Рішення від 15.04.2021 по справі 500/729/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/729/21

15 квітня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника - адвоката Волинця Сергія Анастасовича звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом №1900-0303-8/1550 від 20.01.2021, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08.11.2020.

В обґрунтування позову позивач вказує, що 12.11.2020 та 25.11.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ). Однак, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідач своїм рішенням, оформленим листом №1900- 0303/81550 від 20.01.2021, відмовив у призначенні такої пенсії, мотивуючи тим, що останній не підтвердив мінімально необхідний період роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного не менше 4 років станом на 01.01.1993.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки належить до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, про що йому видано відповідне посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), а тому він має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ. Факт проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю стверджується довідкою Колиндянської сільської ради № 2099 від 04.11.2020 про те, що ОСОБА_1 з дня народження по 29.08.1983 та з 22.05.1987 по даний час зареєстрований та проживає в селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області. У період з 25.06.1985 по 22.05.1987 позивач проходив військову службу у Збройних Силах, у травні 1986 року перебував більше двох тижнів у відпустці у селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області.

Відтак вважає, що станом на 01.01.1993 проживав більше 4 років у зоні посиленого радіоекологічного контролю та має право на зниження пенсійного віку.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 23.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено судове засідання.

12.03.2021 до суду надійшов відзив на позов, у якому Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Так, представник відповідача зазначає, що відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали чи постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - пенсійний вік зменшується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Початкова величина зниження пенсійного віку на 2 роки встановлюється особам, які постійно працювали у вище зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Згідно довідки №21/17-926, виданої Кам'янець-Подільським державним аграрно-технічним університетом, позивач навчався в період з 01.09.1983 по 20.06.1985 та з 01.07.1987 по 31.03.1990, згідно довідки від 11.11.2020 №42, виданої Чортківським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, позивач проходив військову службу в Збройних Силах з 25.06.1985 по 22.05.1987.

Факт реєстрації в селі Колиндяни Чортківського району, яке віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, підтверджено відміткою в паспорті громадянина України про прописку з 17.04.1990 по даний час та довідкою від 04.11.2020 №2099, виданою Колиндянською сільською радою Чортківського району в період з 07.11.1965 по 29.08.1983 та з 22.05.1987 по даний час.

Відповідач зазначає, що оскільки станом на 01.01.1993 не підтверджено факту проживання або роботи в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, то призначити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ немає підстав.

Також відповідач вказав, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.07.1991 №106, село Колиндяни Чортківського району Тернопільської області включене у перелік зон посиленого радіологічного контролю.

Проте Законом України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII виключено статтю 2 Закону № 796-ХІІ, та абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 № 791-ХІІ, які регулювали та визначали категорії зон радіоактивно забруднених територій. З огляду на внесені зміни село Колиндяни Чортківського району Тернопільської області виключене із переліку зон посиленого радіологічного контролю.

З огляду на це, відповідач вважає, що підставно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку (а.с.39-41).

Ухвалою суду від 25.03.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи відкладався, у судовому засіданні 05.04.2021 оголошено перерву у розгляді справи до 15.04.2021.

У судовому засіданні 05.04.2021 позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, у судові засідання 25.03.2021 та 05.04.2021 не прибув. Будь-яких повідомлень про причини неприбуття представника від відповідача не надходило, відтак суд їх визнав не поважними та за відсутності підстав для відкладення розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України, проводив розгляд справи.

У судове засідання 15.04.2021 учасники справи не прибули, проте представник позивача та представник відповідача подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с.87, 89).

Враховуючи положення частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205 та частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав для продовження розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника позивача у відкритому судовому засіданні, що відбувалося у цій справі, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 12.11.2020 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви позивача було додано копію паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, трудової книжки та інших документів про стаж (військовий квиток, довідка про із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення, документи про місце проживання (реєстрації) особи, посвідчення постраждалого від ЧАЕС), що підтверджується розпискою-повідомленням (а.с.9, 9 зворот).

Таких документів було недостатньо для вирішення питання про призначення пенсії позивачу, про що зазначено у розписці повідомленні від 12.11.2020, а тому 25.11.2020 ОСОБА_1 подав ще одну заяву про призначення пенсії, до якої долучив додаткові документи про стаж на 3 аркушах (а.с.10, 10 зворот).

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області за результатами розгляду заяви позивача та доданих до неї документів, надіслав йому рішення, оформлене листом №1900-0303/81550 від 20.01.2021, яким відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на підставі статті 55 Закону № 796-ХІІ (а.с.7-9). У цьому рішенні відповідач зазначив умови, визначені статтею 55 Закону № 796-ХІІ, для призначення такої пенсії та вказав про їх не дотримання у випадку з заявником.

Так, відповідача вказав, що згідно з довідкою №21/17-926, виданої Кам'янець-Подільським державним аграрно-технічним університетом, позивач навчався у період з 01.09.1983 по 20.06.1985 та з 01.07.1987 по 31.03.1990, згідно довідки від 11.11.2020 №42, виданої Чортківським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, проходив військову службу в Збройних Силах з 25.06.1985 по 22.05.1987.

Факт роботи в зоні посиленого радіологічного контролю підтверджено з 01.01.1999 по 10.02.2012 - в ПАП «Нічлава» с. Колиндяни, Чортківського району, з 10.02.2012 по 31.12.2014 - в Чортківській районній раді, м. Чортків.

Факт реєстрації в селі Колиндяни Чортківського району, яке віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, підтверджено відміткою в паспорті громадянина України про прописку з 17.04.1990 по даний час та довідкою від 04.11.2020 №2099, виданою Кодиндянською сільською радою Чортківського району у період з 07.11.1965 по 29.08.1983 та з 22.05.1987 по даний час.

Початкова величина зниження пенсійного віку не застосовується, оскільки з моменту аварії по 31.07.1986 ОСОБА_1 не проживав та не підтвердив факту роботи у зоні посиленого радіологічного контролю.

З огляду на ці обставини відповідач в оскаржуваному рішенні зазначив, що оскільки, станом на 01.01.1993 не підтверджено факту проживання або роботи в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, за таких обставин, призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ немає підстав.

Також у цьому рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вказано, що згідно з довідкою №2202 від 21.10.2020, виданою Колиндянською сільською радою Чортківського району, до страхового стажу заявника не враховано періоди роботи в колгоспі «Іскра» з 15.08.1983 по 29.08.1983, з 11.05.1990 по 31.12.1998, оскільки інформація про реорганізацію колгоспу «Перемога» в колгосп «Іскра», колгосп «Іскра в ААГ «Колиндянське» відсутня.

На момент звернення за призначенням пенсії з урахуванням представлених документів страховий стаж позивача складає 27 років 04 місяці 11 днів (в тому числі період роботи з 2004 року обчислений пропорційно сплачених страхових внесків за відповідний місяць).

У цій справі позивач не оскаржує неврахування окремих періодів до страхового стажу (а саме періодів роботи в колгоспі «Іскра» з 15.08.1983 по 29.08.1983, з 11.05.1990 по 31.12.1998), предметом оскарження є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в частині відмови призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача (дії, вчиненні при його прийнятті) як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до статті 26 Закону №1058-ІV чоловіки набувають право на пенсію за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, не менше 27 років з 01 січня 2020 по 31 грудня 2020.

Статтею 55 Закону № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Приписами пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, потерпілим від Чорнобильської катастрофи:

- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено на 2 роки* та додатково 1 за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

*Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Аналіз наведених положень Закону свідчить, що обов'язковою умовою наявності у особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ є факт постійного проживання та (або) роботи такої особи у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року.

При цьому, особам, які додатково до зазначеної умови проживали у зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 31 липня 1986 року, ще встановлюється початкова величина зниження пенсійного віку - 2 роки.

Особам, які постійно не працювали/постійно не проживали в зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року, але постійного проживали/постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року, зменшення пенсійного віку застосовується без початкової величини зменшення пенсійного віку, з розрахунку - 1 рік за 3 роки проживання/роботи.

Відповідно до наданого відповідачем розрахунку стажу позивача, його стаж складає 27 років 4 місяці 11 днів (а.с.28), про що також зазначено в оскаржуваному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Як вбачається із довідки, від 04.11.2020 № 2099, виданої виконавчим комітетом Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_1 був зареєстрований та постійно проживав в с.Колиндяни Чортківського району Тернопільської області з дня народження по 29.08.1983 та з 22.05.1987 по даний час (а.с.16).

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» село Колиндяни Чортківського району Тернопільської області віднесено у перелік зон посиленого радіологічного контролю.

В той же час судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 25.06.1985 по 22.05.1987, проходив строкову військову службу в Збройних Силах, що підтверджується довідкою від 11.11.2020 №42, виданою Чортківським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (а.с.7).

Згідно з відомостями трудової книжки позивача НОМЕР_1 (а.с.13), диплому НОМЕР_2 від 31.03.1990 (а.с.18), довідки №21/17-926, виданої Кам'янець-Подільським державним аграрно-технічним університетом 13.11.2020 (а.с.79) ОСОБА_1 в 1983 році вступив до Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту на денну форму навчання і в 1990 закінчив повний курс названого інституту за спеціальністю Агрономія, рішенням Державної екзаменаційної комісії від 29.03.1990 присвоєно кваліфікацію вченого агронома, період навчання склав з 23.08.1983 по 31.03.1990 за виключенням періоду служби в Радянській Армії з 25.06.1985 по 22.05.1987. Позивач навчався на денній формі навчання, про що зазначено у довідці №21/17-926, виданій Кам'янець-Подільським державним аграрно-технічним університетом 13.11.2020. Позивачу було надано академічну відпустку у зв'язку з призовом до лав Радянської Армії, після строкової військової служби продовжив навчання студентом Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту (а.с.79).

Як було зазначено вище, обов'язковою умовою для зниження пенсійного віку згідно пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ є встановлення обставин саме постійного проживання (постійної роботи) особи у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років станом на 1 січня 1993 року та в подальшому.

Проте в даному випадку факт навчання ОСОБА_1 на денній формі навчання в Кам'янець-Подільському сільськогосподарському інституті та проходження військової служби в Радянській Армії виключає можливість його постійного проживання в селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області в період з 26.04.1986 (з моменту аварії на Чорнобильській АЕС) по 31.03.1990 (по день закінчення навчання).

Таким чином, оскільки станом на 01.01.1993 позивач постійно не проживав у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років, то не має права на призначення пенсії за віком зі зменшення пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.

З огляду на недотримання умови для зниження пенсійного віку згідно пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ, позивач не має права ні на зниження пенсійного віку за початковою величиною (2 роки), ні за додатковою величиною (1 рік за 3 роки проживання).

При цьому доводи позивача про те, що у травні 1986 року він перебував у більше як двотижневій відпустці вдома у селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області, ніяким чином не впливають на недотримання умов призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.

Як вже зазначав суд, по перше, щоб застосовувати величину зниження пенсійного віку треба станом на 01.01.1993 постійно прожити чи постійно відпрацювати не менше 4 років у зоні посиленого радіологічного контролю, і лише за умови дотримання цієї умови, зниження пенсійного віку на 2 роки можливе, якщо особа у зоні посиленого радіологічного контролю постійно проживала чи постійно працювала з моменту аварії по 31.07.1986, та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання/роботи у зоні посиленого радіологічного контролю. В загальному можна зменшити пенсійний вік можна не більше 5 років.

У цій справі суд встановив не дотримання позивачем умови щодо постійного проживання чи постійної роботи станом на 01.01.1993 не менше 4 років у зоні посиленого радіологічного контролю.

Крім того, з огляду на пояснення позивача та його представника, які надавалися у судовому засіданні, суд зазначає, що доказів постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 31.07.1986, для застосування початкової величини зниження пенсійного віку (на чому особливо наполягав представник позивача) суду не надано. В момент аварії і до 22.05.1987 позивач проходив строкову військову службу, а далі по 31.03.1990 перебував на навчанні в м.Кам'янець-Подільський.

Щодо довідки від 04.11.2020 № 2099, виданої виконавчим комітетом Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, про те, що ОСОБА_1 був зареєстрований та постійно проживав в селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області з дня народження по 29.08.1983 та з 22.05.1987 по даний час (а.с.16), довідок цього ж суб'єкта владних повноважень, виданих 06.04.2021 № 716 (а.с.64) та 06.04.2021 №717 (а.с.70), про те, що ОСОБА_1 був зареєстрований та постійно проживав по АДРЕСА_1 з дня народження по 29.08.1983 та з 22.05.1987 по 17.04.1990, а з 17.04.1990 по даний час зареєстрований та проживає по АДРЕСА_2 , то суд зазначає, що їх відомості спростовуються наданими будинковими книгами № 4 та № 2 по селу Колиндяни (а.с.65-69, 71-72).

Так, відповідно до будинкової книги № 4 по селу Колиндяни ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , виписаний 29.08.1983 (а.с.67), прописаний 17.04.1990 (а.с.67), також зазначено відомості про те, що позивач вибув - в травні 1985 року в Радянську Армію, повернувся 22.05.1987, вибув - в серпні 1987 року на навчання (а.с.65).

У будинковій книзі № 2 по селу Колиндяни зазначено, що ОСОБА_1 за новою адресою: АДРЕСА_2 , прописаний з 17.04.1990, прибув з м.Кам'янець-Подільська Хмельницької області (а.с.71).

Довідка № 14, видана Подільським державним аграрно-технічним університетом 09.04.2021, про те, що ОСОБА_1 під час навчання з 1987 по 1990 рік не був зареєстрований і не проживав у гуртожитках Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту (а.с.60) не спростовує того факту, що у цей період позивач не проживав і в зоні посиленого радіологічного контролю у селі Колиндяни Чортківського району.

Суд звертає увагу, що відповідно до наведених вище положень законодавства, підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є належність особи до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та факт проживання (роботи), а не реєстрації у зоні посиленого радіологічного контролю. Навчання на денній формі навчання у Кам'янець-Подільському сільськогосподарському інституті (Хмельницька область) свідчить про неможливість постійного проживання позивача у селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області.

Такі висновки суду узгоджуються з правовими позиціями, які висловлені Верховним Судом у справах такої категорії, зокрема, у постанові від 29.01.2020 у справі №572/245/17 (адміністративне провадження №К/9901/45843/18), від 17.06.2020 у справі №572/456/17 (адміністративне провадження №К/9901/22569/18, К/9901/22573/18).

Стосовно мотивації позивача, що доказом проживання чи/або роботи на території зони посиленого радіологічного контролю є видане йому посвідчення про надання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд зазначає таке.

До матеріалів позовної зави додано копія посвідчення «громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 198__р.», категорія 4, серії НОМЕР_4 , видане Тернопільською обласною державною адміністрацією 01.12.1992. Посвідчення видане за бланком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 18.06.1991 №44. У ньому зазначено, що пред'явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи»" для осіб, які постійно проживають на території зони посиленого редіоекологічного контролю (щільність забруднення грунту цезієм-137 від 1 до 5 Кі/кв. км).

Відповідно до пунктів 6, 7 постанови Кабінету Міністрів УРСР від 18.06.1991 №44 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В - громадянина, який постійно працює і проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Такі посвідчення видаються відповідними облвиконкомами за місцем їх проживання на підставі довідки за формою додатку N 5. В свою чергу форма додатку №5 передбачала надання відомостей про те, що особа постійно працює і проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю в конкретному населеному пункті області. Додаткових умов, як-то проживання не менше як 4 роки станом на 01.01.1993, для видачі посвідчення такого зразка не було передбачено. Відтак, посвідчення «громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 198__р.», категорія 4, серії НОМЕР_4 , видане Тернопільською обласною державною адміністрацією 01.12.1992, не є доказом проживання ОСОБА_1 чи постійної його роботи станом на 01.01.1993 не менше 4 років у зоні посиленого радіологічного контролю.

За таких обставин суд констатує, що позивач станом на ІНФОРМАЦІЯ_4 досяг віку 55 років та має стаж більше 27 років, проте на вказану дату не набув права на отримання пенсії у відповідності до пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ.

З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в призначенні позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ зі зниженням пенсійного віку на 5 років є правомірною.

При цьому суд не надає оцінку доводам відповідача в тій частині, що село Колиндяни Чортківського району Тернопільської області на даний час виключене з переліку зон посиленого радіологічного контролю, оскільки такі обставини не були зазначені як підстава відмови у призначенні пенсії позивачу в оскаржуваному рішенні.

Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність оскаржуваного рішення.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, в позові слід відмовити.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: ОСОБА_1 (село Колиндяни, Чортківський район, Тернопільська область, 48552, РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 15 квітня 2021 року.

Суддя Чепенюк О.В.