Рішення від 15.04.2021 по справі 480/1721/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 року справа № 480/1721/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1721/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ від 05.02.2021 № 18-1286/16-21-СГ, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області;

- зобов'язати надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.

Вимоги мотивує тим, що позивачка зверталась до відповідача із заявою про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території на Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області. Наказом ГУ Держгеокадастру від 21.05.2020 №18-19845/16-20-СГ було відмовлено у задоволенні заяви з посиланням на те, що бажана до відведення земельна ділянка накладається на землі природно-заповідного та природоохоронного призначення. Вказаний наказ позивачка оскаржила у судовому порядку. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі №480/3783/20 визнано протиправним та скасовано наказ від 21.05.2020 №18-19845/16-20-СГ, зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивачки з урахуванням висновків суду. На виконання вказаного рішення суду, відповідачем було повторно розглянуто заяву позивачки про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою. За результатом розгляду, наказом від 05.02.2021 № 18-1286/16-21-СГ відповідач повторно відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з тих же підстав, які були зазначені в наказі від 21.05.2020, а саме: бажана до відведення земельна ділянка відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Позивач вважає вказаний наказ протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому просить суд зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надало суду відзив, у якому заперечуючи проти позову, зазначає, що на виконання рішення суду, Головне управління повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 та наказом від 05.02.2021 № 18-1286/16-21-СГ відмовило їй у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Крім того, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом дискреційних повноважень. Враховуючи наведені обставини, ГУ Держгеокадастру у Сумський області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 30.04.2020 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки.

Наказом від 21.05.2020 № 18-19845/16-20-СГ Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило позивачці у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка накладається на землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а саме гідрологічний заказник місцевого значення “Ямний”.

Не погодившись із вищевказаним наказом, позивачка звернулася до суду.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі №480/3783/20 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Сумській області. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 21.05.2020 № 18-19845/16-20-СГ. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.04.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

На виконання вказаного рішення, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 30.04.2020 та наказом від 05.02.2021 №18-1286/16-21-СГ відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме бажана до відведення земельна ділянка відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України).

Так, частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з наведених норм, стаття 118 ЗК України містить виключний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Відповідач, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків, зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови у задоволенні заяви.

Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого "земельного" питання. З огляду на вимоги частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим. Вказане узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 13.02.2019 у справі №820/688/17, в якому Суд наголосив, що рішення відповідача про відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не може відповідати критеріям, установленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо не надає чіткої та зрозумілої відповіді стосовно наявності причини (причин), які унеможливлюють позитивне вирішення порушеного позивачем питання. Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України така відмова має бути мотивованою, а підставою відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідач, розглядаючи заяву позивачки, повинен прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.

При цьому, у випадку надання відмови, ГУ Держгеокадастру у Сумській області має керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст.118 Земельного кодексу України.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області приймаючи наказ від 05.02.2021 № 18-1286/16-21-СГ, виходило з того, що бажана до відведення земельна ділянка відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, у зв'язку з чим у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою необхідно відмовити з підстави невідповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Даний висновок відповідача повністю підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи.

Так, відповідно до інформаційної довідки відділу у Великописарівському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 25.01.2021 № 79/413-21 земельна ділянка, яка планується для надання ОСОБА_1 , відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення: землі запасу та землі природоохоронного призначення; форма власності на землю - державна, земельна ділянка раніше не була сформована. Бажане місце розташування земельної ділянки накладається на гідрологічний заказник місцевого значення «Ямний» відповідно до Схеми визначення земель, які не можуть передаватися у колективну та приватну власність по Великописарівському району, розроблену Сумською філією Інституту землеустрою у 1993 році.

З листа Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської обласної державної адміністрації від 31.03.2020 № 01-20/314 вбачається, що гідрологічний заказник місцевого значення “Ямний” оголошений з розпорядженням представника Президента України в Сумській області від 28.12.1992 № 347, загальною площею 696,7 га. Заказник розташований в Великописарівському районі Сумської області на землях Вільнєнської, Ямненської та Добрянської сільських рад в заплаві р. Ворскла поблизу сіл Вільне, Ямне, та Сидорова Яруга. За інформацією наявною в Департаменті захисту довкілля та енергетики межі Заказника в натурі (на місцевості) не встановлені. Тому, відповідно до положень частини 4 статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду (а.с.14).

Отже, відповідач у спірному наказі обґрунтовано зазначив підставу відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки бажана до відведення земельна ділянка відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Таким чином, у суду відсутні законні підстави для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 05.02.2021 № 18-1286/16-21-СГ та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар