Ухвала від 14.04.2021 по справі 400/2318/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

14 квітня 2021 р. № 400/2318/21

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Птичкіна В.В., ознайомившись з матеріалами

позовної заявиОСОБА_1 , АДРЕСА_1

доМіністерства внутрішніх справ України, вул. Академіка Богомольця, 10, м.Київ, 01601

третя особа:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

На електронну поштову скриньку Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов електронний лист від відправника " ОСОБА_2 " < ІНФОРМАЦІЯ_1 >, без ідентифікації підписувача, у вкладенні до якого міститься сканкопія адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

За правилами пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам, установленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частиною другою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до підпункту 15.1 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.

З метою забезпечення права осіб, які звертаються за судовим захистом, на доступ до суду, суд приймає та розглядає позовні заяви, які надійшли до суду через систему "Електронний суд" до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Суд узяв до уваги, що позовна заява надійшла до суду не через систему "Електронний суд", а на електронну пошту суду, електронним цифровим підписом не підписана, відправником електронного листа зазначена особа, повноваження якої не підтверджені матеріалами позову.

Відтак позивачу належить подати до суду позовну заяву в письмовій формі у паперовому вигляді, або в електронному вигляді - засобами системи "Електронний суд" з використанням електронного цифрового підпису.

У разі якщо позовна заява подаватиметься у паперовому вигляді, позивачу належить подати її копію з копіями доданих матеріалів - для направлення відповідачу (частина перша статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

До позовної заяви не додано документа про сплату судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені у Законі України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI, за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2021 становить 2 270 грн.

Отже, за одну позовну вимогу немайнового характеру або за декілька взаємопов'язаних позовних вимог немайнового характеру належить сплачувати 908 грн. (2 270 х 0,4 = 908).

Отже, позивачу за дві взаємопов'язані позовні вимоги немайнового характеру належало подати документ про сплату судового збору в сумі 908 грн.

У пункті 1 прохальної частини позовної заяви міститься клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обгрунтування цього клопотання позивач посилається на майновий стан та наявність чоловіка, який є особою з інвалідністю. Позивач зазначає, що значну частину її невеликої пенсії вона витрачає на придбання медикаментів.

Згідно з частинами першою та другою статті 8 Закону 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У постанові від 31.07.2019 у справі №821/1896/15-а Верховний Суд звернув увагу на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), за якою національні суди надають звільнення від судових зборів тим заявникам, які можуть довести свою погану фінансову ситуацію. На переконання ЄСПЛ, при оцінюванні розміру судового збору необхідно обов'язково враховувати питання фінансової спроможності заявника його сплатити, а також обставини конкретної справи та стадію провадження; підставою для рішення суду про звільнення від сплати судового збору може бути майновий (фінансовий) стан особи.

У зв'язку з цим Верховний Суд зазначив, що питання перевірки реальної спроможності заявників-фізичних осіб сплатити судовий збір у спорах з суб'єктами владних повноважень набуває особливої актуальності та має детально перевірятися судами у випадку, якщо заявники ставлять питання про звільнення, зменшення та/чи розстрочення/відстрочення сплати судового збору. За наявності таких питань суди повинні вказувати, які конкретно докази заявник має надати на підтвердження факту свого незадовільного майнового стану, у разі якщо наданих доказів недостатньо або вони не є належними; повинні надати їм належну оцінку та прийняти вмотивоване рішення, враховуючи, зокрема, суть спору, статус особи заявника, обставини, що призвели до ускладнення можливості сплати судового спору.

В обгрунтування майнового стану, який не дозволяє сплатити судовий збір за подання позовної заяви до адміністративного суду, позивач подала лише докази, які підтверджують статус її чоловіка як особи з інвалідністю. Посилаючись на невеликий розмір своєї пенсії, позивач не навела доказів на підтвердження її розміру.

Наявність у складі сім'ї позивача особи з інвалідністю є обставиною, яка у сукупності з іншими обставинами, що підтверджують саме майновий стан позивача, може свідчити на користь звільнення позивача від сплати судового збору. Разом з тим, така обставина сама по собі не є достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки не відображає майнового стану позивача.

Відтак у разі звернення до суду із клопотанням про звільнення від сплати судового збору позивачу належить подати суду докази її майнового стану. Такими доказами може бути довідка органу Пенсійного фонду України про розмір пенсії позивача та довідка податкового органу (відомості з ДРФО-платників податків) про розмір нарахованого та виплаченого позивачу доходу. Зазначені докази дозволять оцінити майновий стан позивача на предмет можливості звільнення від сплати судового збору.

Отже, позивачу належить подати до суду документ про сплату судового збору в сумі 908 грн. або мотивоване клопотання про звільнення від сплати судового збору з доказами на підтвердження її майнового стану (довідка про розмір пенсії, довідка про суми нарахованих та виплачених доходів).

Згідно з частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

2. Запропонувати позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до Миколаївського окружного адміністративного суду у паперовій формі або через систему "Електронний суд":

- позовної заяви, оформленої відповідно до статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України;

- копії позовної заяви, що подається на виконання цієї ухвали (у разі її подання в паперовій формі);

- документа про сплату судового збору в сумі 908 грн., або мотивованого клопотання про звільнення від сплати судового збору з доказами на підтвердження майнового стану позивача (довідка про розмір пенсії, довідка про суми нарахованих та виплачених доходів).

3. Попередити позивача, що наслідком неусунення недоліків позовної заяви в установлений судом строк є повернення такої позовної заяви позивачу.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає до оскарження окремо від рішення суду.

Суддя В.В. Птичкіна