Справа № 729/998/20
1-в/729/15/21 р.
16 квітня 2021 р. суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області ОСОБА_1 , ознайомившись із поданням начальника Броварського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» про вирішення питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавленням волі на підставі ч. 3 ст. 26 КВК України стосовно засудженого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Софія Котовського району Республіка Молдова, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , фактично проживаючого в АДРЕСА_2 , громадянина України, одруженого, непрацюючого,
До Бобровицького районного суду Чернігівської області надійшло подання начальника Броварського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» про вирішення питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу, або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавленням волі стосовно засудженого ОСОБА_2 , у якому зазначається, що останній у визначений статтею 26 КВК України строк не сплатив штраф, який йому було призначено вироком Бобровицького районного суду Чернігівської області від 25.01.2021 року, у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Дослідивши подання, доходжу висновку, що воно підлягає поверненню до Броварського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» з таких підстав.
Частиною 1 ст. 26 КВК України встановлено, що засуджений зобов'язаний сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком суду законної сили і повідомити про це кримінально-виконавчій інспекції за місцем проживання шляхом пред'явлення документа про сплату штрафу.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 КВК України, у разі несплати засудженим штрафу у строк, передбачений частиною першою цієї статті, суд за поданням кримінально-виконавчої інспекції розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до закону.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про заміну покарання відповідно до частини п'ятої статті 53 КК України.
Враховуючи положення ст. 53 КК України, ст. 26 КВК України, ст. 537 КПК України та принципів кримінального судочинства, що закладені в законодавстві України, подання органу пробації про розстрочку штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських чи виправних робіт або позбавлення волі має бути обґрунтованим та підтвердженим належними доказами, а також містити чітке формулювання щодо дії, яку необхідно вчинити у зв'язку з несплатою засудженим штрафу.
Так, диспозиція ч. 3 ст. 26 КВК України, передбачає чотири види подання, з яким повноважна особа кримінально-виконавчої інспекції має можливість звернутися до суду, а саме: 1) про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу; 2) про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт; 3) про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді виправних робіт; 4) про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді позбавлення волі.
В поданні фактично зазначено взаємовиключні прохання органу пробації: про розстрочку штрафу, заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт, виправних робіт або позбавлення волі, які по суті є альтернативними і не можуть розглядатися одночасно щодо однієї і тієї ж особи в одному провадженні.
Обов'язок з'ясування вищевказаних фактів не може перекладатися на суд, адже подання представника державного органу має бути обґрунтованим, а обставини, викладені в ньому, повинні бути підтверджені належними доказами, достатніми для вирішення питання по суті.
Разом з тим, ч.1 статті 8 КВК України визначено, що засуджені мають право на отримання інформації про свої права і обов'язки, порядок та умови виконання та відбування призначеного судом покарання. Адміністрація установи чи органу, який виконує покарання, зобов'язана надати засудженим зазначену інформацію, а також ознайомлювати їх із змінами порядку і умов відбування покарань.
Органами виконання покарань є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, його територіальні органи управління, уповноважені органи з питань пробації (ч.1 ст.11 КВК України).
Проте, в порушення зазначених вимог, представником органу пробації до подання не долучено додатків, які б підтверджували підстави звернення (особової справи засудженого, даних про те, що йому повідомлено про порядок та умови сплати штрафу). Із дослідженого подання вбачається, що до нього не додано будь- яких доказів на підтвердження здійснення заходів, щодо виконання вироку Бобровицького районного суду.
За таких обставин подання про розстрочку штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відносно засудженого ОСОБА_2 підлягає поверненню до Броварського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації».
Керуючись, ст.ст. 9, 537, 539 КПК України, ст. 26 КВК України, суддя
Повернути подання начальнику Броварського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» про вирішення питання про розстрочку суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавленням волі стосовно засудженого ОСОБА_2 , як таке, що подане без належного оформлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Бобровицького районного суду ОСОБА_1