Ухвала від 14.04.2021 по справі 420/2376/21

Справа № 420/2376/21

УХВАЛА

14 квітня 2021 року суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження по справі за позовом Комунального виробничого експлуатаційного підприємства “ПОДІЛЬСЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО” (пров. Куяльницький, 28а, м. Подільськ, Одеська область, 66300, код ЄДРПОУ 25977888) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул. 7-ма Пересипська, 6, м. Одеса, 65042, код ЄДРПОУ 40342996) про визнання протиправними та скасування припису та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Комунального виробничого експлуатаційного підприємства “ПОДІЛЬСЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО” (пров. Куяльницький, 28а, м. Подільськ, Одеська область, 66300, код ЄДРПОУ 25977888) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул. 7-ма Пересипська, 6, м. Одеса, 65042, код ЄДРПОУ 40342996) про визнання протиправними та скасування припису та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій.

Справа була призначена до розгляду по суті на 07.04.2021 року.

В судове засідання 07.04.2021 року о 10:30 годині сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином та своєчасно.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з відсутністю потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, керуючись приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, ухвалою суду, що занесена до протоколу судового засідання від 07.04.2021 року, продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Разом з цим, 07.04.2021 року та 08.04.2021 року, після прийняття судом рішення про продовження розгляду справи у письмовому провадженні, до суду надійшли клопотання представника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про зупинення провадження по справі, в обґрунтування якого зазначено, що наказом голови Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 №8-ОС/Д/С «Про особливості роботи Одеського окружної» адміністративного суду на період запровадження в Одеській області «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» з метою запобігання, виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) з 24 березня 2021 року на період запровадження Одеській області «червоного» рівня епідемічної небезпеки в ООАС діють особливості роботи, зокрема: обмежено допуск осіб до будівлі суду; припинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу, крім окремої категорії адміністративних справ, які поширюються правила обчислення строків, установлених статтею 270 КАС України; судовий розгляд справ здійснюється у порядку письмового провадження або в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду використанням власних технічних засобів учасниками судових справ тощо.

Розглянувши клопотання про зупинення провадження суд зазначає наступне.

Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.

Суд зазначає, що на території Одеської області» з 00 год. 00 хв, 23 березня 2021 р. встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Крім того, наказом голови Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 року № 8-ОС/Д/С «Про особливості роботи Одеського окружного адміністративного суду на період запровадження в Одеській області «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19» наказано, зокрема встановлено в Одеському окружному адміністративному суді з 24 березня 2021 року на період запровадження в Одеській області «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19 такі особливості роботи:

припинити розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу, крім окремої категорії адміністративних справ, на які поширюються правила обчислення строків, установлених ст. 270 КАС України;

здійснювати судовий розгляд справ у порядку письмового провадження або в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів учасниками судових справ;

обмежити допуск осіб до будівлі суду.

Разом з цим суд зазначає, що відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Реалізація права на життя не можлива без реалізації права на здоров'я. Адже нормальне біологічне та соціальне функціонування людини не можливе без здоров'я. Реалізація права на життя у повному об'ємі можливо лише при гарантуванні права на здоров'я.

Право на життя захищається у ст. 2 Конвенції. При цьому згідно зі сталою практикою ЄСПЛ це право вважається порушеним не тільки у разі позбавлення життя, але і при серйозних пошкодженнях організму людини, які не спричинили його смерть, але представляли серйозну загрозу його життю. Держава повинна не тільки утримуватися від умисного позбавлення людини життя, але і дотримуватися позитивного зобов'язання захищати життя людини від посягань третіх осіб або від ризику хвороби, яка може спричинити смерть.

Згідно статті 3 Закону України “Про національну безпеку України” державна політика у сферах національної безпеки і оборони спрямована на захист: людини і громадянина - їхніх життя і гідності, конституційних прав і свобод, безпечних умов життєдіяльності; суспільства - його демократичних цінностей, добробуту та умов для сталого розвитку; держави - її конституційного ладу, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності; території, навколишнього природного середовища - від надзвичайних ситуацій.

Основними принципами, що визначають порядок формування державної політики у сферах національної безпеки і оборони, є зокрема принцип верховенства права.

В свою чергу, відповідно до статті 129 Конституції України саме суд забезпечує дотримання принципу верховенства права, здійснюючи правосуддя, забезпечує захист життя та гідності людини і громадянина, їх конституційних прав і свобод, безпечних умов життєдіяльності.

Тим самим саме судом через судовий контроль забезпечується належна державна політика у сфері національної безпеки і оборони.

Крім того, складовим елементом національної безпеки України є демократичний цивільний контроль - комплекс здійснюваних відповідно до Конституції і законів України правових, організаційних, інформаційних, кадрових та інших заходів для забезпечення верховенства права, законності, підзвітності, прозорості органів сектору безпеки і оборони та інших органів, діяльність яких пов'язана з обмеженням у визначених законом випадках прав і свобод людини, сприяння їх ефективній діяльності й виконанню покладених на них функцій, зміцненню національної безпеки України.

Так, згідно частини першої статті 4 Закону України “Про національну безпеку України” у межах повноважень, наданих відповідно до Конституції України, сектор безпеки і оборони підлягає демократичному цивільному контролю.

Система цивільного контролю складається з контролю, що здійснюється Президентом України; контролю, що здійснюється Верховною Радою України; контролю, що здійснюється Радою національної безпеки і оборони України; контролю, що здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; судового контролю; громадського контролю.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про національну безпеку України” рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових і службових осіб можуть бути оскаржені в суді. Контроль за виконанням судових рішень здійснюють суди.

Отже, суди є частиною національної безпеки України.

На користь цього доводу також свідчить та обставина, що відповідно до статті 64 Конституції України, навіть в умовах воєнного та надзвичайного стану не може обмежуватися право особи на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Тобто, за будь-яких умов, суди, зокрема адміністративні, повинні здійснювати судовий контроль за рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, посадових і службових осіб, що є частиною системи національної безпеки України.

Викладене свідчить про наявність у суду обов'язку здійснювати правосуддя навіть в умовах запровадженого карантину, використовуючи систему “Електронний суд” та онлайн сервіси відеозв'язку.

Згідно з ч. 1 ст. 195 КАС України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою.

Відповідно до ч. 2 ст. 195 КАС України, учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

Згідно з ч. 4 ст. 195 КАС України під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” або Державною судовою адміністрацією України.

На виконання Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", відповідно до пункту 10 частини першої статті 152, частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус судів”, наказом ДСА України №196 від 23.04.2020 року затверджено “Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв'язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду”.

Одеський окружний адміністративний суд зазначає про наявну технічну можливість проведення судового засідання у режимі відеоконференцзв'язку (за допомогою програмного забезпечення “EASYCON”).

При цьому суд 07.04.2021 року вирішив продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Враховуючи вищезазначені обставини, у сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 236, 243, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі за позовом Комунального виробничого експлуатаційного підприємства “ПОДІЛЬСЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО” (пров. Куяльницький, 28а, м. Подільськ, Одеська область, 66300, код ЄДРПОУ 25977888) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул. 7-ма Пересипська, 6, м. Одеса, 65042, код ЄДРПОУ 40342996) про визнання протиправними та скасування припису та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.А. Радчук