Дата документу 18.03.2021
Справа № 501/724/21
3/501/463/21
18 березня 2021 року суддя Іллічівського міського суду Одеської області Вергопуло К.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Ради адвокатів в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , яка працює на посаді керівника відокремленого підрозділу Громадської Організації «Всеукраїнської Федерації Кінного Спорту України», місце роботи: Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Перемоги, 35-г,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.212-3 КУпАП,
До Іллічівського міського суду Одеської області надійшли назначені матеріали.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ОД №000008 від 23 лютого 2021 року, 15 січня 2021 року Керівником відокремленого підрозділу Громадської Організації «Всеукраїнської Федерації Кінного Спорту України» ОСОБА_1 було порушено вимоги ст.24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а саме: неправомірно відмолено в наданні інформації у відповідь на адвокатський запит адвоката Петрів Романа Володимировича.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що справа підлягає направленню до Ради адвокатів Одеської області для дооформлення, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1, 2 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Частиною п'ятою статті 212-3 КУпАП передбачено відповідальність за неправомірну відмову у наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Разом з тим, відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Аналогічні вимоги викладені у Порядку оформлення головою ради адвокатів Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва і Севастополя або уповноваженим радою членом ради адвокатів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого рішенням Ради адвокатів України №238 від 19.11.2013 року.
Між тим, у порушення вимог закону в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме, дату та місце народження, місце проживання особи, що притягається до адміністративної відповідальності, її ідентифікаційний номер (за наявності).
Згідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно до ч.ч.2, 3 ст.256 КУпАП, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу,в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу,а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Зокрема, у п.11 Порядку, визначено обов'язок уповноваженої особи ознайомити особу, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, відповідності до ст.63 Конституції України з її правами і обов'язками, передбаченими ст.268 КУпАП.
Між тим, у протоколі відсутній підпис особи, стосовно якої він складений, про роз'яснення їй прав, передбачених ст.268 КУпАП, та підпис про отримання другого екземпляру протоколу.
Суддя вбачає, що саме вимогами ст.256 ч.1 КУпАП у редакції на момент складання протоколу) на особу, яка має право складати протокол про адміністративне правопорушення, покладено обов'язок встановити відомості про особу яка притягається до адміністративної відповідальності, та зазначити їх в протоколі про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги, з приводу чого відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім'я, по батькові; дата і місце народження; місце проживання; телефон; посада; зарплата, інші джерела існування; освіта; сімейний стан; кількість осіб, що перебувають на утриманні; чи притягувалася особа раніше до відповідальності (адміністративної, кримінальної); документ, що посвідчує таку особу), мають бути встановлені саме при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
При таких обставинах в Іллічівському міському суді Одеської області немає правових підстав для розгляду справи без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою протоколу.
Керуючись ст.284 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст.212-3 КУпАП, - повернути до Ради адвокатів в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя