Ухвала від 15.04.2021 по справі 348/512/17

Ухвала

15 квітня 2021 року

м. Київ

справа № 348/512/17

провадження № 61-327св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Тітова М. Ю.,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області, третя особа - Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно, за касаційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 07 грудня 2020 року,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2017 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись з позовом до Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно.

Рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено.

Встановлено, що договір купівлі-продажу житлового будинку, укладений 10 квітня 1996 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про купівлю житлового будинку АДРЕСА_1 , посвідчений 10 квітня 1996 року державним нотаріусом Надвірнянської державної нотаріальної контори Мацук Н. С., зареєстрований в реєстрі за № 2363 належить ОСОБА_6 , громадянину України, уродженцю м. Коломия Івано-Франківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Надвірна Івано-Франківської області.

Визнано право власності за ОСОБА_1 на 1/2 частку спадкового домоволодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1 і складається з житлового будинку «А» загальною площею 173,9 кв.м, житловою площею 82,1 кв.м, господарських будівель та споруд, а саме: гаражу «Б» площею 22,1 кв.м., літньої кухні «Б1» площею 17,1 кв.м., стайні «Б2» площею 13,6 кв.м., вбиральні «В» площею 1,7 кв.м., навісу «Г» площею 18,9 кв.м., навісу «Д» площею 21,5 кв.м., воріт «№1» площею 5,1 кв.м., огорожі «№ 3» площею 27,6 кв.м., огорожі «№ 4» площею 85,1 кв.м., загальною вартістю 555 679 грн.

Визнано право власності за ОСОБА_2 на 1/2 частку спадкового домоволодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1 і складається з житлового будинку «А» загальною площею 173,9 кв.м, житловою площею 82,1 кв.м, господарських будівель та споруд, а саме: гаражу «Б» площею 22,1 кв.м., літньої кухні «Б1» площею 17,1 кв.м., стайні «Б2» площею 13,6 кв.м., вбиральні «В» площею 1,7 кв.м., навісу «Г» площею 18,9 кв.м., навісу «Д» площею 21,5 кв.м., воріт «№1» площею 5,1 кв.м., огорожі «№3» площею 27,6 кв.м., огорожі «№4» площею 85,1 кв.м., загальною вартістю 555 679 грн.

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 07 грудня 2020 року апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Надвірнянського районного суду від 05 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області, третя особа - Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно, закрито.

У січні 2021 року ОСОБА_3 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 07 грудня 2020 року, направити справу для продовження розгляду до апеляційного суду.

У березні 2021 року ОСОБА_1 від свого імені та за дорученням від ОСОБА_2 подав відзив на касаційну скаргу, у якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, постанову апеляційного суду залишити без змін.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України № 1401-VIII від 02 червня 2016 року «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».

За приписами частини третьої статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

У підпункті 11 пункту 16-1 розділу XV Перехідні положення Конституції України закріплено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 01 січня 2017 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності даним Законом, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

У статті 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Отже, з 01 січня 2017 року представництво у Верховному Суді у справах, провадження у яких розпочате після 30 вересня 2016 року, має здійснюватися адвокатами.

По своїй суті підписання та/або подання відзиву на касаційну скаргу є процесуальними формами реалізації повноважень із представництва, яке має здійснюватися адвокатами.

Таким чином, ОСОБА_1 , який не є адвокатом, не має права представляти інтереси ОСОБА_2 в суді касаційної інстанції, а тому відзив на касаційну скаргу в частині підписання представником ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 слід повернути.

Ухвалою Верховного Суду від 25 січня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі № 348/512/17 та витребувано справу з суду першої інстанції.

В ухвалі Верховного Суду від 25 січня 2021 року зазначено, що наведені у касаційній скарзі доводи містять підстави, передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України для відкриття касаційного провадження, оскільки касаційна скарга містить підстави касаційного оскарження, передбачені абзацом 2 частини другої статті 389 ЦПК України (порушення норм процесуального права).

У лютому 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.

Заслухавши доповідь судді-доповідача про проведення підготовчих дій та обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, колегія суддів встановила відсутність підстав, передбачених частинами третьою, четвертою статті 401 ЦПК України. Тому колегія суддів, з урахуванням категорії та складності справи, призначає справу до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у складі колегії з п'яти суддів.

Керуючись статтями 34, 260, 401 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,

УХВАЛИВ:

Відзив на касаційну скаргу в частині підписання представником ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 повернути.

Справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області, третя особа - Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно, призначити до судового розгляду Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у кількості п'яти суддів в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Інформацію про дату розгляду справи оприлюднити на офіційному вебпорталі судової влади України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: І. О. Дундар

Є. В. Краснощоков

М. Ю. Тітов

Попередній документ
96331509
Наступний документ
96331512
Інформація про рішення:
№ рішення: 96331510
№ справи: 348/512/17
Дата рішення: 15.04.2021
Дата публікації: 19.04.2021
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: (22.12.2021)
Результат розгляду: Приєднано до матеріалів справи
Дата надходження: 16.11.2021
Предмет позову: про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та про визнання права власності на спадкове майно
Розклад засідань:
19.10.2020 10:00 Івано-Франківський апеляційний суд
04.11.2020 11:00 Івано-Франківський апеляційний суд
19.11.2020 11:00 Івано-Франківський апеляційний суд
07.12.2020 09:30 Івано-Франківський апеляційний суд
18.08.2021 09:30 Івано-Франківський апеляційний суд
18.10.2021 10:30 Івано-Франківський апеляційний суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГОРЕЙКО МАРІЯ ДМИТРІВНА
ГУРАШ МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧ
КРАТ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ
Крат Василь Іванович; член колегії
КРАТ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
ПНІВЧУК О В
суддя-доповідач:
ВОРОБЙОВА ІРИНА АНАТОЛІЇВНА
ГОРЕЙКО МАРІЯ ДМИТРІВНА
ГУРАШ МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧ
ДУНДАР ІРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА
ПНІВЧУК О В
відповідач:
Надвірнянська міська рада
позивач:
Кузьма Володимир Йосипович
Кузьма Ольга Йосипівна
Надвірнянська районна державна нотаріальна контора
Соботник В.
апелянт:
Кузьма Йосип Тарасович
інша особа:
Івано-Франківський обласний державний нотаріальний архів
представник зацікавленої особи:
Гандзюк Ірина Романівна
представник позивача:
Соботник Володимир Йосипович
суддя-учасник колегії:
ВАСИЛИШИН ЛІЛІЯ ВАСИЛІВНА
МАКСЮТА ІРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА
МЕЛІНИШИН Г П
ТОМИН О О
третя особа:
Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області
член колегії:
АНТОНЕНКО НАТАЛІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
КРАСНОЩОКОВ ЄВГЕНІЙ ВІТАЛІЙОВИЧ
Краснощоков Євгеній Віталійович; член колегії
КРАСНОЩОКОВ ЄВГЕНІЙ ВІТАЛІЙОВИЧ; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
ЛІДОВЕЦЬ РУСЛАН АНАТОЛІЙОВИЧ
Лідовець Руслан Анатолійович; член колегії
ЛІДОВЕЦЬ РУСЛАН АНАТОЛІЙОВИЧ; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
ТІТОВ МАКСИМ ЮРІЙОВИЧ
ЧЕРНЯК ЮЛІЯ ВАЛЕРІЇВНА