15 квітня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/1201/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву адвоката Солодкого Володимира Івановича про звернення до негайного виконання рішення суду в справі № 360/1201/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява адвоката Солодкого Володимира Івановича про звернення до негайного виконання рішення суду в справі № 360/1201/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
14.04.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) від відповідача надійшов відзив на заяву, в обґрунтування якого останній зазначив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного України в Попаснянському районі Луганської області 01.07.2014.
З 12.06.2019 отримує пенсію по втраті годувальника згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії з 12.06.2019 становив 4009,90 грн., з 01.07.2019 - 4706,08 грн., з 01.11.2019 - 4819,96 грн.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.04.2020, яке набрало законної сили 07.08.2020, управлінням Пенсійного фонд України в Попаснянському районі Луганської області 04.09.2020 року було здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати призначення з урахуванням заробітку померлого годувальника (рішення 909230170415).
Місячний розмір пенсії після перерахунку становить 10222,12 грн.
Пенсію в такому розмірі ОСОБА_2 вперше отримала в жовтні 2020 року, також в жовтні 2020 року їй було виплачено заборгованість з пенсії за період з 07.08.2020 по 30.09.2020 в сумі 8823,53 грн.
Суму пенсії за період з 12.06.2019 по 06.08.2020 в сумі 62831,01 грн. включено до Реєстру судових рішень ІКІС ПФУ.
Згідно постанови Правління Пенсійного фонду України № 27-1 від 13.12.2018 з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України, тобто фінансування пенсійних виплат в управлінні Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області здійснюється головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.
Управління наголошує , що з дати прийняття зазначеної постанови , право на укладення договорів з публічним акціонерним товариством «Укрпошта» та банками, уповноваженими на право виплати пенсій, належить тільки головним управлінням.
Тобто, договори з ПАТ «Укрпошта» та уповноваженими банками на виплату і доставку пенсій на 2019 рік та на 2020 рік управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області не укладались.
З 1 січня 2019 року функції фінансування виплати пенсії передані від територіальних органів до Головних управлінь.
Поточний рахунок управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, призначений для фінансування пенсій , було закрито.
Тобто, навіть, якщо до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, з невідомих нам причин не були внесені відповідні зміни, по факту - управління обмежене у праві на здійснення фінансування, що є об'єктивною причиною, що унеможливлює остаточне виконання рішення боржником.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Положення статті 371 КАС України стосуються виконання рішень про присудження, тобто стягнення, пенсії, у яких зазначається конкретний розмір пенсії (заборгованості) з наведенням в мотивувальній частині відповідного розрахунку, у той час як у справі № 360/1201/20 були вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
УПФУ в Попаснянському районі вважає, що за таких обставин не має правових підстав для звернення до негайного виконання, судового рішення уданій справі та просить відмовити позивачу у задоволенні вимоги.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялися належним чином (арк. спр. 155-157).
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Розглянувши заяву про звернення рішення до негайного виконання, дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.04.2020 у справі № 360/1201/20 позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника заробітку померлого годувальника - ОСОБА_3 , вказаного у довідці без номеру та дати, виданої шахтою «Родина», та яку ОСОБА_3 надав до пенсійного органу 23.02.2001. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника, з часу її призначення із заробітку померлого годувальника - ОСОБА_3 , вказаного у довідці без номеру та дати, виданої шахтою «Родина», та яку ОСОБА_3 надав до пенсійного органу 23.02.2001, та виплатити різницю у пенсії, яка утворилася з 12.06.2019 (арк. спр. 94-97).
Відповідно до частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд розглядає заяву про звернення рішення до негайного виконання в триденний строк у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки присуджені позивачу виплати є пенсійними виплатами, суд вважає за необхідне звернути рішення суду від 15.02.2021 у справі № 360/1201/20 до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Посилання відповідача щодо відсутності підстав для звернення до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць, суд не приймає, оскільки, враховуючи дискреційні повноваження відповідача щодо призначення, перерахунку нарахування та виплати пенсійних виплат, останньому відомо розмір місячної пенсії позивача.
Посилання відповідача на постанову Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 (далі - постанова № 27-1), в якій зазначено, що з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат здійснюється головним управлінням Пенсійного фонду України в областях, є незмістовним з таких підстав.
Суд вважає таку підставу неприйнятною, виходячи з наступних підстав.
Постанова № 27-1 не пройшла державної реєстрації, передбаченої для всіх нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також інших органів відповідно до статті 117 Конституції України, Указу Президента України від 03.10.1992 № 493/98 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731 й Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 № 34/5.
Відповідно до пункту 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731 (надалі - Положення № 731), державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Пунктом 15 Положення № 731 встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування.
У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Постанова № 27-1 була прийнята Правлінням Пенсійного фонду України з метою забезпечення стабільного фінансування та виплати пенсій, відповідно до Положення про Пенсійний фонд України.
Таким чином, відповідно до норм Положення №731 Постанова № 27-1 має міжвідомчий характер, у зв'язку з чим повинна була пройти обов'язкову державну реєстрацію та офіційне опублікування. Оскільки такої процедури виконано не було, посилання Відповідача на вказану Постанову № 27-1 є незмістовне та нормативно не обґрунтовано.
З урахуванням викладеного заяву ОСОБА_4 про звернення до негайного виконання рішення суду в справі № 360/1201/20 слід задовольнити.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву адвоката Солодкого Володимира Івановича про звернення до негайного виконання рішення суду в справі № 360/1201/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.04.2020 у справі № 360/1201/20 звернути до негайного виконання у межах виплати позивачу пенсії за один місяць.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Борзаниця