Cправа № 127/9020/21
Провадження № 1-кс/127/4016/21
Іменем України
13 квітня 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницького області в складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання cтаршого слідчого СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000594, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -
Старший слідчий СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженні №42019000000000594, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, на шість місяців, тобто до 20.04.2021.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000594 від 18.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стало винесення 20.12.2018 Печерським районним судом м. Києва ухвали відповідно до якої зобов'язано уповноважену особу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань по заяві ОСОБА_5 за фактом прийняття рішення службовими особами Іллінецької міської ради всупереч вимог законодавства про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та надання у власність фірмі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » земельної ділянки площею 3,3423 га за адресою: АДРЕСА_1 .
Допитані представники фірми «Люстдорф» повідомили, що товариство є законним зареєстрованим власником земельної ділянки площею 3,3423 га, розташованої в АДРЕСА_1 , цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 05212310100:05:003:1602.
Домоволодіння ОСОБА_5 розташоване в АДРЕСА_2 , фактично межує із територією товариства. ОСОБА_5 неодноразово скаржилась до різних наглядових і контролюючих органів влади на порушення Товариством державних санітарних норм щодо допустимих показників шумового навантаження та інфразвуку, а також нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, що призводило до неодноразових перевірок діяльності.
Що стосується шумового навантаження то відповідно до дослідження ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» від 2.07.2015 рівень шумів на території домоволодіння останньої має відповідність еквівалентного та максимального шумів Санітарним нормам допустимого шуму в приміщеннях жилих та громадських споруд і на території житлової забудови.
Що стосується санітарно-захисної зони то 10.10.2017 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Вінницькій області за зверненням ОСОБА_5 складено акт обстеження суміжних земельних ділянок Товариства, констатовано факт невідповідності санітарно-захисної зони встановленому розміру 50 м. З огляду на ці обставини за результатами перевірки Товариству надіслано Пропозицію про усунення причин і умов, що сприяють вчиненню порушень санітарного законодавства, із рекомендацією вирішити питання щодо організації нормативного розміру санітарно-захисної зони для молокопереробних підприємств і запропоновано вирішити питання щодо організації нормативного розміру санітарно-захисної зони для молокопереробних підприємств виключно відповідно до вимог п. 5.9. ДСП 173-96, який регламентує процедуру зміни розмірів санітарно-захисних зон для підприємств та інших виробничих об'єктів. Так було розроблено проектну документацію щодо скорочення санітарно-захисної зони підприємства, яка затверджена комісією з питань встановлення та зміни розмірів санітарно-захисних зон (протокол № 831 від 31.05.2018), на підставі якого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів видано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 602-123-20-4/26720 від 18.06.2018 відповідно до якої матеріали обґрунтування розміру санітарно-захисної зони основного майданчика Товариства відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України.
Така пропозиція Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області була повністю виконана Товариством у запропонований спосіб. Зокрема, за приписом п. 5.9. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 червня 1996 року № 173, зміна розмірів санітарно-захисних зон може бути затверджена виключно на підставі висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи проектних матеріалів на будівництво зазначених об'єктів.
Реконструкція виробничих будівель Товариства була проведена ще у 2007 - 2013 рр. на підставі Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 9 липня 2007 року № 05.03.02-07/34342 щодо Проекту Реконструкції з розширенням підприємства по виробництву молочних продуктів в м. Іллінці ТОВ «Люстдорф» в частині визначення можливості функціонування об'єкта на зазначеній ділянці, яким вказаний Проект був визнаний таким, що відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і за умови дотримання його вимог міг бути використаний в заявленій сфері застосування без обмеження в часі.
В послідуючому вказаний проект реконструкції з розширенням був частково реалізований Товариством із повним дотриманням приписів зазначеного вище Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Таким чином, реконструкція з розширенням розташованих в межах власної земельної ділянки виробничих будівель була проведена Товариством відповідно до вимог закону, вона фактично була завершена ще 20 вересня 2013 року.
Допитані представники Іллінецької міської ради повідомили, що 20.04.2016 до Іллінецької міської ради надійшло клопотання фірми «Люстдорф» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, про затвердження технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності товариства для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_1 .
До даного клопотання додано розроблену ліцензованою організацією технічну документацію із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності товариства для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Технічна документація включала документи, що підтверджують право власності товариства на земельні ділянки, що об'єднується, а саме:
- площею 1,4201 га (кадастровий номер 0521210100:05:003:0630);
- площею 1,7688 га (кадастровий номер 0521210100:05:003:0386);
- площею 1,1331 га (кадастровий номер 0521210100:05:003:0387);
- площею 0,0203 га (кадастровий номер 0521210100:05:003:1415),
і належать фірмі «Люстдорф» на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки ЯИ№216437, ЯД №376470, ЯД №376471, договору купівлі-продажу земельної ділянки від 05.09.2013 року №1478, укладеного з Іллінецькою міською радою.
Земельна ділянка, що утворилась, становить 3,3423 га та їй присвоєно єдину адресу м. Іллінці, Коцюбинського, 1, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 05212310100:05:003:1602.
Документація була вивчена постійною комісією Іллінецької міської ради з питань сільськогосподарського виробництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, надано позитивний висновок та рекомендовано затвердити технічну документацію із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності фірми «Люстдорф», оскільки цивільним та земельним законодавством передбачено об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи, в одну земельну ділянку за умови, що усі ділянки мають одне цільове призначення, розміщені в межах одного населеного пункту та межують між собою.
Підпунктом й) ч.1 ст.25 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, а видами документації із землеустрою , в т. ч. є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Рішенням 10 сесії Іллінецької міської ради 7 скликання від 05.07.2016 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності фірми «Люстдорф»» керуючись п. «а» ст. 12, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» було вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності фірми «Люстдорф», та оформити право власності.
Так, на підставі долучених до матеріалів провадження документів, допиту посадових осіб Іллінецької міської ради та ТОВ «Люстдорф» 13.03.2020 прийнято рішення про закриття кримінального провадження на підставі ч.1 п.2 ст. 284 КПК України у зв'язку з відсутністю в діях посадових осіб Іллінецької міської ради складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням адвокатом заявниці ОСОБА_5 - ОСОБА_6 подано скаргу до Вінницького міського суду Вінницької області за наслідками розгляду якої 15.01.2021 слідчим суддею ОСОБА_7 прийнято рішення про задоволення скарги адвоката та скасовано постанову старшого слідчого СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження № 42019000000000594 від 13.03.2019.
Відповідно до ухвали слідчого судді Вінницького міського суду ОСОБА_1 від 19.01.2021 продовжено строк досудового розслідування до 20.04.2021.
Таким чином строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 20.04.2021. Водночас, для завершення досудового розслідування необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій, за результатами яких будуть отримані докази, що матимуть значення для повного та неупередженого розслідування та прийняття у подальшому законного рішення, а саме: необхідно, долучити до матеріалів провадження документи щодо здійснення розбудови території підприємства для збільшення потужності, виконати ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення огляду території ТОВ «Люстдорф», виконання якої погоджено за участі експерта на 15.04.2021, виконати ухвалу про тимчасовий доступ до документів ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, розглянути клопотання, отримати ухвали про тимчасовий доступ та вилучити документи, що знаходяться на зберіганні у Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Іллінецькій міській раді за результатами вилучення яких можливо допитати по обставинах поданої заяви заявницю ОСОБА_5 , повторно допитати представників ТОВ «Люстдорф» та представників Іллінецької міської ради, надалі за необхідності провести почеркознавчі та інші технічні експертизи за наслідками яких можливо прийняти законне та обгрунтоване рішення у провадженні.
Вказані слідчі та процесуальні дії мають важливе значення для прийняття рішення у кримінальному провадженню зокрема можуть бути використані як докази вчинення особою (особами) кримінальних правопорушень, або навпаки відсутність в діях складу злочину досудове розслідування якого здійснюється у зазначеному провадженні.
Провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не представилося можливим, у зв'язку необхідністю значного часу для отримання дозволів та фактичного вилучення документів, що знаходяться на зберіганні у ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Іллінецькій міській раді за результатами вилучення яких можливо допитати по обставинах поданої заяви заявницю ОСОБА_5 , повторно допитати представників ТОВ «Люстдорф» та представників Іллінецької міської ради, надалі за необхідності провести почеркознавчі та інші технічні експертизи за наслідками яких можливо прийняти законне та обгрунтоване рішення у провадженні.
Враховуючи, що провести вищезазначені слідчі та процесуальні дії у встановлений чинним законодавством строк, тобто до 20.04.2021, неможливо з об'єктивних причин, з метою забезпечення здійснення всебічного, повного та неупередженого досудового розслідування, слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак 13.04.2021 звернувся до суду із заявою про розгляд клопотання у його відсутність, у якій також зазначив про те, що вказане клопотання останній підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що слідчий в судове засідання не з'явився, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення клопотання, з огляду на таке.
Судом встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000594 від 18.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Повідомлення про підозру у даному кримінальному провадженні жодній особі не вручено.
Відповідно до частини другої статті 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Як вбачається із витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12019000000000594, правова кваліфікація даного кримінального правопорушення визначена за ч. 1 ст. 364 КК України.
Санкція частини першої статті 364 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк до трьох років.
Таким чином, даний злочин відноситься до категорії нетяжких злочинів, оскільки відповідно до частини четвертої статті 12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.
З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що відомості по кримінальному провадженні №12019000000000594 були внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 березня 2019 року, а відтак, з урахуванням положень частини другої статті 219 КПК України, строк досудового розслідування закінчувався 18 березня 2020 року.
Однак, 13.03.2020 старшим слідчим СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 винесена постанова про закриття кримінального провадження на підставі ч.1 п. 2 ст. 284 КПК України у зв'язку з відсутністю в діях посадових осіб Іллінецької міської ради складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 15 січня 2021 року по справі №127/220/21 скасовано постанову старшого слідчого СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 від 13.03.2020 про закриття кримінального провадження №42019000000000594 від 18.03.2019.
В подальшому, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 19 січня 2021 року по справі №127/1143/21 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000594, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України на 3 (три) місяці, тобто до 20 квітня 2021 року.
З наведеного слідує, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000594 спливає 20 квітня 2021 року.
Відповідно до частини першої статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Згідно з частиною першою статті 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до частини четвертої статті 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Наведене свідчить про те, що строк досудового розслідування по даному кримінальному провадженні, за наявності відповідних підстав, може бути неодноразово продовжений до шести місяців.
З поданого клопотання та доданих матеріалів слідує, що органом досудового розслідування по даному кримінальному провадженні проведено необхідні слідчі дії, спрямовані на всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин кримінального провадження, однак повідомити особі про підозру та закінчити досудове розслідування в передбачений строк, а саме до 20.04.2021, не представляється можливим, оскільки необхідно отримати ще ряд доказів, які можуть бути використані у подальшому під час судового розгляду, та перевірити вже отримані докази, встановити осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення.
Зокрема, в рамках даного кримінального провадження необхідно провести наступні слідчі та процесуальні дії, що потребують додаткового часу, а саме: необхідно, долучити до матеріалів провадження документи щодо здійснення розбудови території підприємства для збільшення потужності, виконати ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення огляду території ТОВ «Люстдорф», виконання якої погоджено за участі експерта на 15.04.2021, виконати ухвалу про тимчасовий доступ до документів ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, розглянути клопотання, отримати ухвали про тимчасовий доступ та вилучити документи, що знаходяться на зберіганні у Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Іллінецькій міській раді за результатами вилучення яких можливо допитати по обставинах поданої заяви заявницю ОСОБА_5 , повторно допитати представників ТОВ «Люстдорф» та представників Іллінецької міської ради, надалі за необхідності провести почеркознавчі та інші технічні експертизи за наслідками яких можливо прийняти законне та обґрунтоване рішення у провадженні.
Як зазначив у своєму клопотанні слідчий, провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк і прийняти рішення у кримінальному провадженні не представилося можливим, у зв'язку необхідністю значного часу для отримання дозволів та фактичного вилучення документів, що знаходяться на зберіганні у ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Іллінецькій міській раді за результатами вилучення яких можливо допитати по обставинах поданої заяви заявницю ОСОБА_5 , повторно допитати представників ТОВ «Люстдорф» та представників Іллінецької міської ради, надалі за необхідності провести почеркознавчі та інші технічні експертизи за наслідками яких можливо прийняти законне та обгрунтоване рішення у провадженні.
На думку слідчого судді, вищевказані слідчі дії є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного розслідування кримінального правопорушення, отримання належних та допустимих доказів, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення.
З огляду на викладене, враховуючи обставин та ступінь тяжкості кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання задовольнити частково та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженні №12019000000000594, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.03.2019, на три місяці, тобто до 20 липня 2021 року.
Продовження ж строку досудового розслідування на 6 місяців суд вважає недоцільним, оскільки слідчим у клопотанні не доведено необхідності більш тривалого строку для закінчення досудового розслідування.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000594, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України на 3 (три) місяці, тобто до 20 липня 2021 року.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя