15 квітня 2021 року
м. Київ
справа № 1140/2384/18
адміністративне провадження № К/9901/11666/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року в адміністративній справі №1140/2384/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги, вимоги і рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просив:
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2018 року № 000517303;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2018 року № 0005161303;
- визнати протиправною та скасувати вимогу від 26 червня 2018 року № Ф-0000-60-1303;
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій від 26 червня 2018 року № 0001581303;
- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 23 липня 2018 року № 86865-53;
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення, яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на 3500,05 грн. та накладено штрафну санкцію у сумі 875,01 грн. (податкове повідомлення-рішення).
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення, яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на 42000,60 грн. та накладено штрафну санкцію в сумі 10500,15 грн., в частині грошового зобов'язання 39935,06 грн. та штрафу 9983,76 грн.
Визнано протиправною та скасовано вимогу, якою фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 зобов'язано сплати борг з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 46161,07 грн., в частині недоїмки 43636,52 грн.
Визнано протиправною та скасовано рішення, яким на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 6264,38 грн., в частині штрафу 6011,92 грн.
Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 23 липня 2018 року в частині, якою фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 зобов'язано сплати пеню з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності та військового збору.
В задоволенні іншої частини позову було відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року, скасовано рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року в адміністративній справі №1140/2384/18 та прийнято нову постанову, якою позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2018 року № 000517303 в частині нарахування основного зобов'язання у розмірі 17640.12 грн. та штрафних санкцій у сумі 4410.03 грн.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2018 року № 0005161303 в частині нарахування основного зобов'язання у розмірі 1470.01 грн. та штрафних санкцій у розмірі 367.50 грн.
Визнано протиправною та скасовано вимогу від 26 червня 2018 року № Ф-0000-60-1303 в частині нарахування недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 21538.15 грн.
Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних санкцій від 26 червня 2018 року № 0001581303 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 2153.81 грн.
Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу від 23 липня 2018 року № 86865-53 в частині нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 1417.39 грн.
В задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанцій в частині задоволених позовних вимог, 05 квітня 2021 року скаржник подав до Верховного Суду касаційну скаргу.
Пункт 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням відповідає ст. 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Згідно ч. 1 ст. 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Згідно п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб віднесено до категорії справ незначної складності.
Згідно п. 24 ч. 1 ст. 4 КАС України розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
На час звернення позивача з адміністративним позовом у 2018 році відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі з 1 січня 2018 року становив 1762,00 грн.
Предметом касаційного перегляду у цій справі є визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 червня 2018 року № 000517303 в частині нарахування основного зобов'язання у розмірі 17640.12 грн. та штрафних санкцій у сумі 4410.03 грн;
-визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 червня 2018 року № 0005161303 в частині нарахування основного зобов'язання у розмірі 1470.01 грн. та штрафних санкцій у розмірі 367.50 грн;
-визнання протиправним та скасування вимоги від 26 червня 2018 року № Ф-0000-60-1303 в частині нарахування недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 21538.15 грн.;
-визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 26 червня 2018 року № 0001581303 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 2153.81 грн;
-визнання протиправним та скасування вимоги від 23 липня 2018 року № 86865-53 в частині нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 1417.39 грн.
Зазначена сума не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ця справа за критерієм, встановленим п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України, є справою незначної складності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Отже, оскільки оскаржувані судові рішення прийнято у справі незначної складності, передбачені п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України виняткові обставини відсутні, тому у відкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.
Керуючись статтями 3, 248, 328, 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року в адміністративній справі №1140/2384/18.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М. М. Яковенко
Судді І. В. Дашутін
О. О. Шишов