Постанова від 13.05.2010 по справі 1961/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13.05.2010 р. справа №2а-1961/10/2070 Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сліденко А.В.,

при секретарі судового засідання -Скидан М.А.,

за участі представників:

позивача - Пономарьова І.В.,

відповідача - Феленко С.О., Зубко О.О.,

третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4

проприпинення підприємницької діяльності, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду з позовом про постановлення рішення щодо припинення підприємницької діяльності Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернувся суб'єкт владних повноважень -Державна податкова інспекція у Київської районі м. Харкова. Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що всупереч приписам чинного законодавства Фізична особа -підприємець ОСОБА_4 на протязі року не подає до податкової інспекції податкових декларацій і документів фінансової звітності. В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи і вимоги поданого позову, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Відповідач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 з поданим позовом не погодився.

В обгрунтування заперечень проти позову відповідач указав, що протягом 2009р. здійснював оподаткування своє підприємницької діяльності відповідно до вимог Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", норми якого не передбачають обов'язку фізичної особи - підприємця подавати податкові декларації. Представники відповідача в судовому засіданні додатково зазначили, що звіт платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця не є ані податковою декларацією, ані документом фінансової звітності. За неподачу згаданих звітів до податкового органу останнім має застосовуватись міра юридичної відповідальності у вигляді накладення штрафу, проводитись робота щодо співбесід з приватним підприємцем. Окрім того, наполягали, що сума єдиного податку за 2009р. була сплачена відповідачем протягом грудня 2008р., 2009р., а остаточно оплачена у 2010р. Звіти платника єдиного податку були складені відповідачем 23.03.2010р. одразу за всі звітні податкові періоди 2009р. і вказаною датою направлені до ДПІ у Київському районі міста Харкова, що унеможливлює прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності. З посиланням на викладені обставини представники відповідача просили відмовити в задоволенні поданого позову.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради до суду не прибула, свого уповноваженого представника не направила, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась судом належним чином.

Оскільки судом зібрані докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, визначене ч.1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом суб'єкта владних повноважень і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то суд доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Громадянин ОСОБА_4 пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації внаслідок чого набув правовий статус суб'єкта господарювання - фізичної особи -підприємця, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію.

З наявної у справі картки платника слідує, що як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідач, фізична особа -підприємець ОСОБА_4 знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Київському районі міста Харкова.

Як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідач в силу ч.1 ст.67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. При цьому, відповідач зобов'язаний дотримуватись також і приписів ч.1 ст.68 Конституції України, де вказано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Наведений конституційний припис конкретизований законодавцем у ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», ч.1 якої передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами (п.1 ч.1 ст.9); подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) (п.2 ч.1 ст.9); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни (п.3 ч.1 ст.9); допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) (п.4 ч.1 ст.9).

Аналізуючи положення наведеної норми права у системному поєднанні з нормами ст.3 Закону України «Про систему оподаткування», нормами ст.4 і 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та ст.1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суд доходить висновку, що перелічені в ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»обов'язки платника податків є невід'ємними складовими частинами (елементами) загального конституційного обов'язку кожної особи щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Судом встановлено, що протягом 2009р. відповідач був наділений правовим статусом платника єдиного податку, підтвердженням чому є витребувана від позивача, ДПІ у Київському районі міста Харкова і долучена до матеріалів справи заява ФОП ОСОБА_4 про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності на 2009р. та роздруківка картки особового рахунку по платежу "єдиний податок на підприємницьку діяльність з фізичних осіб". Окрім того, обставини наявності у відповідача протягом 2009р. статусу платника єдиного податку визнані сторонами по справі, щодо таких обставин відсутній спір.

Відповідно до п.4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі за текстом - Указ) спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва.

При цьому, суд відзначає, що Указ не містить норм, які б прямо та беззастережно звільняли осіб, на яких поширюється дія його норм, від обов'язку подачі до податкових органів документів звітності про показники їх господарської діяльності, що мають юридичне значення для визначення певних об'єктів оподаткування.

Пунктом 9 Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку (затверджений наказом ДПА України від 29.10.1999р. №599 із змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.1999р. за №752/4045; далі за текстом - Порядок) передбачено, що протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу.

Протягом 5 днів після закінчення звітного періоду платник єдиного податку подає звіт згідно з додатком 3 до цього Порядку, який залишається у справі платника єдиного податку.

Звіт подається особисто платником єдиного податку або надсилається поштою до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації його як суб'єкта підприємницької діяльності. При особистому поданні звіту датою подання вважається дата реєстрації його в органі державної податкової служби, а при надсиланні звіту поштою - дата відправки на штампі відділення зв'язку.

Податкова звітність може бути надана податковому органу за добровільним рішенням платника податків в електронній формі за умови дотримання чинного законодавства, що регулює ці питання.

Встановлена законодавцем форма звіту платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця передбачає такий показник як "обсяг виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) за звітний квартал наростаючим підсумком з початку терміну дії Свідоцтва про сплату єдиного податку в календарному році", а відтак відображає операції з руху коштів.

За визначенням ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" під фінансовою звітністю розуміється бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період;

З огляду на приписи ст.51 Цивільного кодексу України, згідно з якою до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин, суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин приписи Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і визнає, що за своєю правовою та економічною суттю звіт платника єдиного податку, який подається фізичною особою - підприємцем, є документом фінансової звітності, оскільки відображає рух коштів в межах звітного податкового періоду.

Обставини неподання протягом 2009р. звітів платника єдиного податку за 1-4 квартали визнані відповідачем та підтверджені матеріалами справи. Складання відповідачем таких звітів лише 23.03.2010р. не нівелює факту вчинення ним правопорушення, внаслідок якого Держава в особі податкового органу була позбавлена можливості реалізовувати функцію контролю за діяльністю платника податків.

Зібрані судом по даній адміністративній справі докази свідчать про те, що відповідач є реально існуючим суб'єктом права, статус фізичної особи -підприємця не втратив, а відтак, згідно з законом повинен щоквартально подавати до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова звіти платника єдиного податку. Матеріалами справи підтверджено, що вказаної вимоги відповідач не дотримався, протягом 2009р. звітів платника єдиного податку до позивача не подавав.

Частиною 2 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»зазначено, що підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є, зокрема, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Отже, законодавцем прямо передбачено, що неподання фізичною особою - підприємцем протягом року саме документів фінансової звітності (нарівні з неподачею податкових декларацій) є правопорушенням, мірою юридичної відповідальності за вчинення якого є постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності.

Судом не виявлено фактів того, що заявлена позивачем вимога будь-яким чином порушує права, свободи та інтереси фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 сфері публічно-правових відносин.

За таких обставин, заявлені Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова вимоги про постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 визнаються судом нормативно та документально обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 про припинення підприємницької діяльності - задовольнити.

Припинити підприємницьку діяльність Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (місцезнаходження - АДРЕСА_1; ідентифікаційний код - НОМЕР_2; державну реєстрацію проведено Виконавчим комітетом Харківської міської ради 02.12.2005р. за № 2 480 017 0000 043831).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі (у разі проголошення постанови у відсутність особи, яка бере участь у справі, - з дня отримання нею копії постанови) заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 18.05.2010р.

Суддя Сліденко А.В.