Постанова від 17.05.2010 по справі 2а-2542/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

17.05.2010 р. № 2а-2542/10/1370

о 10 год., 14 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.

секретар судового засідання Черній Ю.Л.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Молочні Дари», представник -Денькович М.В. (доручення від 27.01.2010 року)

до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, представники -Копняк Н.Я. (довіреність № 04-7 від 11.01.2010 року), Гущак Л.Й. (довіреність № 04-1611 від 14.05.2010 року)

про визнання неправомірним та скасування рішення від 02.03.2010 року № 73

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Молочні Дари»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про визнання неправомірним та скасування рішення № 73 від 02.03.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що декларування ціни на масло не проводилось, оскільки здійснювалася реалізація масла вершкового з вмістом жиру понад 72,7 %, в той час як вимоги декларування ціни встановлені лише на масло вершкове жирність якого становить до 72,5%. Позивач вважає рішення відповідача про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін таким що суперечить вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду додаткові пояснення, просив суд задоволити позов повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.

Позиція відповідача викладена в заперечені на позовну заяву. Відповідач проти позову заперечив з підстав, що механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 % передбачений Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари»та здійснюється відповідно до розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації «Про регулювання цін на окремі продовольчі товари». ПП «Молочні дари», за період з липня 2009 року по січень 2010 року, здійснювало реалізацію масла селянського фас. 0200 кг (Андрушківський завод-виробник) по цінах від 6,93 грн. до 9,26 грн./шт. з ПДВ, що є вищим від задекларованих в даному періоді, з урахуванням збільшення на 1% впродовж місяця. Таким чином, позивач не здійснював декларування зміни оптово-відпускних цін на масло вершкове торгової марки «Добряна»та Андрушківського заводу-виробника, чим порушив вимоги встановлені розпорядженнями голови Львівської облдержадміністрації.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечення на позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просили суд в задоволені позову відмовити повністю з підстав, зазначених у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:

25.02.2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області проведена позапланова перевірка ПП «Молочні дари»на предмет дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства, відповідно до вимог нормативних актів Ради Міністрів АРК, місцевих державних адміністрацій ухвалених на виконання Постанови Кабінету Міністрів від 25.12.1996 року № 1548 (розпорядження голови Львівської облдержадміністрації від 30.10.2007 року № 1142 та від 19.05.2008 року № 453/0/608). Перевіркою встановлено, що ПП «Молочні дари», в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації «Про регулювання цін на окремі продовольчі товари», не здійснювало декларування оптово - відпускних цін на масло селянське та олію.

За період з липня 2009 року по січень 2010 року ПП «Молочні дари»здійснювало реалізацію масла селянського фас. 0,200 кг. (Андрушківське) по цінах від 6,93 грн. до 9,26 грн. за шт. з ПДВ;

- масла селянського фас. 0,200 «Добряна»від 5,83 до 10,01 грн./шт. з ПДВ;

- масла селянського вагового «Добряна»від 23,92 грн до 27,50 грн. за 1 кг з ПДВ.

Перевіркою також встановлено, що позивач, в період з липня 2009 року по січень 2010 року, здійснював оптову реалізацію масла селянського та олії соняшникової фас. 1л. за цінами вищими від тих що вважаються задекларованими з урахуванням збільшення на 1% впродовж місяця.

В результаті чого ПП «Молочні дари»отримано необґрунтовану виручку з реалізації масла селянського вагового та фасованого на загальну суму 6330,75 грн. з ПДВ.

За наслідками проведеної перевірки відповідачем складено акт № 000079, у якому зазначено, що позивач відмовився від підпису вищевказаного акту з підстав, що в акті наведені недостовірні дані, а продукція визначена в накладних не підлягає декларуванню.

Представники відповідача, на запитання суду, вказали, що позивач відмовився надавати копії видаткових накладних, які підтверджують реалізацію масла селянського за завищеними оптово-відпускними цінами, під час реєстрації акта перевірки.

02.03.2010 року відповідачем прийнято рішення № 73 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого вирішено вилучити у позивача 18992,25 грн., про що позивача було повідомлено.

Позивач 24.02.2010 року та 03.03.2010 року за вих. №№ 348/010 та 351 направив Державній інспекції з контролю за цінами у Львівській області листи, у яких просив відповідача надати роз'яснення щодо декларування підприємством оптової торгівлі цін на продукцію, якщо завод -виробник не задекларував ціни на таку продукцію, про що отримав обґрунтовану відповідь за вих. № 04-934 від 15.03.2010 року.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про ціни та ціноутворення»за № 507-ХІІ від 03.12.1990 року, із змінами і доповненнями, Порядком декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1222 від 17.10.2007 року, із змінами і доповненнями, Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»за № 1548 від 25.12.1996 року, із змінами і доповненнями, Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України за № 298/519 від 03.12.2001 року, Розпорядженнями голови Львівської обласної державної адміністрації «Про регулювання цін на окремі продовольчі товари»№ 1142 від 30.10.2007 року та «Про внесення змін до розпорядження голови обладержадміністрації за № 1142 від 30.10.2007 року КАС України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про ціни і ціноутворення», цей закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 цього ж Закону, Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій.

Згідно ч. 1 ст. 8 цього ж Закону, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Згідно ст. 13 цього ж Закону, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно ст. 14 цього ж Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Згідно п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.

Згідно абз. 38 п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють) оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.

Згідно п. 1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово - відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.

Згідно п. 2 цього ж Порядку, декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Згідно п. 4 цього ж Порядку, суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів, у разі зміни їх оптово-відпускних цін подають до територіальних органів Держцінінспекції такі документи:

пояснювальну записку щодо обґрунтування необхідності зміни оптово-відпускних цін разом з довідкою про результати економічного аналізу фактичних витрат з реалізації;

калькуляцію витрат з реалізації продовольчих товарів;

копії договорів, пов'язаних з реалізацією продовольчих товарів, укладених з іншими суб'єктами господарювання;

копію декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари суб'єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва продовольчих товарів (у разі її наявності).

Зазначені документи засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання, скріплюються печаткою і подаються не пізніше ніж за три робочих дні до запровадження оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Згідно п. 9 цього ж Порядку, оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих абзацом тридцять восьмим пункту 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року N 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»

Розпорядженнями голови Львівської обласної державної адміністрації «Про регулювання цін на окремі продовольчі товари»та «Про внесення змін до розпорядження голови обладержадміністрації за № 1142 від 30.10.2007 року (п. 1.3), на виконання вищевказаної Порядку, запроваджено декларування зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого ґатунків, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1%.

Представник позивача, на запитання суду, пояснив не декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари тим, що позивач здійснював реалізацію масла вершкового за зміненими (завищеними) оптово-відпускними цінами без дотримання обов'язкової процедури декларування оптово-відпускних цін на такі продукти, оскільки жирність отриманого від заводів -виробників масла за вказаний вище період становить 73% та 72,7%. Крім цього, позивач вказує про не декларування зміни оптово-відпускних цін заводами -виробниками, а відтак неможливість подання декларації зміни оптово-відпускних цін.

Судом не враховуються вищевказані пояснення представника позивача, оскільки декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток, а копію декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари суб'єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва продовольчих товарів подається у разі її наявності, відтак вказані причини не є підставою для недекларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі. Реалізація продовольчих товарів за зміненими (завищеними) цінами оптово-відпускними цінами підтверджується актом перевірки та розрахунками суми необґрунтовано отриманої виручки за період з липня 2009 року по січень 2010 року від реалізації масла селянського (додатки №1, № 2 акту). Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення позапланової перевірки дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства суб'єктом господарювання, і є носієм доказової інформації про виявлені порушення суб'єктами господарювання. Крім цього, зі слів представника відповідача про що не заперечував представник позивача додатки №1, № 2 до вказаного акту, складені власноручно бухгалтером позивача.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують у підставності позовних вимог.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого позивачем зроблено не було.

Таким чином позовні вимоги Приватного підприємства «Молочні Дари»про визнання неправомірним та скасування рішення № 73 від 02.03.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, задоволенню не підлягають.

Правила ст. 94 КАС України про розподіл судових витрат не застосовується.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена у повному обсязі 21.05.2010 року.

Суддя Гавдик З.В.