Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
15 квітня 2021 року № 520/4528/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В.
розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправними та скасування рішень,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправним та скасувати - рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.02.2019 року №0015775706 прийняте Головним Управлінням ДПС у Харківській області про застосування до ОСОБА_1 штрафу у розмірі 5481,80 грн. за період з 20.01.2016 до 18.02.2019 та нарахування пені у розмірі 11246,80 грн.
-визнати протиправним та скасувати - рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 31.10.2019 року №0172135706 прийняте Головним Управлінням ДГІС у Харківській області про застосування до ОСОБА_1 штрафу у розмірі 1580,50 грн. за період з 20.10.2018 до 21.10.2019 та нарахування пені у розмірі 490,43 грн.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем (дата та номер запису про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця від 20.11.2007 року № 2 272 000 0000 001393) та здійснюю підприємницьку діяльність за кодом КВЕД 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний).
З 08.12.2010 року Позивач взятий на облік Головним управлінням ДФС у Харківській області. Київське управління, Київська ДНІ (Московський район м. Харкова) як платник єдиного внеску, що підтверджується випискою з ЄДРЮОФОП та ГФ .
З 01.01.2012 року Позивач здійснює підприємницьку діяльність за прощеною системою оподаткування зі ставкою єдиного податку 20% група 2 (згідно Свідоцтва платника єдиного податку Серії А № 824251 від 24.01.2012 року).
У червні 2020 року Московським відділом ДВС у м. Харкові Східного МУ Міністерства юстиції (м. Харків) було накладено арешт на належні Позивачу банківські рахунки. Звернувшись до виконавчої служби 17.06.2020 року Позивач дізналась, що відносно неї відкрито виконавче провадження ВП №61294463 з сумою стягнення 18104,63 гри,
Зазначене виконавче провадження було порушено за виконавчим документом - Вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 05 грудня 2019 року №Ф-121216-57 У виданим Головним управлінням ДПС у Харківській області.
Не погоджуючись з зазначеною Вимогою Позивач оскаржив її до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року у справі №520/10050/2020 позовну заяву ФО-П ОСОБА_1 , до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправною та скасування Вимоги було задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду Відповідачем було подано апеляційну скаргу на Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року у справі №520/10050/2020.
В ході судового розгляду у справі №520/10050/2020 Відповідачем, для підтвердження власної правової позиції щодо правомірності виставлення Вимоги, як підставу нарахування штрафних санкцій було надано суду Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.02.2019 року №0015775706 та від 31.10.2019 року №0172135706.
Керуючись ч.1 ст. 2 КАС України, суд апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги Відповідача у справі №520/10050/2020, звернув увагу на не оскарження Рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.02.2019 року №0015775706 та від 31.10.2019 року №0172135706, що може призвести до неефективності захисту прав Позивача у справі №520/10050/2020.
Позивач вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.02.2019 року №0015775706 та від 31.10.2019 року №0172135706 прийняті безпідставно, в порушення законодавства України, а тому підлягають скасуванню.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.
Відповідно до пп. 19-1.1.1 та 19-1.1.2 ст. 19-1 ПК України до функцій контролюючих органів віднесено здійснення адміністрування податків, зборів, платежів; контролю за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, Закон № 2464.
Згідно з статтею 1 Закону № 2464 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 ч. 1 статті 4 Закону № 2464-VI передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464, для платників, зазначених у пунктах 4. 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Ставка єдиного внеску встановить 22 відсотки , що передбачено частиною 5 статті 8 Закону № 2464.
Суд вказує, що абз. З п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону визначено, що платникам єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно - правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Згідно п. 1 ч.1 статті 7 Закону базою нарахування єдиного внеску для вказаних суб'єктів є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч.7-8 ст. 9 Закону № 2464).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 9 Закону № 2464).
Матеріалами справи підтверджено, що згідно з даними інформаційної системи «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в Київському управлінні Головного управління ДПС у Харківській області (Московський район - 2034) з 22.11.2007 як фізична особа - підприємець, на спрощеній системі оподаткування 2 група зі ставкою податку 20%, основний вид діяльності 47.19- Інші види роздрібної діяльності в неспеціалізованих магазинах.
У Позивача наявні трудові договори, з найманим працівником, за якого як податковий агент, при нарахуванні та виплати заробітної плати , позивач сплачував єдиний соціальний внесок, що знайшло своє відображення в інтегрованій картці платника за платежем єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності (71010000) та відповідними платіжними дорученнями з відповідними реквізитами, наданими до позовної заяви.
Також, відповідно до інтегрованої картки платника ФОП ОСОБА_1 по єдиному внеску, нарахованому роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності (71010000) з 31.12.2015 року по 31.10.2020 щомісячно з дотриманням термінів сплати, зараховано єдиний внесок, недоїмка за цей період часу у позивача відсутня.
Щодо сплати єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (71040000) «ЄСВ за себе», то судом встановлено, що починаючи з 19.01.2016 року по 30.09.2018 року Позивачем взагалі не сплачувався єдиний внесок, що підтверджується даними інтегрованої картки.
Наданими до матеріалів справи копії платіжних доручень підтверджується факт сплати єдиного внеску, нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності (71010000), щодо сплати на рахунок для фізичних осіб - підприємців, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (71040000) «ЄСВ за себе» судом встановлено , що сплата відсутня за період з 19.01.2016 року по 30.09.2018 року відсутня.
У зв'язку з тим, що на рахунку № НОМЕР_2 у Позивача відсутня і сплата єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (71040000) «ЄСВ за себе» результаті чого в ІКП платника виникла заборгованість.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків до 01.01.2015 та 20 відсотків з 01.01.2015 та відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону № . 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Суд також вказує, що одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 1 ст. 25 Закону № 2464). Нарахування пені, передбаченої цим законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування), включно (ч. 13 ст. 25 Закону).
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправними та скасування рішень - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.