Справа № 495/2109/21
12 квітня 2021 року м. Білгород- Дністровський
Білгород - Дністровського міськрайонний суд Одеської області
У складі головуючого судді - Шевчук Ю.В.,
при секретарі Чеботарьовій В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород-Дністровському Одеської області матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Андріївка, Білгород-Дністровський район, Одеська область, який обіймає посаду обліковець машино-тракторного парку ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України», який зареєстрований за адресою
АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
За ч. 1 статтті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №305/2021 від 26.03.2021 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді обліковця машино-тракторного парку державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Одеської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом декларування і суб'єктом відповідно до п.п. «а» п 2 ч. 1 ст. З Закону «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як посадова особа юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення ч. 1 ст. 45 та п.2-1 розділу XIII Закону несвоєчасно, без поважних причин, подав 11.03.2021 року об 22 год. 29 хв. щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
Вказані дії містять склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України № 18-к від 01.04.2015 року ОСОБА_1 переведено на посаду обліковця машино-тракторного парку ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та чинного законодавства, згідно статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Статуту засновником ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України (код 00855308, юридична адреса: Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Андріївка, вул. Центральна, будинок 58), є Національна академія аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00024360, юридична адреса: місто Київ, вул. Грушевського, будинок 12/2). Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є державне підприємство.
Згідно п. 3.2 Статуту ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації.
Таким чином, за вищевказаними ознаками, ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України є юридичною особою публічного права.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 26.04.2002 року «Про судову практику у справах про хабарництво» під організаційно-розпорядчими обов'язками визначаються обов'язки по здійсненню керівництва промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи/організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних і приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Згідно посадової інструкції обліковця машино-тракторного парку ДП «ДГ Андріївське» ОДСДС НААН України до функціональних обов'язків ОСОБА_1 входить: ведення заміру виконаним кожним трактором, комбайном, агрегатом, автомашиною робіт; відповідно до зробленого виміру заповнювати облікові папери; вести облік горюче-мастильних матеріалів тракторами і комбайнами; вписувати облікові документи відповідно до існуючий у господарстві схеми документообігу.
Враховуючи вищевказане, виходячи із обсягів функцій ОСОБА_1 , як обліковця машино-тракторного парку ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України, відповідно до Статуту, наділений адміністративно-господарськими функціями (обов'язками), щодо управління або розпорядженню комунальним майном - ДП ВІТ «Андріївське» ОДСДС НААН України.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, обліковець машино-тракторного парку ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2018 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2019 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучі суб'єктом декларування, який обізнаний щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав відповідну щорічну декларацію за 2018 рік, лише 11.03.2021 року об 22 годині 29 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі ОСОБА_1 .
У своїх поясненнях ОСОБА_1 , підтвердив факт несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2018-й рік, відсутність у нього поважних причин та визнав вину.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами ни. У тому числі, відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, кожен пов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, незнання законів не є від юридичної відповідальності.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, важеної на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації ОСОБА_1 встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації ОСОБА_1 не встановлені. Таким чином, своїми діями обліковець машино-тракторного парку ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону та вчинив дії, які містять склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2018-й рік.
Таким чином, ОСОБА_1 , не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, які виникли у нього, як у обліковця машино-тракторного парку ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України, яке розташоване за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Андріївка, вул. Центральна, будинок 58, що адміністративно-територіально відповідає Білгород-Дністровському району Одеської області.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2018-й рік, тобто 11.03.2021 року об 22 годині 29 хвилини.
Таким чином, обліковець машино-тракторного парку ДП «ДГ «Андріївське» ОДСДС НААН України ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія цього Закону і він є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі-зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою провину у вчиненому адміністративному правопорушенні повністю визнав.
В судовому засіданні прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури Гуров Я.В. просив ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Вина останнього підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 305/2021 від 26.03.2021 року та іншими матеріалами справи.
Відповідно до санкції ст. 172-6 ч.1 КУпАП за зазначене правопорушення на особу накладається стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 454 гривень.
Керуючись ст. ст. 172-6, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді штрафу у сумі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 гривень на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454,00 гривні.
Згідно ст. 307 КУпАП - штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Повний текст даної постанови складено та проголошено 16.04.2021 року о 11.00 год.
Суддя: