Рішення від 15.04.2021 по справі 520/1915/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 р. № 520/1915/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо розгляду заяви від 29.09.20 ОСОБА_1 "Про перерахування пенсії, виходячи з процентного відсотку грошового забезпечення та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з проведенням індексації грошового забезпечення" частково;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням видів грошового забезпечення, а саме 1) посадовий оклад, 2) оклад за військовим званням "підполковник", 3) надбавка за вислугу років (45% від посадового окладу та окладу за військове звання), 4) надбавка за особливості проходження служби 65 % від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, 5) надбавка за роботу в умовах режимних обмежень з ступенем секретності інформації-10% від посадового окладу, б) премії 35% від посадового окладу та з проведенням індексації всіх цих видів грошового забезпечення.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що дії відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військовим званням "підполковник"; надбавки за вислугу років (45% від посадового окладу та окладу за військове звання); надбавки за особливості проходження служби 65 % від посадового окладу; окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень з ступенем секретності інформації-10% від посадового окладу; премії 35% від посадового окладу є протиправними та такими, що порушують право позивача на вільне володіння своїм майном у вигляді пенсії.

Ухвалою суду від 10 лютого 2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Відповідач надав через канцелярію суду відзив на позов, у якому вказав, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року у розмірі 62 % грошового забезпечення з 25.05.1996. Вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням додаткових видів є передчасними, оскільки довідка від силової структури з саме такими складовими грошового забезпечення на адресу ГУ ПФУ не надходила. Лист фінансово - економічного управління командування повітряних сил збройних сил України від 05.11.2020, на який посилається позивач, носить інформаційний характер, тому не може бути врахований при перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. В листі також зазначено, що для перерахунку пенсії необхідна довідка про грошове забезпечення, надана обласним військовим комісаріатом за місцем проживання. Матеріали пенсійної справи позивача не містять жодних відомостей стосовно отримання позивачем надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 %, премії у розмірі 35 %. Відтак, підстав для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у Пенсійного органу не має.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якій підтримав вимоги та доводи заявленого позову.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року у розмірі 62 % грошового забезпечення з 25.05.1996, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 .

На адресу позивача засобами поштового зв'язку надійшов лист від Пенсійного фонду України, зі змісту якого встановлено, що у період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року виплата пенсії буде проводитись у розмірі 75% (3149,15 грн.), у період з 1 січня 2020 року у розмірі 100 % (4198,87 грн.).

Позивач звернувся із заявою (вх. 12835/Н2000 від 29.09.2020) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 90% грошового забезпечення та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з проведенням індексації грошового забезпечення та надати розрахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 станом на 1 березня 2018 року, на 1 квітня 2019 року та на 1 січня 2020 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Листом від 13.10.2020 №8144-12835/Н-02/8-2000/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що перерахунок його пенсії відповідно до Постанови №103 з 01.01.2018 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано уповноваженим органом за відповідною посадою. У зв'язку з цим, виплата пенсії проводиться у встановлених на цей час розмірах. Додатком до якої була довідка про складові пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 28.10.2020 №8779-13477/Н-02/8-2000/20, на заяву позивача від 12.10.2020 зазначило, що після скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось.

В подальшому позивач звернувся із заявою (вх.1174 від 29.09.2020) до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просив у визначений законом термін надати військовому пенсіонеру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 року та довідку про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року.

Листом від 19 жовтня 2020 року №ФХ-97831/3184/ВСЗ ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив позивача, що підстав для складання довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на сьогоднішній день немає.

Фінансово - економічне Управління командування Повітряних Сил Збройних Сил України Міністерства оборони України листом від 05 листопада 2020 року №350/147/2/4482пе повідомило позивача, що йому необхідно звернутись до обласного військового комісаріату за місцем проживання, який є уповноваженим органом Міністерства оборони України для надання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою. Довідка для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була додатком до даного листа.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, в редакції Постанови № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

До компетенції Уряду належить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та уповноважений орган на видачу довідки, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на Харківський обласний військовий комісаріат покладено функції з формування довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, без отримання відповідного повідомлення (довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Так, судом з матеріалів справи встановлено, що відповідачем на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 зроблено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

З матеріалів справи встановлено, що довідка видана Харківським обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення від 15.03.2018 №ФХ97831, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України містить наступні складові:

Посадовий оклад - 6340,00 грн.

Оклад за військовим званням - 1410,00 грн.

Надбавка за вислугу років (45 %) - 3487,50 грн.

Всього - 11237,50 грн.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач здійснюючи позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.03.2018 №ФХ97831 дія в межах повноважень та у спосіб встановлений чинним законодавством України.

Разом з тим, суд зазначає, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області керується лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані уповноваженим органом та не може визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Вищевказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними у постановах від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18, від 11.07.2019 року по справі №642/7159/16-а, від 19.07.2019 по справі №640/17250/16-а.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням викладеного вище, суд доходить висновку, що вимоги позивача є передчасними, оскільки у відповідача на момент звернення позивача до нього, була відсутня довідка уповноваженого органу ОВК про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року.

Поряд із цим, суд зазначає, що вимога позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з проведенням індексації всіх цих видів грошового забезпечення є похідною від зобов'язання пенсійного органу здійснити такий перерахунок, а враховуючи висновки суду щодо відсутності у відповідача підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, дана вимога задоволенню не підлягає.

Щодо визнання протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо розгляду заяви від 29.09.20 ОСОБА_1 "Про перерахування пенсії, виходячи з процентного відсотку грошового забезпечення та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з проведенням індексації грошового забезпечення" частково, суд зазначає наступне.

Як зазначалось вище, позивач звернувся із заявою (вх. 12835/Н2000 від 29.09.2020) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 90% грошового забезпечення та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з проведенням індексації грошового забезпечення та надати розрахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 станом на 1 березня 2018 року, на 1 квітня 2019 року та на 1 січня 2020 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.10.2020 №8144-12835/Н-02/8-2000/20, судом встановлено, що відповідачем надано вмотивовану відповідь на заяву позивача, а також надано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яку надано уповноваженим органом за відповідною посадою.

У зв'язку з чим, у суду відсутні підстави вважати, що заява позивача від 29.09.2020 розглянута відповідачем не в повній мірі. Доказів протилежного позивачем суду не надано, а судом під час розгляду справи не встановлено, а тому вимоги в цій частині позову є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.