Справа № 523/16509/19
Провадження №2/523/1956/21
"25" березня 2021 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Дяченко В.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Єпутатова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , державний реєстратор управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Кукліна Альбіна Олександрівна про скасування рішення державного реєстратора та зобов'язати вчинити певні дії
Представник позивача просить суд скасувати рішення державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Кукліної А.О. (з відкриттям розділу) від 01.11.2018 року, індексний номер рішення : 43820488, та зобов'язати ОСОБА_1 , за власний рахунок звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом знесення самочинно збудованого (прибудованого) об'єкту.
Позов обґрунтовується тим, що наявність реєстрації речових прав на самочинно збудований (прибудований до квартири АДРЕСА_2 ) об'єкт площею 52,1 кв.м., який зараз є квартирою АДРЕСА_1 , порушує права та законні інтереси територіальної громади м.Одеси як власника земельної ділянки, на якій розташований спірний об'єкт.
Підставами прийняття рішення державним реєстратором є висновок щодо технічної можливості поділу об'єкту нерухомого майна що розташований за адресою: АДРЕСА_1 від 23.10.2018 року, однак висновок не є правовстановлюючим документом про виникнення права власності у відповідача на нерухоме майно площею 52,1 кв. м., технічний паспорт має довідкову інформацію щодо майна, а декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 09.10.2018 року скасована наказом ДАБК №01-13/259 що розташована в АДРЕСА_1, отже, спірна споруда - квартира АДРЕСА_1 , є самочинно збудованою на землях територіальної громади м.Одеси.
Представником відповідача заявлялось клопотання про зупинення провадження, в задоволенні якого ухвалою суду відмовлено (а.с.126).
08.12.2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті.
Сторони в судове засідання не з'явились.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач причини неявки не повідомив.
Судом встановлено:
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 06.02.2014 року ОСОБА_1 належить спадщина, яка складається з Ѕ частки квартири АДРЕСА_2 , житловою площею 73,2 кв. м., загальною площею 144,4 кв. м. (а.с.216).
Відповідно до декларації про готовність до експлуатації об'єкта проведено реконструкцію частини квартири АДРЕСА_2 без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані з виділом в самостійну одиницю квартири АДРЕСА_2 , загальна площа 52,10 кв. м. (а.с.185).
Актом управління ДАБК ОМР №000934 від 23.05.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 наведено недостовірні дані в зареєстрованій декларації про готовність до експлулуатації об'єкта №ОД 141182820657 від 09.10.2018 року «Реконструкція частини квартири АДРЕСА_2 без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані з виділом в самостійну одиницю» за адресою: АДРЕСА_1 , щодо необхідності отримання документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, чим порушено вимоги ч.10 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с.28).
Наказом управління ДАБК ОМР №01-13/259 від 10.06.2019 року скасовано реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта №ОД 141182820657 від 09.10.2018 року «Реконструкція частини квартири АДРЕСА_2 без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані з виділом в самостійну одиницю» за адресою: АДРЕСА_1 , замовник - ОСОБА_1 (а.с.52).
Відповідно до технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_2 , загальна площа квартири 52,1 кв. м., житлова 28,4 кв.м. (а.с.188).
01.11.2018 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Кукліна А.О., рішенням про державну реєстрацію прав та обтяжень, вирішила провести державну реєстрацію прав власності (форма власності: приватна) на квартиру що розташована: АДРЕСА_1 , за суб'єктом - ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) (а.с.201).
Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч.9 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для оформлення права власності на нього.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із вимогами ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Водночас, ч. 2 ст. 376 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Згідно із ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; 6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; 8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно із ч. 2 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до вимог ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1. формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2. прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;
3.встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;
4. перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5. прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
6. відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7. формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;
8. видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до приписів ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1. заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2. заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3. подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4. подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5. наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6. наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7. заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8. після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9. заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10. заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11. заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Власник земельної ділянки, відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з ч. 1 ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Одеська міська рада не приймала рішень щодо передачі будь-яким особам у власність або користування земельної ділянки, на якій розташоване житлове приміщення - квартира АДРЕСА_2 , а відтак, наявність державної реєстрації є перешкодою у здійсненні Одеською міською радою власних повноважень щодо володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності, де розміщено вказане майно.
Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно із ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 152 ЗК України встановлено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Таким чином, аналіз норм Закону та зазначених фактів і обставин свідчить про те, що відповідач використовує земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_5 , самовільно, а відтак земельна ділянка не відводилась відповідачу для будівництва житлового приміщення.
Згідно із ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги Одеської міської ради такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до норм ст. 141 ЦПК України. з відповідача на корить позивача підлягає стягненню судовий збір, котрий був сплачений позивачем, що підтверджується платіжними дорученнями.
Керуючись ст.ст. 5,6,10, 263-265, 268, 352,354 ЦПК України, суд,-
Задовольнити позов Одеської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , державний реєстратор управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Кукліна Альбіна Олександрівна про скасування рішення державного реєстратора та зобов'язати вчинити певні дії.
Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Кукліної А.О. (з відкриттям розділу) від 01.11.2018 року, індексний номер рішення : 43820488, та зобов'язати ОСОБА_1 , за власний рахунок звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , шляхом знесення самочинно збудованого (прибудованого) об'єкту площею 52,1 кв. м.
Стягнути з ОСОБА_1 судові витрати в сумі - 5763,00 гривень на користь Одеської міської ради ( УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - ВДК у місті Одесі, ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної класифікації 13050200).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції - до Одеського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Суворовський районний суд м. Одеси.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Складання повного рішення суду відбувається згідно до ч.6 ст.259 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 05.04.2021 року.
Суддя