Рішення від 15.04.2021 по справі 480/7935/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 р. Справа № 480/7935/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що на його звернення до відповідача з заявою про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 отримав відмову, натомість йому визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 як такому, що виконував роботи в зоні відчуження в 1987 році менше 14 календарних днів. Із зазначеним рішенням не погоджується та зазначає, що факт виконання ним робіт в зоні відчуження в 1987 році більше 14 днів підтверджується відповідними документами, а тому він підпадає під 2 категорію учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до ст.ст. 14, 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. До 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів. До 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження в 1987 році від 1 до 14 календарних днів. З урахуванням роз'яснень Верховного Суду України від 07.06.1999 р. № 63-99 предметом розгляду судами справ після 8 червня 1995 р. можуть бути скарги на дії або бездіяльність комісій по перевірці правильності видачі посвідчень або по визначенню статусу постраждалих громадян, а не при їх розгляді шляхом встановлення таких же фактів. Тому просив у задоволенні позову відмовити.

Третя особа пояснень щодо позову не подала.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформленим протоколом № 8, від 21 листопада 2019 року позивачу відмовлено у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 через відсутність підстав для підтвердження такого статусу та визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 як такому, що виконував роботи в зоні відчуження в 1987 році менше 14 календарних днів (а.с.13).

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, визначити позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 необґрунтованою з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ст. 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

На підставі ст. 10 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються, зокрема, громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, належать до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами (ч. 1 ст. 15 Закону).

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51 (чинний, на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р., далі - Порядок).

На підставі даного Порядку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення.

Відповідно до п.п. 2, 10 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. N 551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" установлено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3), видані за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. N 501 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 20 січня 1997 р. N 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 21 серпня 2001 р. N 1105 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51", є дійсними до заміни їх в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до копії посвідчення Серії НОМЕР_1 від 28.03.1991 р. позивач визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до копії посвідчення Серії НОМЕР_2 від 19.12.1997 р. позивачу встановлена 2 категорія учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.15,16).

Крім того, факт виконання позивачем робіт в зоні відчуження в 1987 році підтверджується наступними документами (а.с.8-11):

- випискою з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 139 від 10.06.1987 р., відповідно до якого рядового ОСОБА_1 вважати таким, що вибув для виконання службового завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- випискою з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 144 від 16.06.1987 р., відповідно до якого рядового ОСОБА_1 вважати таким, що прибув з виконання службового завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- випискою з наказу № 167 від 13.07.1987 р., відповідно до якого рядового ОСОБА_1 вважати таким, що вибув для виконання службового завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- випискою з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 174 від 21.07.1987 р., відповідно до якого рядового ОСОБА_1 вважати таким, що прибув з виконання службового завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- випискою з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 278 від 21.11.1987 р., відповідно до якого рядового ОСОБА_1 вважати таким, що вибув для виконання службового завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- випискою з наказу № 282 від 26.11.1987 р., відповідно до якого рядового ОСОБА_1 вважати таким, що прибув з виконання службового завдання з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- довідкою військової частини НОМЕР_3 від 18.12.1992 р. № 385, відповідно до якої ОСОБА_1 з 10.06.1987 р. по 16.06.1987 р., з 13.07.1987 р. по 21.07.1987 р., з 21.11.1987 р. по 26.11.1987 р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в районі 30-кілометрової зони в м. Чорнобиль (утримання мостової переправи через річку Прип'ять).

Відповідно до військового квитка позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 10.06.1987 р. по 16.06.1987 р., з 13.07.1987 р. по 21.07.1987 р., з 21.11.1987 р. по 26.11.1987 р. (а.с.19-20), а згідно з архівною довідкою Міністерства оборони України № 83127 від 10.12.2013 р. особовий склад в/ч 75110 з 29.04.1986 р. по 10.11.1988 р. обладнував та утримував мостову переправу через річну Прип'ять в місті Чорнобиль (а.с.18).

Таким чином, факт виконання позивачем робіт в зоні відчуження підтверджений належними та допустимими доказами.

Приймаючи рішення про відмову в підтвердженні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відповідач виходив з відсутності підстав для підтвердження такого статусу, оскільки позивач виконував роботи в зоні відчуження в 1987 році менше 14 календарних днів. При цьому названими документами підтверджено перебування позивача та виконання ним робіт у зоні відчуження у 1987 році більше 14 календарних днів, що доводить необгрунтованість висновку відповідача про відсутність підстав для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Отже, позивачем підтверджено факт виконання робіт в зоні відчуження строком понад 14 днів, що відповідає критеріям належності до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У свою чергу, проаналізувавши надані позивачем докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відомості, відображені у зазначених письмових доказах, не є суперечливими з огляду на специфіку діяльності позивача.

З матеріалів справи вбачається, що позивач при зверненні до відповідача подав увесь пакет необхідних документів, проте відповідачем за результатами їх розгляду не було прийнято рішення про підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2. Отже, у спірних правовідносинах відповідач реалізував свої дискреційні владні повноваження, відмовивши позивачу у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу підтвердженні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, не дотримався вимог Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, прийняти рішення щодо визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, та видачі відповідного посвідчення є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України 840,80 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.23).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866), третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Свободи, 43А, код ЄДРПОУ 03198103), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання винити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом № 8, від 21 листопада 2019 року в частині визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія "3".

Зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, прийняти рішення щодо визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія "2", та видачі відповідного посвідчення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України на користь ОСОБА_1 840,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах