донецький апеляційний господарський суд
вул. Артема, 157, м. Донецьк, 83048, тел. 332-57-40
Іменем України
10.08.2006 р. справа №19/15а
Донецькій апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
Запорощенка М.Д.
суддів
Калантай М.В., Москальової І.В.,
при секретареві судового засідання
Коломієць С.О.
за участю представників сторін:
від позивача:
Бєлкін Л.М., дов. б/н,
від відповідача:
Часовников Д.В., дов. № 100/3700, від 11.03.06,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м.Київ
на постанову (ухвалу) господарського суду
Донецької області
від
05.05.2006 року
по справі
№19/15а
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорський комбінат дитячого харчування" м.Краматорськ
до
Державної комісії з цінних паперів і фондовому ринку м.Київ
про
визнання незаконними дій Державної комісії з ціних паперів і фондовому ринку
Постановою господарського суду Донецької області від 05.05.2006 року задоволено частково позов ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ про: визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по відмові в реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску; визнання, що після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку стала зобов'язаною зареєструвати випуск; зобов'язання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; заборону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; заборону голові Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Визнані незаконними дії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Визнані незаконними дії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по відмові в реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску.
Відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» у задоволенні вимог про визнання, що після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку стала зобов'язаною зареєструвати випуск.
Залишено без розгляду позов товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» про зобов'язання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» у задоволенні вимог про заборону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» у задоволенні вимог про заборону голові Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Відшкодовано за рахунок коштів Державного бюджету України судові витрати Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» м. Краматорськ Донецької області в сумі 3,40 грн.
Повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» зайво сплачений судовий збір в сумі 81,60 грн.
Постанова господарського суду мотивована тим, що в супереч вимогам ч.3 п. 15 Правил випуску та обігу фондових деривативів, де зазначено , що рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів повинно містити підстави для відмови та має бути надано емітенту в письмовій формі не пізніше закінчення терміну реєстрації, визначеного цими Правилами, у рішенні № 317 від 14.06.2005 р. , не вказано підстав для відмови.
Незаконне рішення Відповідача порушує права позивача, оскільки перешкоджає випуску опціонів, на який позивач має право, та використанню опціонів власного випуску у господарській діяльності позивача.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 08.08.2005 р. у справі № 48/317 , яке набрало чинності 14.11.2005 р. з моменту прийняття Київським апеляційним господарським судом Ухвали у справі № 48/317, та залишено без змін Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.02.2006р. , встановлені факти, які свідчать про невідповідність чинному законодавству дій відповідача, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ, при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Чине законодавство , а також документи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не містять положень, що випуск опціонів реєструється на підставі рішення суду.
Отже, порядок встановлений самою ж Комісією, відповідачем не дотриманий, що є порушенням ч.2 ст. 19 Конституції України, відповідно якої органи держаної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стосовно відмови у задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; та шляхом заборони голові Державної комісії з цінних паперів та фондового або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р., рішення суду обґрунтовано тим , що позивач не навів належного підтвердження, що до ухвалення рішення в адміністративній справі існувала очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Відповідач , Державна комісія з цінних паперів і фондовому ринку м.Київ , не погоджуючись з постановою господарського суду Донецької області від 05.05.06р. по справі № 19/15а, звернулась з апеляційною скаргою про її скасування, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права , що є наслідком неповного з'ясування обставин , що мають значення для справи.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що Голова та члени Комісії, розглянувши необхідні документи, дійшли висновку про неможливість реєстрації випуску опціонів вказаного товариства, що було відображено у відповідному рішенні від 14.06.2005р. №317.
Таким чином, документи, подані ТОВ «ККДХ» до Комісії розглядались двічі - спочатку відповідним структурним підрозділом, а потім - на засіданні Комісії як колегіального органу.
Вважає , що «юридичні підстави для не реєстрації» вищевказаного випуску існують і досі, та полягають у невідповідності вимогам чинного законодавства документів, поданих ТОВ «ККДХ» для реєстрації випуску опціонів. Наголошує на тому, що вказаний висновок Комісії не був спростований жодним з рішень судів, на які посилається Господарський суд Донецької області в оскаржуваній постанові.
Посилається на те , що звернення директора ТОВ «ККДХ», не є заявою про реєстрацію випусків опціонів в розумінні Правил випуску та обігу фондових деривативів, а тому розглядались Комісією відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян».
В зв'язку з цим, вважає, що при розгляді документів, поданих ТОВ «ККДХ» до Комісії для реєстрації випуску опціонів 18.01.2005р. та 11.02.2005р., а також після скасування рішення Комісії від 14.06.2005р. №317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску опціонів ТОВ «ККДХ» Комісія діяла у межах повноважень, наданих їй чинним законодавством України, а тому висновки суду першої інстанції щодо незаконності дій Комісії є необґрунтованими.
Позивач , Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» м. Краматорськ , у запереченнях та представник позивача в судовому засіданні проти заявлених в апеляційній скарзі доводів заперечує, вважає їх безпідставними. Посилається на те, що, одержавши судове рішення, яким скасоване рішення відповідача, останній повинен був повернутися до документів, які були в повному комплекті, в тому числі з заявою, та поновити права позивача, порушені незаконним рішенням, тобто зареєструвати випуск. Крім того , позивач вважає , що висновки Комісії, які заперечують проти реєстрації випуску , не існують , оскільки відсутня їх будь-яка юридично законна форма. Позивач звертає увагу суду на те , що відповідач , на його думку, продовжує ігнорувати вимоги закону навіть щодо процедури. Посилається на те , що розміщення опціонів серій А та В зірване внаслідок незаконних дій відповідача , але опціони серій С, D,E можуть розміщуватися , оскільки строк їх розміщення встановлено на 2007-2009роки. Тому , позивач вважає , що перешкод в реєстрації випуску опціонів в цьому сенсі немає.
Розпорядженням від 05.07.06р. відповідно до ст.ст.28,29 Закону України “Про судоустрій» №3018-ІІІ від 07.02.2002 року була призначена колегія суддів для розгляду апеляційної скарги Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ.
Відповідно до положень ст.ст. 41, 196 Кодексу адміністративного судочинства України здійснювалась фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів.
Згідно з ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши заявника скарги та представників відповідачів, судова колегія встановила наступне.
18.01.2005р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» (далі -Позивач) звернулось до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі -Відповідач) з заявою № 374 про реєстрацію випуску опціонів, до якої були прикладені документи, згідно переліку зазначеному в цій заяві, а саме: копія свідоцтва про державну реєстрацію емітента; статут емітента; протокол загальних зборів учасників емітента про випуск опціонів; зразок сертифікатів опціонів; інформаційне повідомлення про випуск опціонів ( 2 примірника); штатний розклад емітента.
На додаток до пакету документів, раніше наданих до заяви про реєстрацію випуску опціонів, листом від 11.02.2005 р. № 1078 позивач додатково надав пакет документів, а саме: фінансову звітність, завірену аудитором; аудиторський висновок; копію ліцензії Торговця цінними паперами -генерального менеджера; договір № Е -01/01/2005 від 04.01.2005 р. з генеральним менеджером; платіжне доручення на сплату державного мита; копію рішення ДКЦПФР про реєстрацію Правил торгівлі похідними цінними паперами на КМБФ.
10.03.2005р. управлінням регулювання професійної діяльності департаменту розвитку законодавства та методології регулювання ринку цінних паперів Відповідача на адресу Позивача надіслано лист № 25/18/01/2704 за підписом начальника цього управління, в якому повідомлено Позивача про відмову у реєстрації випуску опціонів.
14.06.2005 р. Відповідачем прийнято рішення № 317 «Щодо відмови у реєстрації опціонів ТОВ «Краматорський комбінат дитячого харчування».
Пунктом 1 вказаного рішення Відповідач відмовив Позивачу у реєстрації випуску опціонів.
25.06.2005 р. Відповідач направив Позивачу лист № 25/18/01/8870 в якому повідомив Позивача про прийняття рішення № 317 від 14.06.2005 р. про відмову у реєстрації випуску опціонів.
Відповідно до п.7 Правил випуску та обігу фондових деривативів, затверджених рішенням ДКЦПФР № 13 від 24.06.97 р., для реєстрації випуску емітент опціонів подає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяву та інші документи, перелічені в цьому пункті.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» м. Краматорськ Донецької області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ про визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005 р. та 11 лютого 2005р.; заборону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005 р. та 11 лютого 2005 р.; заборону голові Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь - які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005 р. та 11 лютого 2005р.
17.02.2006 р. Позивач заявив про зміну позовних вимог, та згідно з даною заявою просить суд: визнати незаконними дії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; визнати незаконними дії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по відмові в реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску; визнати, що після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку стала зобов'язаною зареєструвати випуск, та зобов'язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; заборонити Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; заборонити голові Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Постановою господарського суду Донецької області від 05.05.2006 року задоволено частково позов ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ про: визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по відмові в реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску; визнання, що після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку стала зобов'язаною зареєструвати випуск; зобов'язання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; заборону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; заборону голові Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Визнані незаконними дії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Визнані незаконними дії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по відмові в реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску.
Відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» у задоволенні вимог про визнання, що після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку стала зобов'язаною зареєструвати випуск.
Залишено без розгляду позов товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» про зобов'язання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» у задоволенні вимог про заборону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» у задоволенні вимог про заборону голові Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
Відшкодовано за рахунок коштів Державного бюджету України судові витрати Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» м. Краматорськ Донецької області в сумі 3,40 грн.
Повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» зайво сплачений судовий збір в сумі 81,60 грн.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши пояснення та доводи повноважних представників сторін , колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про необґрунтованість апеляційної скарги з таких підстав.
Згідно ст. 15 Правил випуску та обігу фондових деривативів, реєстрація випуску опціонів здійснюється центральним апаратом ДКЦПФР не пізніше 30 календарних днів після одержання всіх необхідних документів.
Відповідно п. 16 Правил випуску та обігу фондових деривативів, ДКЦПФР може відмовити у реєстрації випуску опціонів з підстав, вказаних у цьому пункті. Рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів повинно містити підстави для відмови та має бути надано емітенту не пізніше закінчення терміну реєстрації, визначеного цими Правилами.
Судом першої інстанції вірно не прийнято до уваги Лист управління регулювання професійної діяльності апарату департаменту розвитку законодавства та методології регулювання ринку цінних паперів Відповідача № 25/18/01/2704 за підписом начальника цього управління, так як приписи цього листа не мають юридичної сили та не є обов'язковими для виконання.
За нормами п. 7 Правил випуску та обігу фондових деривативів, затверджених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 24.06.97 р. № 13 для реєстрації випуску емітент опціонів подає до ДКЦПФР такі документи: заяву; зразок сертифіката опціону ( для документарної форми випуску) або глобальний сертифікат випуску опціонів ( для бездокументарної форми випуску); інформаційне повідомлення, яке має розповсюджуватися серед потенційних покупців опціонів, з описом ризиків, пов'язаних з інвестуванням у дані опціони; зареєстровану інформацію про випуск цінних паперів, які є базовим активом, якщо цей випуск був зареєстрований не ДКЦПФР; річний звіт емітента базового активу за попередній рік та ( при наявності) останній після річного піврічний звіт ( для акцій та облігацій підприємств чи об'єднань), якщо вони не були подані в центральний апарат ДКЦПФР; для опціонів, базовим активом яких є кошти ( валютні цінності)-дозвіл Національного банку України на використання цих коштів ( валютних цінностей) як базового активу опціону.
Як вбачається з матеріалів справи , та встановлено судом першої інстанції , Позивач надав заяву про реєстрацію випуску опціонів № 374 від 18.01.2005 р. до якого приклав необхідні документи, а саме: копія свідоцтва про державну реєстрацію емітента; статут емітента; протокол загальних борів учасників емітента про випуск опціонів; зразок сертифікатів опціонів; інформаційне повідомлення про випуск опціонів ( 2 примірника); штатний розклад емітента.
Листом від 11.02.2005 р. № 1078 позивач додатково надав пакет документів, а саме: фінансову звітність, завірену аудитором; аудиторський висновок; копію ліцензії Торговця цінними паперами -генерального менеджера; договір № Е -01/01/2005 від 04.01.2005 р. з генеральним менеджером; платіжне доручення на сплату державного мита; копію рішення ДКЦПФР про реєстрацію Правил торгівлі похідними цінними паперами на КМБФ.
Згідно з ч.1 п. 15 Правил випуску та обігу фондових деривативів, затверджених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 24.06.97 р. № 13, реєстрація випуску опціонів здійснюється центральним апаратом ДКЦПФР не пізніше 30 календарних днів після одержання всіх необхідних документів.
Як вбачається з матеріалів справи Рішення Відповідача прийнято лише 14.06.2005 р., тобто після закінчення 30 денного строку, встановленого п.15 Правил випуску та обігу фондових деривативів, затверджених рішенням Відповідача № 13 від 24.06.97 р., та після звернення Позивача до суду з даним позовом.
За приписами п. 16 Правил випуску та обігу фондових деривативів, підставами для відмови у реєстрації випуску опціонів ( варантів) є: порушення встановленого цими Правилами порядку реєстрації випуску опціонів ( варантів); наявність в поданих для реєстрації документах відомостей, що свідчать про невідповідність умов випуску вимогам чинного законодавства; наявність у поданих для реєстрації документах неповної чи недостовірної інформації; подання для реєстрації випуску опціонів, термін дії ( обігу) яких перевищує термін обігу базового активу цих опціонів.
Відповідач прийняв 14.06.05 р. рішення про відмову в реєстрації опціонів, припустившись при цьому пропуску встановленого законом строку.
Судом першої інстанції також встановлено, що на вимогу п.7 Правил випуску та обігу фондових деривативів позивач надав фінансову звітність за три місяці, чим підтвердив виконання своїх зобов'язань. Дані обставини повністю знайшли своє підтвердження й при розгляді апеляційної скарги.
Частина 3 п. 15 Правил випуску та обігу фондових деривативів встановлює, що рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів повинно містити підстави для відмови та має бути надано емітенту в письмовій формі не пізніше закінчення терміну реєстрації, визначеного цими Правилами.
Матеріалами справи підтверджується той факт, що рішення № 317 від 14.06.2005 р. не містить в собі підстав для відмови.
Відповідно ст. 19 Конституцій України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те , що незаконне рішення Відповідача порушує права позивача, оскільки перешкоджає випуску опціонів, на який позивач має право, та використанню опціонів власного випуску у господарській діяльності позивача.
Крім того , вивчені судом першої та апеляційної інстанції обставини , також встановлені Рішенням Господарського суду м. Києва від 08.08.2005 р. у справі № 48/317 яким задоволений позов ТОВ «Краматорський комбінат дитячого харчування» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання недійсним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.06.2005 р. № 317, яке набрало чинності 14.11.2005 р. з моменту прийняття Київським апеляційним господарським судом Ухвали у справі № 48/317. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.02.2006р. ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2005р. залишено без змін.
Отже, вказаними вище судовими рішеннями, встановлені факти, які свідчать про невідповідність чинному законодавству дій відповідача, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ, при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.
За приписами ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі сторони або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Таким чином , судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те , що вимоги позивача, ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування», про визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розгляді документів та прийнятті рішень щодо реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як про це , зазначалось вище , 14.06.2005 р. відповідачем було прийнято рішення № 317 “Щодо відмови у реєстрації опціонів ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування».
Доказів повернення Комісією документів позивачу, що були додані до заяви про реєстрацію, до матеріалів справи не представлено.
Судом першої інстанції також встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Рішенням Господарського суду м. Києва від 08.08.2005 р. у справі № 48/317 рішення № 317 від 14.06.2005 р. “Щодо відмови у реєстрації опціонів ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування», визнано недійсним. В цьому судовому акті визначено, що відповідачем пропущений встановлений законодавством строк для прийняття рішення; у рішенні № 317 від 14.06.2005 р. не вказано підстав для відмови у реєстрації опціонів.
В даному рішенні також відображено, що позивач надав заяву про реєстрацію випуску опціонів № 374 від 18.01.2005 р. до якої приклав необхідні документи, а саме: копію свідоцтва про державну реєстрацію емітента; статут емітента; протокол загальних борів учасників емітента про випуск опціонів; зразок сертифікатів опціонів; інформаційне повідомлення про випуск опціонів ( 2 примірника); штатний розклад емітента. Листом від 11.02.2005 р. № 1078 позивач додатково надав пакет документів, а саме: фінансову звітність, завірену аудитором; аудиторський висновок; копію ліцензії Торговця цінними паперами -генерального менеджера; договір № Е -01/01/2005 від 04.01.2005 р. з генеральним менеджером; платіжне доручення на сплату державного мита; копію рішення ДКЦПФР про реєстрацію Правил торгівлі похідними цінними паперами на КМБФ.
23.12.2005 р. Товариством з обмеженою відповідальністю на адресу ДКЦПФР ТОВ “Краматорський комбінат дитячого харчування» був надісланий лист ( вхідний номер Комісії 11232-з від 23.12.2005 р.), яким позивач повідомив Комісію про факт набрання з 14.11.2005 р. законної сили рішенням Господарського суду м. Києва від 08.08.2005 р. про визнання недійсним рішення ДКЦПФР № 317 від 14.06.2005 р. Водночас, в зв'язку з тим, що відпала підстава для не реєстрації випуску опціонів, позивачем висловлено до Комісії прохання зареєструвати випуск опціонів.
Листом № 10/03/701 від 23.01.2006 р. Комісія повідомила, що рішення Господарського суду м. Києва від 08.08.2005 р. у справі № 48/317 набрало чинності, але на сьогоднішній день немає жодного рішення суду, яким би було зобов'язано Комісію здійснити реєстрацію випуску опціонів.
Таким чином , судова колегія вважає правомірними висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості вимог позивача про визнання незаконними дій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по відмові в реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску.
Крім того, судова колегія зазначає наступне.
З вищевикладеного вбачається , що підстава для відмови позивачу у реєстрації опціонів відпала, документи, що надані позивачем до Комісії з листами № 374 від 18.01.2005 р., та № 1078 від 11.02.2005 р., станом на 15.11.2005 р. є з боку Комісії не розглянутими.
На повторне звернення позивача про реєстрацію випуску опціонів, Комісією дій з розгляду документів позивача, які визначені Правилами випуску та обігу фондових деривативів, затверджених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 24.06.97 р. № 13, не було вчинено, про що свідчить лист відповідача лист № 10/03/701 від 23.01.2006 р.
Рішення за зверненням позивача про реєстрацію опціонів не приймалось.
Судова колегія вважає правомірним також висновок суду першої інстанції про те, що вищевказані дії Комісії суперечать приписам п. 15,16 Правил випуску та обігу фондових деривативів, затверджених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 24.06.97 р. № 13.
У пункті 16 Правил випуску та обігу фондових деривативів закріплено, що підставами для відмови у реєстрації випуску опціонів ( варантів) є: порушення встановленого цими Правилами порядку реєстрації випуску опціонів ( варантів); наявність в поданих для реєстрації документах відомостей, що свідчать про невідповідність умов випуску вимогам чинного законодавства; наявність у поданих для реєстрації документах неповної чи недостовірної інформації; подання для реєстрації випуску опціонів, термін дії ( обігу) яких перевищує термін обігу базового активу цих опціонів. Рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів повинно містити підстави для відмови та має бути надано емітенту в письмовій формі не пізніше закінчення терміну реєстрації, визначеного цими Правилами.
Тобто, ні чинне законодавство, ані документи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не містять положень про те, що випуск опціонів реєструється на підставі рішення суду.
З оглядом на викладене, висновок місцевого господарського суду, що порядок встановлений самою ж Комісією, відповідачем не дотриманий, що є порушенням ч.2 ст. 19 Конституції України, відповідно якої органи держаної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є обґрунтованим на законі та відповідає фактичним обставинам справи.
Господарський суд відмовив позивачу у задоволенні вимог про визнання, що після скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2005р. № 317 як юридичної підстави для не реєстрації випуску, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку стала зобов'язаною зареєструвати випуск.
При цьому, судова колегія приймає до уваги як належні, ті обставини, які врахував суд першої інстанції, приймаючи рішення в цій частині.
Дійсно, заява та документи, подані позивачем до Комісії до нинішнього часу не розглянуті, реєстрація випуску опціонів має здійснюватись за нормами та в порядку, встановленими Правилами випуску та обігу фондових деривативів, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24 червня 1997 р. N 13 (зі змінами, внесеними згідно з Рішенням ДКЦПФР N 336 від 20.11.2001), позивач невірно обрав спосіб захисту порушеного права з оглядом на приписи ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стосовно вимог позивача про зобов'язання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів, наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р., судова колегія вважає необхідним зазначити, що суд першої інстанції правомірно залишив дану вимогу позивача без розгляду, оскільки в провадженні Господарського суду м. Києва ( як окружного адміністративного суду) є справа за позовом ТОВ «Краматорського комбінату дитячого харчування» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про зобов'язання ДКЦПФР зареєструвати випуск опціонів ТОВ «ККДХ» на підставі документів, наданих 18.01.2005 р. та 11.02.2005 р.
Рішення господарського суду в цій частині відповідає приписам ст.155 ч.1 п.3 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого адміністративного суду є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
У задоволенні вимог позивача про заборону Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку приймати будь-які рішення про відмову у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р.; про заборону голові Державної комісії з цінних паперів та фондового або іншій посадовій особі Комісії підписувати будь-які рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у реєстрації випуску опціонів товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорський
комбінат дитячого харчування» на підставі документів наданих 18 січня 2005р. та 11 лютого 2005р. Господарським судом відмовлено правомірно, при цьому суд обґрунтовано дійшов висновку, що є фактично вимогами про застосування заходів забезпечення позову, і не є в розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України позовними вимогами щодо захисту порушеного права, так як дії на забороні вчинення яких наполягає позивач, не вчинені фактично, тому відсутнє порушене право, яке підлягає судовому захисту.
З урахуванням зазначеного, судова колегія вважає, що рішення господарського суду Донецької області по даній справі відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству, а мотиви, з яких надана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись п.п.1,3 ст. 160, п.2 ч.2 ст. 162, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ст. 205 , ст.ст. 207, 254 , п.п. 6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України , суд
Апеляційну скаргу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку м. Київ на постанову господарського суду Донецької області від 05.05.2006р. у справі № 19/15а залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Донецької області від 05.05.2006р. у справі № 19/15а -залишити без змін .
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду, набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Текст ухвали в повному обсязі складений та підписаний 14.08.06р.
Головуючий: М.Д. Запорощенко
Судді: М.В. Калантай
І.В. Москальова
Надруковано: 5 примір.
1 -позивачу
1 -відповідачу
1 -до справи
1 -ДАГС
1- ГСДО