Справа № 278/2431/20
Провадження №3/278/1947/20
Іменем України
15 квітня 2021 року, суддя Житомирського районного суду Житомирської області Зубчук І. В. розглянувши матеріали, які надійшли з Житомирського ВП Житомирського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
19 серпня 2020 року о 13 год. 10 хв. гр. ОСОБА_1 на 169 км.+150 м. а/д Виступовичі-Житомир-М.Подільський керував автомобілем RENAULT реєстраційний номер НОМЕР_1 , виконуючи маневр розвороту поза перехрестям, не з крайнього лівого положення в місці, де потоки зустрічного транспорту розділені подвійною суцільною лінією дорожньої розмітки 1.3, не дав дорогу автомобілю Хюндай реєстраційний номер НОМЕР_2 , який рухався в правій лівій смузі в попутному напрямку, що призвело до зіткнення вказаних транспортних засобів, а в подальшому наїзд на автомобіль ВАЗ реєстраційний номер НОМЕР_3 , який стояв припаркований на узбіччі, в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Водій ОСОБА_1 порушив п.п.10.4, 34.1.3 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що при керуванні транспортним засобом був уважним та виконував маневр розвороту згідно ПДР України.
Захисник ОСОБА_1 - Сінченко А.О. пояснив, що вини в діях водія ОСОБА_1 не має, а тому справу відносно останнього слід закрити та подав письмові заперечення на протокол про адміністративне правопорушення.
Захисник ОСОБА_2 - Хоменко С.О. просили притягнути водія ОСОБА_1 до відповідальності, оскільки він під час руху не переконався в безпечності виконання маневру розвороту та вчинив зіткнення з іншими транспортними засобами.
Вислухавши покази учасників судового розгляду, свідка ОСОБА_3 та посадову особу, яка склала протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне і повне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Винуватість водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, підтверджується письмовими доказами по справі, а саме: протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 19 серпня 2020 року (а.с.3-11), схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, яка сталась 19 серпня 2020 року (а.с.12) та ілюстативною таблицею до неї (а.с.13-14); письмовими поясненнями ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (а.с.15, 19, 25).
Діями, що виразилися у порушенні правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, ОСОБА_1 порушив вимоги п.п.10.4, 34.1.3 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Пунктом 10.4 Правил дорожнього руху України передбачено, що перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, крім випадків, коли здійснюється поворот у разі в'їзду на перехрестя, де організовано круговий рух, напрямок руху визначено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою або рух можливий лише в одному напрямку, установленому конфігурацією проїзної частини, дорожніми знаками чи розміткою. Водій, що виконує поворот ліворуч або розворот поза перехрестям з відповідного крайнього положення на проїзній частині даного напрямку, повинен дати дорогу зустрічним транспортним засобам, а при виконанні цих маневрів не з крайнього лівого положення на проїзній частині - і попутним транспортним засобам. Водій, що виконує поворот ліворуч, повинен дати дорогу попутним транспортним засобам, які рухаються попереду нього і виконують розворот.
З урахуванням обставин вчинення адміністративного правопорушення, оцінивши докази в їх сукупності, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ст.124 КУпАП доведеною повністю.
Згідно ч.1 ст.38 КУпАП вбачається, що закриття провадження можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; сплив встановленого законом двомісячного строку.
Тобто для обчислення встановленого законом строку для накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі у зв'язку з його спливом необхідним є, поміж іншого, встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення - протиправної, винної дії чи бездіяльності. Тобто закриття провадження у справі за п.7 ч.1 ст.247 КУпАП можливе лише за умови визначення вини особи для встановлення судом факту вчинення особою винної протиправної дії чи допущення винної протиправної бездіяльності, що підпадає під ознаки адміністративного правопорушення.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення суд враховує положення ст.6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Між тим, відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справа про адміністративне правопорушення підвідомча суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Даних, які б свідчили про те, що правопорушення є триваючим і, як наслідок, строк притягнення особи до адміністративної відповідальності слід рахувати з дня його виявлення, в матеріалах справи немає.
При розгляді справ, які віднесені до компетенції суду, точкою відліку строку давності притягнення до адміністративної відповідальності є день вчинення правопорушення, а саме 19 серпня 2020 року, судом вжито всіх заходів для розгляду справи.
Таким чином, на момент розгляду справи судом строки накладення адміністративного стягнення сплинули.
Згідно з вимогами п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі спливу строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Так, відповідно до рішення ЄСПЛ від 25.08.1987 року «Лутц проти Німеччини», визнання вини особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, є обов'язковим навіть при закритті провадження у справі за строками давності.
Керуючись ст.ст.38, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП закрити, в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена прокурором, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Житомирського апеляційного суду.
Суддя: І.В.Зубчук