15 квітня 2021 року Справа №480/770/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/770/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Сумській області), в якій просить:
- визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 після надходження Довідки про розмір грошового забезпечення №31/4.3/9-20 від 04.12.2020р. на виконання рішення суду по справі №480/663/20;
- зобов'язати, відповідно до п.п.4 пункту 1 ст.5 КАС України, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №31/4.3/9-20 від 04.12.2020р. виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, та обчислити загальну суму невиплачених коштів пенсії за час з 01.01.2018 року;
- стягнути, відповідно до п.п.6 пункту 1 ст.5 КАС України та п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 № 4, на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на відшкодування завданої шкоди, невиплачену частину коштів пенсії, обчислену у відповідності із встановленими вище зобов'язаннями, з урахуванням індексу зростання споживчих цін починаючи 01.04.2018 року, за весь період прострочення виплати.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України. На виконання рішення суду Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції надіслало відповідачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. Однак відповідач відмовся здійснити перерахунок пенсії, оскільки рішенням суду на підставі якого була видана довідка, не зобов'язано його здійснити перерахунок пенсії. Вказану бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, оскільки довідка відповідає вимогам чинного законодавства, а обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсій визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою суду від 01.02.2021 позовну заяву залишено без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. 161 КАС України.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву.
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції надійшла довідка про розмір грошового забезпечення, на підставі якої було проведено перерахунок пенсії позивача. Кабінетом Міністрів України інших рішень щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовцям, зокрема визначення структури грошового забезпечення, строків проведення перерахунків та виплати перерахованих коштів0 не ухвалювалось, відповідно повідомлення від Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Сумській області не надходило.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України.
З 1995 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України № 6838 від 06.05.2019 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії», з 01.01.2018 позивачу була перерахована пенсія, виходячи з такого розміру складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 8880,00 грн.; поклад за військовим званням - 1410,00 грн. процентна надбавка за вислугу років (45%) - 4630,50 грн. Всього - 14920,50 грн.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №480/663/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018. Зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції провести ОСОБА_1 перерахунок посадового окладу та окладу за спеціальним званням з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (45%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум.
Як вбачається з листа Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 04.12.2020 №22-5857/4.3/1.1/47-20, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №480/663/20, на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було направлено довідку №31/4.3/9-20 від 04.12.2020 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Однак, відповідно до листа відповідача на адресу позивача №7999-10106/Ч-02/8-1800/20 від 31.12.2020, відповідач відмовився здійснити перерахунок пенсій позивача на підставі вищезазначеної довідки, оскільки рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №480/663/20 не зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснювати перерахунок пенсій позивача на підставі наданої довідки, у зв'язку з чим, відповідач вважає, що підстави для вказаного перерахунку відсутні.
Надаючи правову оцінку відносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.12.2020 відповідачем була отримана довідка №31/4.3/9-20 від 04.12.2020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка видана Північно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Судом встановлено, що вказана довідка видана на виконання рішення суду та відповідно до змісту рішення суду від 06.04.2020 у справі №480/663/20, впливає на підвищення пенсії позивача.
Враховуючи викладене, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідно до змісту вказаного вище рішення суду, довідка №31/4.3/9-20 від 04.12.2020 була складена у зв'язку з тим, що при здійсненні попереднього перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, відповідачем були враховані дані, які не відповідали вимогам постанови КМУ №704 від 30.08.2017.
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що з метою відновлення порушеного права позивача його пенсія підлягає перерахунку на підставі вказаної довідки за період з 01.01.2018 по 31.12.2018.
Суд звертає увагу, що відповідач у відповіді на звернення позивача не наводить інших підстав правомірності своїх дій щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, окрім як відсутність обов'язку, встановленого рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №480/663/20.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідач в порушення ст.77 КАС України, не довів правомірність вказаної вище бездіяльності, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №31/4.3/9-20 від 04.12.2020 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, на підставі довідки №31/4.3/9-20 від 04.12.2020, з урахуванням раніше виплачених сум, підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги стягнути з відповідача на користь позивача на відшкодування завданої шкоди, невиплачену частину коштів пенсії, обчислену у відповідності із встановленими вище зобов'язаннями, з урахуванням індексу зростання споживчих цін починаючи 01.04.2018, за весь період прострочення виплати, суд зазначає наступне.
Станом на дату розгляду адміністративного позову, відповідачем не виплачено позивачу належну суму згідно довідки про розмір грошового забезпечення №31/4.3/9-20 від 04.12.2020.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 4 наведеного Закону визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
У той же час, п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати № 159 встановлено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
За змістом п. 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Таким чином, суд зауважує, що компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.
При цьому, слід враховувати, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої положеннями зазначеного Закону компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Таким чином, обов'язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає лише у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що вказана у постанові від 11 липня 2018 року по справі за № 487/6923/16-а.
У даному випадку, позивач просить нарахувати компенсацію на ще невиплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
Слід також зазначити, що у постановах Верховного Суду від 10.07.2018 по справі №404/6317/16-а, від 18.09.2018 по справі № 522/535/17, від 25.10.2018 по справі №420/1410/17 зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки відповідно до ст. 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Отже, позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату компенсації спрямовані на майбутнє та є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.
Враховуючи часткове задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів - задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №31/4.3/9-20 від 04.12.2020, виданої Північно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №31/4.3/9-20 від 04.12.2020, виданої Північно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець