Справа № 564/787/21
13 квітня 2021 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Цвіркуна О. С.
за участю секретаря судових засідань - Забейди А.В.
прокурора - Абрамчук Л.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 07.12.2001 Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , за результатами чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбулись 25.10.2015 обраний депутатом Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області.
Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, ОСОБА_2 будучи депутатом Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в” пункту 2, пунктах 4 і 5 частини 1 статті 3 Закону, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1 підпунктах "а" і “в”пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Згідно Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених рішенням НАЗК "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" від 10.06.2016 № 3, яке зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування подають щорічну декларацію у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, в термін до 00:00 год. 01.04.2018.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік 09.03.2021 о 09 год. 56 хв.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи депутатом Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 мав обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, в термін до 00:00 год. 01.06.2020.
Так, відповідно до пункту 21 прикінцевих положень Закону Ураїни “Про запобігання корупції” декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, які відповідно до стаття 45 цього Закону подають за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Однак, згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік 09.03.2021 о 10 год. 03 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи депутатом Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закон України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області, яка припиняє діяльність, пов“язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, а саме припиняє повноваження депутата Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області і відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, в порушення абзацу 1 частини 2 стаття 45 Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність, за яке передбачена частиною 1 стаття 172-6 КУпАП.
Так, депутати Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області дали згоду на добровільне об'єднання територіальних громад в Головинську об'єднану територіальну громаду (далі-ОТГ) з центром с. Головин, відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Рішенням Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області "Про добровільне об'єднання територіальних громад" громади Головинська, Звіздівська, Злазненська сільських рад об'єдналися в Головинську ОТГ.
19.12.2019, у відповідності до постанови ЦВК "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 22 грудня 2019 року" від 11.10.2019 № 1920, Закону України "Про місцеві вибори", на засадах публічності та відкритості виборчого процесу, проведено перші вибори депутатів Головинської сільської ради Костопільського району Рівненської області.
10.01.2020 на першій сесії Головинської сільської ради Костопільського району Рівненської області Головинською територіальною виборчою комісією оголошено підсумки виборів депутатів Головинської сільської ради від 22.12.2019 та почались повноваження новообраних депутатів Головинської сільської ради Костопільського району Рівненської області.
У відповідності до частини 2 статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", повноваження сільських, селищних рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
У відповідності до частини 8 статті 45, частини 1 статті 49 "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах. Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
У відповідності до частини 2 статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", повноваження депутата місцевої ради поинається з дня відкриття першої відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.
Таким чином, 10.01.2020 був останнім днем виконання повноважень депутатів Звіздівської сільської ради Костопільського району Рівненської області, обраних за результатами чергових виборів депутатів місцевих рад 25.10.2015, в т.ч. ОСОБА_1 ..
Згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3 (зі змінами від 12.12.2019 за №168/19) декларація «перед звільненням», яка відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції») подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в», пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2020 по 10.01.2020 в термін до 00:00 год. 10.02.2020.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 виконав всі необхідні дії та подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування «перед звільненням», яка охоплює період з 01.01.2020 по 10.01.2020 о 10 год. 13 хв. 03.03.2021.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні факт вчинення ним адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав повністю, розкаявся у вчинених правопорушеннях.
Прокурор Абрамчук Л.С. у судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні корупційний правопорушень з підстав, наведених в протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, заслухавши ОСОБА_1 , прокурора, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи № 115, 116, 117 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.03.2021 року, витягі із сайту НАЗК, рапорт оперуповноваженого 1-го сектору протидії корупції УСР в Рівненській області ДСР НП України В.Коцюбинської, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При притягненні до відповідальності та визначення виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан правопорушника, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі наведеного та керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суд -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в прибуток держави 454 грн. 00 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.
СуддяО. С. Цвіркун