м. Львів, вул. Чоловського, 2
про повернення позовної заяви
Львів
12.05.2010.2а-4025/10/1370
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич Ірена Зіновіївна, розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Західноукраїнського центру "Жіночі перспективи"
до Азарова Миколи Яновича- Прем'єр-міністра України
про про визнання дій такими, що порушують особисті права жінок -членів Західноукраїнського центру у сфері публічно -правових відносин та зобов'язання публічно спростувати вказані висловлювання, вибачитися та опублікувати спростування та вибачення в офіційних виданнях Кабінету Міністрів України,-
Позивач Західноукраїнський центр «Жіночі перспективи»в інтересах своїх членів: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Прем'єр - міністра України Азарова Миколи Яновича, в якому просить суд визнати дії Прем'єр -міністра України Азарова М.Я., а саме, висловлювання «… да не женское дело проводить реформьi в стране …», «Одні кажуть, що наш уряд великий, другі, що в уряді немає жінок, ні на кого подивитися під час засідання Кабінету Міністрів України. Самі нудні особи. За всієї моєї пошани до жінок -не жіноча справа проводити реформи»19 березня 2010 року під час його службової поїздки у місто Дніпропетровськ, незаконними та такими, що порушують особисті права жінок -членів Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи»у сфері публічно - правових відносин: право на свободу від дискримінації, право на рівність жінок і чоловіків, право на однакові з чоловіками можливості при найманні на роботу, право на участь в управлінні державними справами та зобов*язати Азарова М.Я. публічно спростувати вказані висловлювання, вибачитися та опублікувати спростування та вибачення в офіційних виданнях Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст..104 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Згідно з ч.3 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
1. скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта
владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2. зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення
або вчинити певні дії;
3. зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися
від вчинення певних дій;
4. стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на
відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5.виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6.встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта
владних повноважень.
Позовна заява може містити, крім визначених частиною третьою цієї статті,
інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Територіальна підсудність, врегульована положеннями ст. 19 КАС України, розмежовує предметну компетенцію адміністративних судів одного рівня залежно від місця розгляду справи.
Загальна територіальна підсудність формує основне правило розмежування компетенції однорівневих адміністративних судів. Відповідно до цього правила, закріпленого у ч.1 ст.19 КАС України, адміністративний позов подається до суду за місцем перебування (місцезнаходженням) відповідача.
Виняток з цього правила складають категорії справ, зазначених у ч. 2 ст. 19, а саме, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
Крім того, законодавцем у ч. 3 ст. 19 КАС України встановлено виключну територіальну підсудність справ, з приводу оскарження нормативно-правових актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України; адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, їхня посадова чи службова особа; а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Як вбачається із системного аналізу змісту позовних вимог та викладених обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, у співставленні із способами захисту порушеного права, які обрав позивач, останній не оскаржує правові акти індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які стосуються конкретно його інтересів, що було б підставою для подання позову згідно ч.2 ст.19 КАС України за місцезнаходженням позивача.
Оскаржуючи діяльність Прем*єр -міністра України з точки зору порушення особистих прав і свобод людини і громадянина у сфері його владних, управлінських, організаційних повноважень, слід керуватися загальним правилом щодо територіальної підсудності адміністративних справ, закріпленим у ч.1 ст.19 КАС України, відповідно до якого адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до Указу Президента України від 16.11.2005 року «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів», з огляду на місцезнаходження (місцеперебування) відповідача адміністративна справа повинна вирішуватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 22 КАС України, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил територіальної підсудності, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду. Питання про передачу адміністративної справи розглядається судом у судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (ч. 2 ст. 22 КАС України).
Питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою, яку може бути оскаржено (ч. 3 ст. 22 КАС України).
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч. 4 ст. 22 КАС України).
Разом з тим, згідно із ст. 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Таким чином, відкриття провадження у справі, яка завідомо територіально непідсудна Львівському окружному адміністративному суду, буде мати наслідком її передачу у порядку визначеному ст. 22 КАС України до іншого окружного адміністративного суду, що в свою чергу унеможливить її розгляд у строки передбачені ст. 122 КАС України і спричинить неможливість здійснення завдання адміністративного судочинства, яким відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи наведене, а також те, що більш оперативним захистом порушених прав, свобод та інтересів позивача буде безпосереднє подання позову до суду за правилами територіальної підсудності суд вважає за необхідне, відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України, повернути позовну заяву позивачеві
Керуючись ст..ст. 18, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи»в інтересах своїх членів: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 до Прем'єр - міністра України Азарова Миколи Яновича, про визнання дій Прем'єр -міністра України Азарова М.Я., а саме, висловлювання «… да не женское дело проводить реформьi в стране …», «Одні кажуть, що наш уряд великий, другі, що в уряді немає жінок, ні на кого подивитися під час засідання Кабінету Міністрів України. Самі нудні особи. За всієї моєї пошани до жінок -не жіноча справа проводити реформи»19 березня 2010 року під час його службової поїздки у місто Дніпропетровськ, незаконними та такими, що порушують особисті права жінок - членів Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи»у сфері публічно -правових відносин: право на свободу від дискримінації, право на рівність жінок і чоловіків, право на однакові з чоловіками можливості при найманні на роботу, право на участь в управлінні державними справами та зобов*язати Азарова М.Я. публічно спростувати вказані висловлювання, вибачитися та опублікувати спростування та вибачення в офіційних виданнях Кабінету Міністрів України повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення
до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її отримання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гулкевич І.З.
Суддя Гулкевич І.З.