Рішення від 06.04.2021 по справі 440/8055/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8055/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача (самопредставництво) - Масюк П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №440/8055/20 за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Новосанжарський селищний комбінат комунальних підприємств про звернення стягнення податкового боргу на кошти засновника боржника,

ВСТАНОВИВ:

30 грудня 2020 року позивач, Головне управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУ ДПС у Полтавській області), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (надалі - відповідач, Новосанжарська селищна рада), зазначивши третьою особою Новосанжарський селищний комбінат комунальних підприємств (надалі - третя особа, Новосанжарський СККП), в якому просить суд звернути стягнення податкового боргу Новосанжарського СККП у розмірі 1 675 071,41 грн на кошти Новосанжарської селищної ради, як органу управління об'єкту комунальної власності територіальної громади селища, у тому числі боргу з податку на додану вартість у розмірі 314 325,22 грн, боргу з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1 229 594,93 грн, боргу з військового збору в розмірі 54 865,51 грн, боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 47 860,14 грн, боргу з податку на прибуток у розмірі 14 384,07 грн, боргу із земельного податку з юридичних осіб в розмірі 14 041,54 грн.

Мотивуючи свої вимоги, позивач стверджує, що відповідно до п. 5 ст. 24 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за наслідки діяльності суб'єктів господарювання, що належать до комунального сектора економіки, на підставах, у межах і порядку, визначених законом. Факт заборгованості комунального підприємства підтверджується цілою низкою судових рішень, які набрали законної сили. Оскільки усі вжиті податковим органом заходи на погашення податкового боргу позитивного результату не принесли, то контролюючим органом вчинено дії передбачені статтею 96 Податкового кодексу України для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство, для погашення податкового боргу останнього.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження на 20.01.2021.

У судовому засіданні 20.01.2021 за клопотаннями відповідача, суд відклав підготовче засідання на 03.02.2021.

28.01.2021 від Новосанжарського СККП надійшли пояснення у справі, в яких в.о. начальника О.Л. Рибачок зазначив, що сукупність доказів, які містяться в матеріалах даної справи доводять безспірність грошових вимог та неспроможність боржника виконати свої зобов'язання перед кредитором (т. 1 а.с. 193-194).

02.02.2021 до суду засобами електронного зв'язку, а 04.02.2021 - поштою надійшов відзив на позов, за змістом якого Новосанжарська селищна рада заперечує проти позовних вимог у повному обсязі. Селищний голова вказує, що Новосанжарською селищною радою здійснюється інвентаризація та вивчення фінансового стану комунальних підприємств, засновником яких є рада, та комунальних підприємств сільських рад, які реорганізовуються шляхом приєднання до Новосанжарської селищної ради та налічують 14 підприємств. Зазначає, що передумовою стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування є звернення податкового органу до органу місцевого самоврядування з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Проте, до новоствореної Новосанжарської селищної ради, яка набула своїх повноважень 27.11.2020 за наслідками проведення чергових місцевих виборів, ГУ ДПС у Полтавській області щодо виділення коштів з бюджету Новосанжарської селищної територіальної громади не зверталося (т. 1 а.с. 196-200, 208-212).

У підготовчому судовому засіданні 03.02.2021 у зв'язку з неявкою уповноважених представників відповідача та третьої особи розгляд справи відкладено на 18.02.2021.

У відповіді на відзив, що надійшла до суду 17.02.2021, позивач наполягає на тому, що контролюючий орган звертався 17.09.2020 до Новосанжарської селищної ради щодо виділення коштів з бюджету Новосанжарської селищної територіальної громади. При цьому, новоутворена Новосанжарська селищна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів у зв'язку з набуттям останніми відповідних повноважень згідно з положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (т. 1 а.с. 224-225).

18.02.2021 суд протокольно ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 03.03.2021.

Ухвалою від 03.03.2021 суд за клопотанням представника Головного управління ДПС у Полтавській області допустив процесуальну заміну позивача у справі №440/8055/20 в особі Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на його правонаступника в особі Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).

Після цього суд оголосив перерву у справі до 17.03.2021 для повторного інформування учасників справи, які не прибули у судове засідання.

17.03.2021 суд відклав розгляд справи на 06.04.2021 для повторного інформування відповідача та третьої особи про дату, час та місце розгляду справи.

У судовому засіданні 06.04.2021 представник позивача вимоги позовної заяви підтримав, просив позов задовольнити.

Відповідач та третя особа в судове засідання явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, будь-яких клопотань з цього приводу не надали.

На підставі частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності заперечень з боку позивача суд визнав за можливе здійснити розгляд по суті за даної явки на підставі наявних у справі матеріалів.

Суд, здійснивши розгляд справи в порядку загального позовного провадження, заслухав пояснення присутнього учасника справи, дослідив письмові докази, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи суд з'ясував, що на податковому обліку в ГУ ДПС у Полтавській області перебуває комунальне підприємство Новосанжарський селищний комбінат комунальних підприємств (код ЄДРПОУ 31937812), місцезнаходження: 39300, Полтавська область, Новосанжарський район, смт. Нові Санжари, пров. Пролетарський, буд.41 (т. 1 а.с. 16-17).

Згідно з відомостями відображеними в ІКП Новосанжарського СКПП за комунальним підприємством обліковується податковий борг в загальному розмірі 1 675 071,41 грн, з яких податкові зобов'язання становлять 1 000 410,33 грн, штрафні санкції - 339 383,11 грн, пеня - 335 277,97 грн.

Мотивуючи підстави звернення з позовом про стягнення податкового боргу Новосанжарського СКПП за рахунок коштів органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває це комунальне підприємство або його майно, у порядку статті 96 Податкового кодексу України, позивач зазначає, що засновником Новосанжарського СККП є Новосанжарська селищна рада (код ЄДРПОУ 21044987) (а.с. 18-19).

Статутом Новосанжарського СКПП визначено, що Комбінат створено на підставі рішення шостої сесії Новосанжарської селищної ради четвертого скликання від 07.02.2003 і підпорядковується селищній раді.

Відповідно до п.п. 1.1 Статуту Нововсанжарський СКПП є самостійним підприємством, яке діє на засадах господарського розрахунку і знаходиться в управлінні Новосанжарської селищної ради і в своїй діяльності підпорядковується Новосанжарській селищній раді.

Розділом ІІІ Статуту "Майно "Підприємства" передбачено, що майно Новосанжарського СКПП є комунальною власністю територіальної громади селища на праві повного господарського відання.

Отже, органом управління Новосанжарського СКПП згідно зі Статутом та нормами чинного законодавства, як стверджує позивач, є Новосанжарська селищна рада.

Позивач зазначає, що податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі державних підприємств) перед бюджетами та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, зокрема: звернутися до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу.

У зв'язку з наявністю за Новосанжарським СКПП заборгованості з податків та зборів, на підставі пункту 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України контролюючим органом сформовано податкову вимогу від 21.01.2015 №65-25, яку вручено відповідачу 21.05.2015. Незважаючи на це, сума податкового боргу не сплачена.

З метою примусового стягнення податкового боргу з Новосанжарського СКПП контролюючим органом подано адміністративні позови до Полтавського окружного адміністративного суду про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.01.2017 у справі №816/2426/16, що набрала законної сили 20.03.2017 (т. 1 а.с. 31-32), адміністративний позов Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Новосанжарського СКПП про стягнення податкового боргу задоволено. Стягнуто з розрахункових рахунків Новосанжарського СКПП заборгованість по:

- податку на додану вартість в розмірі 311 507,21 грн;

- податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1 020,00 грн;

- податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району у місті, міста, селища, села) в розмірі 14 384,07 грн;

- рентній платі за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 36 347,44 грн.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.08.2018 у справі №1640/2653/18 (т. 1 а.с. 33-34), що набрало законної сили 25.09.2018, позов Головного управління ДФС у Полтавській області до Новосанжарського СКПП, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Полтавська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом задоволено повністю. Стягнуто кошти з рахунків Новосанжарського СКПП:

- у розмірі 2818,01 грн за податковим боргом з податку на додану вартість;

- у розмірі 1228574,93 грн за податковим боргом з податку на доходи фізичних осіб;

- у розмірі 10312,70 грн за податковим боргом з плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

- у розмірі 54865,51 грн за податковим боргом з військового збору;

- у розмірі 14041,54 грн за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб.

Крім того, ГУ ДПС у Полтавській області 21.10.2019 проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2015 рік Новосанжарським СКПП (код 31937812), результати якої оформлено актом №25741/16-31-56-04-30/31937812 (т. 1 а.с. 109). Перевіркою встановлено факт несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2015 рік, у зв'язку з чим ГУ ДПС у Полтавській області 12.11.2019 прийнято податкове повідомлення - рішення №0037295604, відповідно до якого Новосанжарському СКПП нараховано штраф у сумі 1 200,00 грн (т. 1 а.с. 110).

Вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржувалося ні в адміністративному, ні в судовому порядку, у зв'язку з чим визначені ним суми податкових зобов'язань набули статусу узгоджених.

Всього податковий борг Новосанжарського СКПП становить 1 675 071,41 грн та складається з наступних видів заборгованості:

- з податку на додану вартість у розмірі 314 325,22 грн (273 103,00 грн - податкові зобов'язання, 35 565,98 грн - штрафні санкції, 5656,24 грн - пеня);

- з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1 229 594,93 грн (623 600,94 грн - податові зобов'язання, 281 081,96 грн - штрафні санкції, 324 912,03 грн - пеня);

- з військового збору у розмірі 54865,51 грн (30 212,84 грн - податкові зобов'язання, 21 396,93 грн - штрафні санкції, 3255,74 грн - пеня);

- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (рентна плата за користуваня надрами) у розмірі 47 860,14 грн (47 609,67 грн - податкові зобов'язання, 1200,00 грн - штрафні санкції, 1050,47 грн - пеня);

- з податку на прибуток у розмірі 14 384,07 грн (14 116,63 грн - податкові зобов'язання, 93,36 грн - штрафні санкції, 174,08 грн - пеня);

- із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 14 041,54 грн (13 767,25 грн - податкові зобов'язання, 44,88 грн - штрафні санкції, 229,41 грн - пеня).

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З метою стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, контролюючим органом до банківських установ направлялися інкасові доручення, які повернуті банківською установою без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках боржника (т. 1 а.с. 43-59).

Відповідно до пп. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Згідно з пунктом 91.1 ст. 91 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг (п. 89.3 ст. 89 ПК України).

Так, на підставі рішень начальника ГУ ДФС у Полтавській області про опис майна у податкову заставу податковим керуючим складено Акт опису майна №3 від 21.12.2015 про здійснення опису майна (легкового автомобіля ВАЗ-2121 (держ.№ НОМЕР_1 , 1991 року випуску) та Акт опису майна №1/16-21 від 03.07.2018, якими здійснено опис майна боржника (автомобіль ГАЗ 53 КО-503Б, 1988 р.в., та екскаватор колісний ЄО-2621, 1990 р.в.) (т. 1 а.с. 37-38).

Зважаючи на обставини неможливості погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків Новосанжарського СКПП, контролюючий орган звернувся до суду з адміністративним позовом відповідно до вимог п. 95.3 ст. 95 ПК України, відповідно до якої контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 у справі №440/2262/19, що набрало законної сили 28.08.2019 (т. 1 а.с. 35-36), позов ГУ ДФС у Полтавській області про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника задоволено. Надано дозвіл ГУ ДФС у Полтавській області на погашення усієї суми податкового боргу Новосанжарського СКПП в розмірі 1673871,41 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до приписів пунктів 95.7, 95.13 ст. 95 ПК України продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації. Під час продажу майна на товарних біржах контролюючий орган укладає відповідний договір з брокером (брокерською конторою), яка вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням контролюючого органу на умовах найкращої цінової пропозиції.

На підставі цього ГУ ДПС у Полтавській області було укладено договори доручення на продаж майна на аукціоні від 31.01.2020 №2/21 та №4/21 (т. 1 а.с. 40-41).

Оголошення про місце та час проведення торгів та умови участі у торгах опубліковано у "Біржовому віснику" №107 (965) від 11.02.2020 (т. 1 а.с. 42).

Проте, аукціон не відбувся у зв'язку з відсутністю зареєстрованих заявок на участь у ньому.

Вищевказані обставини учасниками справи не заперечуються і не оспорюються, а тому приймаються судом до уваги як такі.

Відповідно до п. 95.22 ст. 95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податку, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючі органи, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків. Сума коштів, що надходить у результаті стягнення дебіторської заборгованості, в повному обсязі (але в межах суми податкового боргу) зараховується до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. Сума дебіторської заборгованості, що стягнута понад суму податкового боргу, передається у розпорядження платника податку.

З метою встановлення суми дебіторської заборгованості та переліку дебіторів ГУ ДПС у Полтавській області направлено лист на адресу Новосанжарського СКПП від 19.06.2020 №24409/10/16-31-56-10-23 (т. 1 а.с. 29).

У відповідь листом від 06.08.2020 №18 Новосанжарський СКПП повідомив, що залишки сум дебіторської заборгованості становлять суми тієї заборгованості, що виникла станом на 01.10.2016 та відносно якої сплив термін давності (т. 1 а.с. 30).

Така заборгованість, відповідно до абз. "а" пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПК України, є безнадійною заборгованістю, зокрема це заборгованість, що відповідає одній з таких ознак: заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Оскільки всі перелічені вище заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то контролюючим органом вчинено дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство для погашення податкового боргу останнього.

Відповідно до п. 96.1 ст. 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

На виконання зазначених вимог закону, ГУ ДПС у Полтавській області направлено лист від 17.09.2020 №34870/10/16-31-13-10 Новосанжарській селищній раді - органу місцевого самоврядування, в управління якого перебуває підприємство та його майно (т. 1 а.с. 26).

Проте, відповіді на зазначений лист так і не надано.

Натомість листом Новосанжарської селищної ради від 20.09.2016 №02-16/1164 на адресу Полтавської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області направлено копію рішення Новосанжарської селищної ради №13 від 15.09.2016, яким доручено начальнику Новосанжарського СКПП здійснити орагнізаційно-правові дії, пов'язані із зверненням до Господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Новосанжарського СКПП (т. 1 а.с. 27-28).

Однак станом на дату звернення до суду з даним позовом відповідні дії не вчинені, а податковий борг не погашено.

Відповідно до п. 96.3 ст. 96 ПК України у разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

На цій підставі ГУ ДПС у Полтавській області звернулося до суду з даним позовом щодо звернення стягнення податкового боргу Новосанжарського СКПП у розмірі 1 675 071,41 грн на кошти Новосанжарської селищної ради, як органу управління об'єкту комунальної власності територіальної громади селища.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з такого.

У своїх письмових поясненнях боржник, Новосанжарський СКПП, факт наявності заборгованості на загальну суму 1 675 071,41 грн не заперечує, більш того зазначає про безспірність грошових вимог та неспроможність боржника виконати свої зобов'язання перед кредитором.

Заперечення ж відповідача ґрунтуються лише на тому твердженні, що наразі у податкового органу відсутні достатні передумови для звернення до суду з даним позовом, оскільки контролюючий орган не звертався до Новосанжарської селищної ради, яка набула своїх повноважень 27.11.2020, в порядку пункту 96.3 ст. 96 ПК України з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Натомість звернення ГУ ДПС у Полтавській області від 17.09.2020 №34870/10/16-31-13-10 направлялося до Новосанжарської селищної ради, повноваження якої припинилися.

Суд вважає такі доводи відповідача помилковими з урахуванням наступного.

Як визначено підпунктами 1-4 пункту 61 розділу V Прикінцевих положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);

- після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу;

- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету;

- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.

Відповідно до підпункту 9 цього ж пункту Прикінцевих положень юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

До того ж підпунктом 3 пункту 62 розділу V Прикінцевих положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом.

З аналізу вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що новоутворена Новосанжарська селищна рада є правонаступником майна, прав та обов'язків припиненої селищної ради, до якої свого часу звернулося ГУ ДПС у Полтавській області із листом від 17.09.2020 №34870/10/16-31-13-10 про вжиття заходів з погашення боргу (т. 1 а.с. 26).

Тож з огляду на встановлені у справі фактичні обставини, враховуючи відсутність спору з приводу обставин виникнення та формування суми податкового боргу, суд констатує факт дотримання податковим органом алгоритму дій, визначеного податковим законодавством, що передує зверненню з подібним позовом до суду, у зв'язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позов ГУ ДПС у Полтавській області про звернення стягнення податкового боргу Новосанжарського СКПП на кошти Новосанжарської селищної ради.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач, який є суб'єктом владних повноважень, витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Полтавській області до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Новосанжарський селищний комбінат комунальних підприємств про звернення стягнення податкового боргу на кошти засновника боржника - задовольнити.

Звернути стягнення податкового боргу Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств (пров. Пролетарський, 1/2, смт. Нові Санжари, Новосанжарський район, Полтавська область, 39300, код ЄДРПОУ 31937812) на кошти Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (вул. Незалежності, 41, смт Нові Санжари, Полтавська область, 39300, код ЄДРПОУ 21044987), у розмірі 1 675 071,41 грн, у тому числі:

- 314 325 (триста чотирнадцять тисяч триста двадцять п'ять) грн 22 коп - борг з податку на додану вартість, стягнення якого здійснювати на р/р UA66899998031306002900001633, отримувач: Новосанжарське УК/Нові Санжари/14060100, код отримувача: 37464450, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 14060100;

- 1 229 594 (один мільйон двісті двадцять дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто чотири) грн 93 коп - борг з податку на доходи фізичних осіб, стягнення якого здійснювати на р/р UA938999980333139340000016620, отримувач: Новосанжарське УК/отг Нові Санжари/11010100, код отримувача: 37464450, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 11010100;

- 54 865 (п'ятдесят чотири тисячі вісімсот шістдесят п'ять) грн 51 коп - борг з військового збору, стягнення якого здійснювати на р/р UA938999980313000063000016331, отримувач: Новосанжарське УК/отг Нові Санжари/11011100, код отримувача: 37464450, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 11011100;

- 47 860 (сорок сім тисяч вісімсот шістдесят) грн 14 коп - бог з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, стягнення якого здійснювати на р/р UA878999980333139366000016620, отримувач: Новосанжарське УК/отг Нові Санжари/13030100, код отримувача: 37464450, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 13030100;

- 14 384 (чотирнадцять тисяч триста вісімдесят чотири) грн 07 коп - борг з податку на прибуток, стягнення якого здійснювати на р/р UA588999980334119806000016620, отримувач: Новосанжарське УК/отг Нові Санжари/11020202, код отримувача: 37464450, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 11020202;

- 14 041 (чотирнадцять тисяч сорок одна) грн 54 коп - борг із земельного податку, стягнення якого здійснювати на р/р UA568999980334159811000016620, отримувач: Новосанжарське УК/отг Нові Санжари/18010500, код отримувача: 37464450, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 18010500.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складений 15.04.2021.

Суддя Є.Б. Супрун