№ 2а-829/10/2370
11.05.2010 р. м. Черкаси
17 год. 05 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
при секретарі Кулику О.П.,
за участю позивача -ОСОБА_1
представника відповідача -Лисенка Ю.М.- за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області про визнання дій незаконними та визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
До суду з позовною заявою звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_1, в якій просить визнати дії працівників податкової служби, щодо проведення планової перевірки незаконними, визнати не чинним та скасувати рішення ДПІ у Звенигородському районі №0000072331 від 24 лютого 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4020 грн. 50 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 15.02.2010 року співробітниками ДПА в Черкаській області проведена перевірка господарської одиниці ПП ОСОБА_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. За результатами проведеної перевірки складено акт №117/23/23/23/НОМЕР_1 від 15.02.2010. На підставі акта проведеної перевірки 24 лютого 2010 року державною податковою інспекцією у Звенигородському районі Черкаської області до ОСОБА_1 винесено рішення №0000072331 про застосування штрафних ( фінансових) санкцій в розмірі 4020 грн. 50 коп. за порушення ст. 3 п. 9, 11, 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 №265/95- ВР.
Не погоджуючись із застосуванням до нього штрафних санкцій, позивач вказує на те, що відповідачем порушено вимоги ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу», щодо ненадання йому під розписку, перед початком перевірки, як платнику податків, направлення на перевірку. Проведену перевірку позивач вважає позаплановою, а в направленні на перевірку вказано, що буде проведено планову перевірку. Також позивач не погоджується з виявленими порушеннями і вважає їх надуманими та не згідний з сумою застосованих штрафних санкцій (на його думку невідповідність у розрахунках складає 1700 грн.). ОСОБА_1 зазначає, що на його думку докази здобуті з порушенням законодавства, тому не можуть бути використані при прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного позову заперечив повністю, оскільки, на його думку, перевірка господарської одиниці ПП ОСОБА_1 щодо дотримання суб'єктами господарювання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 №265/95-ВР проведена з дотриманням вимог чинного законодавства, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ОСОБА_1 в сумі 4020 грн. 50 коп., прийняте за результатами цієї перевірки, є правомірним та законним.
Свідок Братко В.В. в судовому засіданні пояснив, що перевірка господарської діяльності ОСОБА_1 була здійснена відповідно до положень чинного законодавства. Виявлені порушення були зафіксовані в акті перевірки №117/23/23/23/НОМЕР_1 від 15.02.2010 та вважає посилання позивача, проте що перевірка була здійсненна з порушеннями законодавства, є безпідставними.
Свідок ОСОБА_4 в засіданні пояснила, що на час проведення перевірки працювала продавцем в магазині, але по суті перевірки та виявлених порушень нічого пояснити не може, оскільки детально не пам'ятає як вона відбувалася. Акту перевірки та ніяких документів вона не підписувала.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав: з огляду на вимоги ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії В01 № 066818 зареєстрований 20.06.2000 Звенигородською районною державною адміністрацією.
Вищевказана перевірка проведена відповідно до планів перевірок щодо контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. На проведення перевірки працівникам державної податкової служби Тарасенко О.А. та Братко В.В. надані відповідні направлення із зазначенням номера направлення, дати проведення, посади та прізвища перевіряючого, назви суб'єкта господарської діяльності.
За результатами проведеної перевірки ПП ОСОБА_1 податковим органом складено акт №117/23/23/23/НОМЕР_1 від 15.02.2010, в якому зафіксовані порушення ст. 3 п. 9, 11, 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 №265/95- ВР (надалі Закон №265/95), а саме: проведення розрахункової операції без використання режиму попереднього програмування назви товарів. Також перевіркою встановлено невідповідність коштів на місці проведення розрахунків на суму 379 грн. 10 коп., згідно денного звіту в касі повинно знаходитись 52 грн. 90 коп., а фактично знаходилися кошти в сумі 432 грн., без врахування коштів за придбаний товар при перевірці. Перевіркою книги ОРО встановлено порушення, щодо невиконання щоденного друку фіскальних чеків за 21.11.2009 та 21.12.2009, проведення розрахункових операцій, за дані дати, підтверджується даними контрольних стрічок. Порушено термін зберігання в книзі ОРО фіскальних звітних чеків №1545, №1547, 1551 та №1613.
На підставі акту перевірки державною податковою інспекцією у Звенигородському районі Черкаської області прийнято рішення №0000072331 від 24 лютого 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4020 грн. 50 коп.
В засіданні встановлено, що розмір штрафних (фінансових) санкцій був застосований із наступних розрахунків:
- згідно п. 4 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій 680 грн. (17 грн. х 20) х 2 = 680 грн.);
- згідно п. 4 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій 1360 грн. (17 грн. х 20) х 4 = 1360 грн.);
- згідно ст. 22 Закону України № 265/95-ВР - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність 1895 грн. 50 коп. (379 грн. 10 коп. х 5) = 1895 грн. 50 коп.);
- згідно п. 6 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР - п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості 85 грн. (17 грн. х 5 = 85 грн.)
ДПІ у Звенигородському районі застосовуючи до відповідача штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 4, п. 6 ст. 17 та ст. 22 Закону України № 265/95-ВР, правильно дійшла висновку, що ПП ОСОБА_1 порушено вимоги ст. 3 п. 9, 11, 13 Закону України № 265/95-ВР.
Відповідно до п.п. п. 9, 11, 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом ІV ст.ст. 15-16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року №265/95- ВР в новій редакції Закону України від 1 червня 2000 року № 1776-ІІІ. В ст. 15 вказаного Закону зазначено, що контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Стаття 11 Закону України № 509-ХІІ від 04.12.1990 «Про державну податкову службу в Україні»передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно ст. 15 Закону № 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інші вимоги цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 17 Закону № 265/95-ВР визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), застосовуються фінансові санкції за рішенням відповідних органів державної податкової служби України.
Твердження позивача ОСОБА_1 щодо відсутності правових підстав для проведення перевірки та порушення самого порядку її проведення не підтвердуються наведеними ним поясненнями та письмовими доказами.
На підставі викладеного суд вважає рішення ДПІ у Звенигородському районі Черкаської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП ОСОБА_1 №0000072331 від 24 лютого 2010 року правомірним, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 11,14,70,71, 89, 94, 105, 158-163 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 травня 2010 року.