком.
97. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справах № 620/3556/18 (ЄДРСР 81857391), № 815/2791/18 (ЄДРСР 81858145), від 14.05.2019 у справі № 817/1356/18 (ЄДРСР 81727808), від 22.04.2019 у справі № 2040/5445/18 (ЄДРСР 81366622).
98. Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства.
99. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
100. Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18 (ЄДРСР 83105330), від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18 (ЄДРСР 81858144), від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18 (ЄДРСР 85207548), від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18 (ЄДРСР 85574619).
101. Відмовляючи у реєстрації податкової накладної від 31.10.2019 № 10 відповідач зазначив про ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: не надано накази на відрядження - до місця здійснення робіт. Крім того, наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік.
102. Суд звертає увагу, що до матеріалів справи позивачем надані документи на підтвердження господарської діяльності платника податків, у тому числі документи на підтвердження зазначеної у податковій накладній господарської операції. Зазначені документи були надані до Повідомлення від 29.10.2020 № 2 та до скарги від 17.11.2020.
103. Відмовляючи у реєстрації податкової накладної відповідач вказав, що не надано накази на відрядження - до місця здійснення робіт, однак такі документи не було запропоновано подати при зупиненні реєстрації податкової накладної.
104. Крім того, зазначивши у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної про наявність розбіжностей у вартості придбаних матеріалів у контрагента - постачальника з сумою задекларованого доходу за 2019 рік контролюючий орган фактично зробив висновок, який притаманний проведенню перевірки.
105. Отже, в даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загального пункту щодо різновидів оцінки за критеріями ризику є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.
106. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
107. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
108. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі.
109. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
110. Отже, суд доходить висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
щодо зобов'язання вчинити певні дії
111. Виходячи з аналізу пунктів 19, 20 Порядку № 1246, суд зазначає, що законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС України зареєструвати розрахунки коригування та податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
112. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
щодо розподілу судових витрат
113. З урахуванням викладеного, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 2270 грн.
114. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
115. Адміністративний позов Приватного підприємства «Л.Д. Сервіс» (код ЄДРПОУ 21922502; проспект Слобожанський, буд. 35-А, офіс 3, м. Дніпро, 49000) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393; Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
116. Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.11.2020 № 2107465/21922502, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
117. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Приватним підприємством «Л.Д. Сервіс» податкову накладну від 31.10.2019 № 10, датою її фактичного отримання.
118. Стягнути на користь Приватного підприємства «Л.Д. Сервіс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 2270 грн.
119. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба