Справа № 420/12718/20
15 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу освіти Ізмаїльської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Відділу освіти Ізмаїльської міської ради про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо забезпечення права малолітнього сина навчатися в початковій школі (1-4 класи) мовою національної меншини (російською мовою) та зобов'язання відповідача вжити необхідних заходів для реалізації такого права шляхом видання відповідного розпорядження (наказу).
В судовому засіданні 15 березня 2021 року суд ухвалив подальший розгляд цієї справи проводити у порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
При цьому, під час розгляду справи в порядку письмового провадження виникла потреба з'ясувати обставини, що потребують додаткової перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 227 КАС України, якщо під час ухвалення рішення виявиться потреба з'ясувати будь-яку обставину через повторний допит свідків або через іншу процесуальну дію, суд постановляє ухвалу про поновлення судового розгляду. Розгляд справи у цьому разі проводиться в межах, необхідних для з'ясування обставин, що потребують додаткової перевірки.
Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст.49 КАС України, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Враховуючи те, що дитина позивача навчається у Загальноосвітній школі №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області, суд вважає за необхідне відповідно до вимог ст.49 КАС України залучити Загальноосвітню школу №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 3. ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
В позовній заяві позивач зазначає, що у травні 2020 року до Загальноосвітньої школи №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області були подані 60 заяв батьків на навчання російською мовою в 1 класі.
Однак, в матеріалах справи докази звернення батьків із вищевказаними заявами до Загальноосвітньої школи №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області відсутні.
Крім того, позивач також зазначає, що в середині серпня 2020 року адміністрація школи повідомила ОСОБА_1 та інших батьків першокласників про те, що 1-го класу з російською мовою навчання не буде, тому що відносно цього є якась вказівка Відділу освіту Ізмаїльської міської ради.
Однак, в матеріалах справи відсутні докази щодо прийняття Відділом освіти Ізмаїльської міської ради будь-яких рішень (вказівок) щодо класів з російською мовою навчання в Загальноосвітній школі №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області.
Оскільки вищезазначені докази мають значення для вирішення справи по суті, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин в справі, суд вважає за необхідне витребувати вищезазначені докази.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що судом витребуваний значний перелік документів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними, про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАСУ).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
На думку суду, витребування вказаних документів становить об'єктивну неможливість розгляду справи без отримання цих доказів.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі № 420/12718/20 до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись 12, 173, ч. 2 ст. 227, 248, 257, 260, 236 КАС України, суд, -
Поновити судовий розгляд справи для з'ясування обставин, що потребують додаткової перевірки, у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу освіти Ізмаїльської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Залучити до участі Загальноосвітню школу №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області (вул. Івана Франка, буд. 8, м. Ізмаїл, Одеська область, 68610) до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Встановити третій особі п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснень на позовну заяву.
Зобов'язати Загальноосвітню школу №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області надати до Одеського окружного адміністративного суду:
- належним чином засвідчену копію статуту Загальноосвітньої школи №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області;
- інформацію, чи надходили від інших батьків першокласників у 2020 році заяви щодо здобуття освіти російською мовою навчання (з наданням відповідних доказів).
Зобов'язати Відділ освіти Ізмаїльської міської ради надати до Одеського окружного адміністративного суду:
- інформацію, чи надходили від позивача та інших батьків першокласників у 2020 році
заяви щодо здобуття освіти в Загальноосвітній школі №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області російською мовою навчання (з наданням відповідних доказів);
- інформацію щодо прийняття Відділом освіти Ізмаїльської міської ради будь-яких рішень (вказівок) щодо класів з російською мовою навчання в Загальноосвітній школі №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області (з наданням відповідних доказів).
Зобов'язати Ізмаїльську міську раду надати до Одеського окружного адміністративного суду статистичні дані щодо національних меншин України в м. Ізмаїл.
Зупинити провадження у справі №420/12718/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу освіти Ізмаїльської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Загальноосвітня школа №9 І-ІІІ ступенів міста Ізмаїл Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - до одержання витребуваних судом доказів.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида