Справа № 420/3526/21
14 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №951050196659 від 11.02.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії щодо обмеження її граничного розміру;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з урахуванням довідки прокуратури Одеської обласної прокуратури №30 від 03.05.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату різниці між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією по час проведення розрахунку з урахуванням довідки від №30 від 03.05.2020 р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 2003 року вона перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років довічно, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», - прокуратурою Одеської області позивачу надано довідку №30 від 05.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Позивач вказала, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом №193-12791/Р-02/8-1500/21 від 06.01.2021 року повідомило на її звернення, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 року по справі №420/3905/20 з 01.03.2020 року пенсію перераховано згідно із довідкою про заробітну плату (грошового забезпечення) від 05.03.2020 року №30, виданою прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 29432,66 грн. та її розмір становив 26489,39 грн.
Позивач зазначила, що під час проведення перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно обмежено розмір виплачуваної пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
У листі від 06.01.2021 року позивачу повідомлено пенсійним фондом про те, що Головне управління погоджується, що пенсію призначено відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), але вважає, що розмір пенсії обмежено позивачу десятьма розмірами прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про державний бюджет України», але позивач вважає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, а тому обмеження на неї не поширюються.
Позивач зазначила, що пенсія їй була призначена відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, чинній на момент її призначення, тобто до набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, а тому положення Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, а також Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які стосуються положень Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII щодо обмеження максимального розміру пенсії не можуть бути застосовані до неї.
Ухвалою від 15.03.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Зазначено, що справа буде розглянута судом у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
09.04.2021 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року по справі №420/3905/20 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління №870/03-18 від 12.03.2020 року «Про відмову у перерахунку пенсії» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від заробітної плати згідно з довідкою №30 від 05.03.2020 року, виданою прокуратурою Одеської області, починаючи з 01.03.2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 року апеляційну скаргу Головного управління на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року залишено без змін.
Відповідач вказав, що перерахунок пенсії позивача проведено 01.03.2021 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року у справі №420/3905/20 та здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно з довідкою про заробітну плату (грошового забезпечення) від 05.03.2020 року №30, виданою прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 29432,66 грн. Позивачу призначена пенсія в розмірі 26489,39 грн., виплата здійснюється розмірі 17690,00 грн.
У подальшому позивач звернулася до Головного управління за отриманням інформації щодо виконання рішення суду.
Розглянувши вищевказане звернення, листом Головного управління позивача повідомлено щодо здійснення перерахунку пенсії та виплати заборгованості. Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2021 відповідно до ст.86 Закону №1697, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку на підставі довідки №30 від 05.03.2020 року, виданої прокуратурою Одеської області.
Відповідач зазначив, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст.2 Закону №3668-VІ, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Головне управління вказало, що здійснення перерахунку пенсії позивачу згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року є неможливим, оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 року є нечинною (14.10.2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року).
У таких випадках слід керуватися чинним законодавством, зокрема ст.86 Закону №1697-VII.
Перерахунок пенсії здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Застосуванню підлягає та норма, яка є чинною на момент здійснення перерахунку пенсії, а не та, яка була чинна на момент виходу на пенсію.
Тобто, на момент звернення позивача до Головного управління, перерахунок пенсії працівникам прокуратури здійснюється на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII (з наступними змінами, та застосовується Закон України від 24.12.2015 №911-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» та від 06.12.2016 №1774-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Оскільки перевищення максимального розміру пенсії стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.07.2020 року збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1638,00 грн. до 1712, 00 грн., з 01.12.2020 - з 1712,00 грн. до 1769, 00 грн. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає 1769,00 грн.
Таким чином, на думку відповідача, позивачу пенсія за вислугу років виплачується в розмірі 17690,00 грн. на законних підставах.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2003 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років довічно, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року по справі № 420/3905/20, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №870/03-18 від 12.03.2020 року, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №870/03-18 від 12.03.2020 року “Про відмову у перерахунку пенсії”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Одеської області №30 від 05.03.2020 р., починаючи з 01.03.2020 р., з урахуванням раніше проведених виплат. У решті позовних вимог відмовлено.
11.02.2021 року відповідачем прийняте рішення № 951050196659 про перерахунок пенсії позивача. Перерахунок пенсії позивача проведено з 01.03.2020 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року у справі №420/3905/20 та здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно з довідкою про заробітну плату (грошового забезпечення) від 05.03.2020 року №30, виданою прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 29432,66 грн. Позивачу призначена пенсія в розмірі 26489,39 грн., виплата здійснюється розмірі 17690,00 грн. (а.с. 7-8).
У подальшому позивач звернулася до Головного управління за отриманням інформації щодо виконання рішення суду.
Листом від 17.02.2021 року за вих. №2142-1729/Р-02/8-1500/21 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивачу, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 року по справі №420/3905/20 з 01.03.2020 року пенсію перераховано згідно з довідкою про заробітну плату (грошового забезпечення) від 05.03.2020 року №30, виданою прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 29432,66 грн., та її розмір становив 26489,39 грн. Вказано, що відповідно до п.13-2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” з 01.07.2020 року збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1638,00 грн. до 1712,00 грн., з 01.12.2020 року - з 1712,00 грн. до 1769,00 грн. У зв'язку з вищезазначеним, пенсійну виплату позивача з 01.01.2021 року встановлено в розмірі 17690,00 грн. Зазначений розмір пенсії нараховано на січень поточного року. Суму доплати у розмірі 119522,30 грн. за період з 01.03.2020 року по 31.12.2020 року включено до реєстру судових рішень (а.с. 6).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Вперше обмеження максимального розміру пенсії були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (далі Закон - №3668-VI).
Відповідно до Закону України від 24.12.2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» та від 06.12.2016 року №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За правилами ст.2 Закону №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до законів України «Про прокуратуру», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч.3 ст.85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Так само, ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-VI визначено, що максимальний, розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічна норма передбачена абз. 6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, п.2 розділу II «Прикінцевих та перехідних положення» Закону №3668-VІ обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч.ч. 2, 3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
З аналізу норм абз. 1, 2 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VІ вбачається, що метою вказаної норми є деталізація умов дії положень ст.2 цього ж Закону лише щодо категорії пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, тобто до 01.10.2011 року, та перевищує встановлений максимальний розмір пенсії. Виплата таких пенсій здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків до того моменту, коли встановлений максимальний розмір пенсії відповідатиме розміру відповідної пенсії.
Таким чином, наведені в п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VІ норми є спеціальними, оскільки їх дія розповсюджується на окрему групу суб'єктів, яка обумовлена певними особливостями.
При цьому, в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.09.2020 року по справі №826/11471/18 зроблено висновок, що положення цього пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв'язку із застосуванням Закону №3668-VІ щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв'язку з цим положення п.2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №3668-VI, а саме: усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв'язку між собою.
Таким чином, п.2 розділу II Закону №3668-VI в контексті перехідних положень не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 01.10.2011 року вона не досягала максимального розміру (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
При цьому, норми п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту «обмеження максимального розміру пенсії» за колом осіб в момент набуття чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.
Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VІ).
Норми ст.2 Закону №3668-VІ кореспондуються з положеннями ч.3 ст.85 Закону №1788-ХІІ, абз. 6 ч.15 ст.86 Закону №1697-VІІ та ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (втратила чинність), неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.
Таким чином, можливо зробити висновок, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст.2 Закону №3668-VІ, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Суд зазначає, що здійснення перерахунку пенсії позивачу згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року є неможливим, оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 року є нечинною (14.10.2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року).
У таких випадках слід керуватися чинним законодавством, зокрема ст.86 Закону №1697-VII.
Перерахунок пенсії здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Застосуванню підлягає та норма, яка є чинною на момент здійснення перерахунку пенсії, а не та, яка була чинна на момент виходу на пенсію.
Тобто, на момент звернення позивача до Головного управління, перерахунок пенсії працівникам прокуратури здійснюється на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ (з наступними змінами, та застосовується Закон України від 24.12.2015 року №911-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» та від 06.12.2016 року №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Суд зазначає, що оскільки перевищення максимального розміру пенсії стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 24.06.2020 року по справі №580/234/19, від 05.11.2020 року по справі №440/2423/19.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.07.2020 року збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1638,00 грн. до 1712,00 грн., з 01.12.2020 року - з 1712,00 грн. до 1769, 00 грн. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає 1769,00 грн.
Позивачу пенсія за вислугу років виплачується в розмірі 17690,00 грн.
З огляду на викладене, суд вважає, що рішення №951050196659 від 11.02.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 щодо обмеження граничного розміру пенсії є законним та обґрунтованим, а тому скасуванню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, також не підлягають задоволенню вимоги позивача, які є похідними від першої вимоги, щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років без обмеження її граничного розміру, з урахуванням довідки прокуратури Одеської обласної прокуратури №30 від 03.05.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше проведених виплат; та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату різниці між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією по час проведення розрахунку з урахуванням довідки від №30 від 03.05.2020 р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 291, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення №951050196659 від 11.02.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії щодо обмеження її граничного розміру; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з урахуванням довідки прокуратури Одеської обласної прокуратури №30 від 03.05.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше проведених виплат; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату різниці між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією по час проведення розрахунку з урахуванням довідки від №30 від 03.05.2020 р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В. Андрухів