Рішення від 06.04.2021 по справі 280/6712/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 квітня 2021 року о/об 14 год. 58 хв.Справа № 280/6712/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Східного офісу Держаудитслужби (вул. Володимира Антоновича, 22. корпус 2 м.Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 40477689)

до Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70441, Запорізька область, Запорізький район, с. Біленьк, вуд. Центральна, буд.20, код ЄДРПОУ 04353008)

про стягнення коштів, -

за участі представників сторін:

від позивача - Гордєєв М.С.

(особа посвідчується службовим посвідченням АБ № 003133 від 02.09.2019)

від позивача - Тимошенко Л.І.

(особа посвідчується службовим посвідченням серія НОМЕР_1 )

від відповідача - Мормуль П.В.

(діє на підставі ордеру серія АР № 1026184)

від відповідача - Апостолюк А.В.

(діє на підставі довіреності №03 від 15.02.2021 року)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Східного офісу Держаудитслужби (далі - позивач) до Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд стягнути з Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 2 019 000,00 гривень (два мільйони дев'ятнадцять тисяч гривень) до Державного бюджету України номер рахунку (стандарт IBAN) UA628999980313010115000008122 Управління Державної казначейської служби України у Запорізькому районі Запорізької області, банк отримувача Казначейство України, код отримувача (ЄДРПОУ)38025393, код класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

Ухвалою суду від 28 вересня 2020 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 26 жовтня 2020 року.

26 жовтня 2021 року протокольною ухвалою суду підготовче засідання відкладено на 16 листопада 2020 року.

Ухвалою суду від 16 листопада 2020 року провадження по справі зупинено до 18 січня 2021 року.

18 січня 2021 року провадження у справі поновлено, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

Разом з тим, ухвалою суду від 18 січня 2021 року провадження у справі зупинено до 16 лютого 2021 року.

16 лютого 2021 року провадження у справі поновлено, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

Разом з тим, протокольною ухвалою суд від 16 лютого 2021 року підготовче засідання відкладено на 03 березня 2021 року.

03 березня 2021 року ухвалою суду провадження у справі зупинено до 30 березня 2021 року.

30 березня 2021 року провадження у справі поновлено, про що судом постановлено відповідну ухвалу. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 06 квітня 2021 року.

У судовому засіданні 06 квітня 2021 року, на підставі статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позовна заява обґрунтована тим, що в ході ревізії встановлено, що в рамках проекту «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20» сільською радою придбано транспортних засобів та комплектувальних виробів до них на суму 3 999 200,0 грн, а саме: трактор БЕЛАРУСЬ -82.1 (1 од) на суму 530 000,0 грн; навантажувач ПКУ-08-0 з ковшем 0.8 м.куб. ПКУ 0,8-05-01 (1 од) на суму 40 000,0 грн, причеп тракторний самоскидний ПТС-4.5 (1 од) на суму 130 000,0 грн, передній відвал для снігу НО -79-1 (1 од) на суму 15 000,0 грн, щітка дорожня НО- 86 (1 од) на суму 28 000,0 грн.; бочка асенізаторська (1 од) на суму 198 500,0 грн.; автобус «ATAMAN» А09216 (1 од) на суму 2 019 000,0 грн.; контейнерів для побутових відходів (130 шт) на суму 1 038 700,0 гривень. Вказує, що автобус «ATAMAN» А09216 придбано згідно договору від 09 листопада 2017 року №б/н, укладеного з ПП «Форсаж». Закупівля вищевказаного автобуса проводилась у відповідності до Закону України №922-VIII «Про публічні закупівлі» за процедурою відкритих торгів з предметом закупівлі: «Автобус: 34120000-4 - Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб». При цьому, умовами Тендерної документації на закупівлю зазначеного автобуса, затвердженої рішенням тендерного комітету Біленьківської сільської ради від 04 жовтня 2017 року, зокрема і Технічною специфікацією до неї (якісні, кількісні і технічні характеристики) наявність будь-яких спеціалізованих або спеціальних вузлів, деталей, конструкцій, позначень або інших елементів, призначених для виконання спеціальних робочих функцій, не вимагалася. Відповідно до акту приймання-передачі б/н від 16 листопада 2017 року автобус «ATAMAN» А09216 передано Біленьківській сільській раді у заводській комплектації. Оплату Біленьківською сільською радою за придбання вказаного автобусу на суму 2 019 000,0 грн здійснено згідно платіжного доручення від 17 листопада 2017 року №2 по спеціальному фонду за КПКВ 0116060 «Благоустрій міст, сіл, селищ» (КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування»). Отримання сільською радою автобусу «ATAMAN» А09216 підтверджується актом приймання - передачі від 16 листопада 2017 року підписаного Біленьківським сільським головою та директором ПП «Форсаж» та скріплено печатками обох установ. З пояснення головного бухгалтера Біленьківської сільської ради ОСОБА_1 , автобус «ATAMAN» А09216 придбано з метою здійснення підвезення мешканців віддалених сіл до адміністративного центру в с. Біленьке. В подальшому, згідно з рішенням Біленьківської сільської ради від 23 травня 2019 року №12 (зі змінами, внесеними рішенням від 26 червня 2019 року №16) автобус «ATAMAN» А09216 передано актом приймання-передавання від 02 вересня 2019 року в господарське відання КП «Біленьке», яким транспортний засіб введено експлуатацію згідно з актом введення в експлуатацію основних засобів, затвердженим директором підприємства 02 вересня 2019 року. Проте зазначає, що у відповідності з вимогами Порядку №200, придбання транспортних засобів для комунальних підприємств за рахунок субвенції на формування інфраструктури об'єднаної територіальної громади має відповідні обмеження. Вказує, що автобус «ATAMAN» А09216 не є транспортним засобом спеціального призначення. А відтак придбання у 2017 році за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад (КПКВК 2761130) в рамках проекту «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20» автобусу «ATAMAN» А09216 є порушенням вимог абзацу 7 пункту 4 Порядку №200 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №410), що, відповідно до частини 1 статті 119 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-IV (із змінами), є нецільовим використанням бюджетних коштів на загальну суму 2 019 000,0 гривень.

В судовому засіданні представники Східного офісу Держаудитслужби просили суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№49888 від 20 жовтня 2020 року), відповідно до якого зазначає, що статтею 119 Бюджетного кодексу України визначено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають, у тому числі, напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми або в порядку використання бюджетних коштів (включаючи порядок та умови надання субвенцій). Вказує на те, що в розумінні статті 119 Бюджетного кодексу України не цільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають, у тому числі, напрямам використання бюджетних коштів: визначеним у паспорті бюджетної програми; в порядку використання бюджетних коштів (включаючи порядок та умови надання субвенцій). Також зазначає, що Рішенням Біленьківської сільської ради від 31 березня 2017 року №02 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням сільської ради від 20 липня 2017 року №07) затверджено План соціально - економічного розвитку Біленьківської сільської об'єднаної територіальної громади на період до 2020 року (далі - План соціально - економічного розвитку). В додатку №2 Плану соціально - економічного розвитку передбачено пунктом 3.1 «Створення умов для поліпшення стану довкілля та управління відходами» завдання 3.1.2 «Поліпшення збору та утилізації ТВП» в колонці «Сфера реалізації проектів» пунктом 2 «Забезпечення населених пунктів Біленьківської сільської ОТГ технікою та обладнанням для санітарної очистки», а саме передбачено закупівлю транспортного засобу спеціального призначення (мікроавтобуса) для комунального підприємства «ATAMAN» А09216, 2017 року випуску. Таким чином зазначає, що витрачання коштів, щодо здійснення закупівлі транспортного засобу «ATAMAN» А09216, відбулось не в супереч вимог статті119 Бюджетного кодексу України. Закупівля транспортного засобу для комунального підприємства «ATAMAN» А09216, була спрямована на забезпечення умов передбачених частини 3 пункту 5 Порядку та умов надання субвенції № 200.

В судовому засіданні представники відповідача просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглядаючи справу, судом встановлено наступне.

Відповідно до пункту 3.4.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І півріччя 2020 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 27 квітня 2020 року №№157-159, виданих начальником Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області Ващенком Г.В., головними державними аудиторами відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів. Образцового М.Ю. та Тверденком С.О., а також головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель Помулєвим Л.Ю. проведено ревізію окремих питань бюджету Біленьківської об'єднаної територіальної громади та окремих питань фінансово-господарської діяльності Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - Біленьківська сільська рада) за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року.

Ревізію проведено в період з 27 квітня 2020 року по 30 квітня 2020 року у відповідності до питань програми ревізії, затвердженої заступником начальника Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області - начальником відділу Бородіним В.В., з відома Біленьківського сільського голови Зачепило Світлани Іванівни в присутності головного бухгалтера Алійникової Світлани Олександрівни.

Так, зокрема здійснювалась Ревізія правильності здійснення видатків на закупівлю у 2017 році транспортних засобів спеціального призначення (мікроавтобуса ATAMAN AO 9216,2017 року випуску) та комплектувальних виробів для них, а також інших матеріальних цінностей (контейнерів для збору побутових відходів) за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад.

При проведенні ревізії встановлено: «… Згідно з розподілом обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад, Біленьківській сільській раді на 2017 рік затверджено субвенцію в обсязі 6 962 400,0 гривень.

Фактично, протягом 2017 року Біленьківською сільською радою було отримано з державного бюджету вказаної субвенції на загальну суму 6 758 890,0 грн., яку використано за наступними напрямками: реконструкція, переобладнання, перепрофілювання будівель бюджетних установ - 1 388 120,0 грн., закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунальних підприємств - 3 999 200,0 грн., та реконструкція ліній зовнішнього електроосвітлення - 1 371 570,0 гривень.

При цьому, аналіз проектів, які реалізовано у 2017 році Біленьківською сільською радою за рахунок коштів субвенції на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад засвідчив наступне.

У 2017 році Біленьківською сільською радою в рамках проектної заявки на проект «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20», який може реалізовуватися за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад» передбачено закупівлю транспортних засобів та комплектувальних виробів до них на суму 4 172 080,0 грн (зокрема, колісного трактору БЕЛАРУСЬ -82.1, навантажувача ПКУ-08-0 з ковшем 0,8 м.куб, ПКУ 0,8-05-01, причепу тракторного самохвального ПТС-4.5, переднього відвалу для снігу НО- 79-1, транспортного засобу спеціального призначення (мікроавтобуса) для комунального підприємства - ATAMAN А09216, 2017 р.в., щітки дорожньої НО-86 для колісного трактору БЕЛАРУСЬ - 82.1, машини для внесення рідких органічних добрив РЖТ-4М, контейнерів для сміття).

Управлінням містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації (лист від 27 липня 2017 року №02-10/594/1 «Про надання висновку») надано висновки на проектні заявки щодо проектів, які фінансуватимуться за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад. Зокрема, у висновку від 27 липня 2017 року зазначено, що проектна заявка Біленьківської сільської об'єднаної територіальної громади на проект «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для КП «Біленьке» за адресою: с. Біленьке, вул. Центральна, 20» відповідає Плану соціально - економічному розвитку Біленьківської сільської об'єднаної територіальної громади на період до 2020 року, затвердженому рішенням Біленьківської сільської ради від 31 березня 2017 року №02 (зі змінами та доповненнями). Зокрема зазначено, що проектна заявка розроблена згідно із підпунктом 3.1.2 «Поліпшення збору та утилізації ТВП» пункту 3.1 «Створення умов для поліпшення стану довкілля та управління відходами» Стратегічної цілі 3 «Безпечне та сприятливе для життя і здоров'я довкілля» Плану соціально - економічного розвитку Біленьківської сільської об'єднаної територіальної громади на період до 2020 року», затвердженого рішенням Біленьківської сільської ради від 31 березня 2017 року №02 (зі змінами та доповненнями).

Слід зазначити, що згідно Плану соціально - економічного розвитку Біленьківської сільської об'єднаної територіальної громади на період до 2020 року, затвердженого рішенням Біленьківської сільської ради від 31 березня 2017 року №02 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням сільської ради від 20 липня 2017 року №07), а саме: пунктом 3.1 «Створення умов для поліпшення стану довкілля та управління відходами» завдання 3.1.2 «Поліпшення збору та утилізації ТВП» в колонці «Сфера реалізації проектів» пунктом 2 «Забезпечення населених пунктів Біленьківської сільської ОТГ технікою та обладнанням для санітарної очистки», передбачено закупівлю транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20 з очікувано вартістю 4 172 141,0 грн (перелік техніки та обладнання ідентичний переліку, визначеному в проектній заявці).

В свою чергу, у вересні 2017 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України (лист від 23 серпня 2017 року №8/19-214-17) погоджено надісланий Біленьківською сільською радою (лист від 08 серпня 2017 року №01-35/1652) перелік проектів до участі у відборі проектів, які фінансуватимуться за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаної територіальної громади.

Так, згідно витягу з протоколу від 22 серпня 2017 року №7 засідання Комісії з розгляду поданих виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад об'єднаних територіальних громад переліків проектів із проектними заявками на проекти, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад вирішено погодити проекти Біленьківської об'єднаної територіальної громади. При цьому, по проекту №12 визначена необхідність уточнення назв транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них.

У вересні 2017 року Біленьківською сільською радою на адресу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України (лист від 08 вересня 2017 року №01-35/1731) надіслано оновлений перелік проектів з уточненням транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них по проекту №12.

В ході ревізії встановлено, що в рамках проекту «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20» сільською радою придбано транспортних засобів та комплектувальних виробів до них на суму 3 999 200,0 грн, а саме:

- трактор БЕЛАРУСЬ -82.1 (1 од) на суму 530 000,0 грн;

- навантажувач ПКУ-08-0 з ковшем 0,8 м.куб. ПКУ 0,8-05-01 (1 од) на суму 40 000,0 грн, причеп тракторний самоскидний ПТС-4.5 (1 од) на суму 130 000,0 грн, передній відвал для снігу НО -79-1 (1 од) на суму 15 000,0 грн, щітка дорожня НО-86 (1 од) на суму 28 000,0 грн,

- бочка асенізаторська (1 од) на суму 198 500,0 грн,

- автобус «ATAMAN» А09216 (1 од) на суму 2 019 000,0 грн,

- контейнерів для побутових відходів (130 шт) на суму 1 038 700,0 гривень.

Так, автобус «ATAMAN» А09216 придбано згідно договору від 09 листопада 2017 року №б/н, укладеного з ПП «Форсаж».

Закупівля вищевказаного автобуса проводилась у відповідності до Закону України №922-VIII «Про публічні закупівлі» за процедурою відкриті торги з предметом закупівлі: «Автобус: 34120000-4 - Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб».

При цьому, умовами Тендерної документації на закупівлю зазначеного автобуса, затвердженої рішенням тендерного комітету Біленьківської сільської ради від 04 жовтня 2017 року, зокрема і Технічною специфікацією до неї (якісні, кількісні і технічні характеристики) наявність будь-яких спеціалізованих або спеціальних вузлів, деталей, конструкцій, позначень або інших елементів, призначених для виконання спеціальних робочих функцій, не вимагалася.

Оплату Біленьківською сільською радою за придбання вказаного автобусу на суму 2 019 000,0 грн здійснено згідно платіжного доручення від 17 листопада 2017 року №2 по спеціальному фонду за КПКВ 0116060 „Благоустрій міст, сіл, селищ" (КЕКВ 3110 „Придбання обладнання і предметів довгострокового користування").

Отримання сільською радою автобусу «ATAMAN» А09216 підтверджується актом приймання - передачі від 16 листопада 2017 року, підписаного Біленьківським сільським головою та директором ПП «Форсаж» та скріплено печатками обох установ.

Згідно з рішенням Біленьківської сільської ради від 23 травня 2019 року№12 (зі змінами, внесеними рішенням від 26 червня 2019 року №16) автобус «ATAMAN» А09216 передано актом приймання-передавання від 02 вересня 2019 року в господарське відання КП «Біленьке», яким транспортний засіб введено експлуатацію згідно з актом введення в експлуатацію основних засобів, затвердженим директором підприємства 02 вересня 2019 року.

У відповідності з вимогами Порядку №200, придбання транспортних засобів для комунальних підприємств за рахунок субвенції на формування інфраструктури об'єднаної територіальної громади має відповідні обмеження.

Так, абзацом 7 пункту 4 Порядку №200 передбачено, що субвенція надається для формування інфраструктури об'єднаної територіальної громади, що належить до комунальної власності, та спрямовується на закупівлю транспортних засобів для підвезення дітей до навчальних закладів, транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунальних підприємств, пожежної і спеціальної рятувальної техніки та пожежно - рятувального оснащення, спеціалізованих санітарних транспортних засобів для лікувальних закладів (пункту 4 в редакції постанови КМУ №410 від 07 червня 2017 року, яка набрала чинності 10 червня 2017 року).

Слід відмітити, що статтею 1 Закону України від 05 квітня 2001 року №2344-111 «Про автомобільний транспорт» визначено:

транспортний засіб спеціального призначення - транспортний засіб, призначений для виконання спеціальних робочих функцій (для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автобетономішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо);

транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу).

Відповідно до сертифікату відповідності завершеного колісного транспортного засобу (КТЗ) (зареєстровано за №000264, дата видання - 23 листопада 2017 року): тип КТЗ - А092, варіант КТЗ - А09216, клас КТЗ - клас II, кількість місць для сидіння -31, загальна пасажиромісткість - 38.

Водночас, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 за датою реєстрації - 15 грудня 2017 року, тип транспортного засобу визначено, як «Загальний автобус» (автобус - Р).

Окремо слід зазначити, що код Державного класифікатора 021:2015 34120000-4 «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб», згідно якого визначається предмет закупівлі при їх здійсненні згідно Закону України від 25 грудня 2015 року №922-VIII «Про публічні закупівлі» містить вичерпний перелік видів автобусів, що можуть бути придбані за державні кошти, зокрема:

- міські та туристичні автобуси (код 34121000-1);

- громадські автобуси (код 34121100-2);

- двосекційні автобуси (код 34121200-3);

- двоповерхові автобуси (код 34121300-4);

- низькопідлогові автобуси (код 34121400-5);

- туристичні автобуси (код 34121500-6).

Інших видів автобусів, в тому числі і будь-яких автобусів спеціального призначення, Державним класифікатором 021:2015 не передбачено.

Аналогічно, автобусів відсутні також за кодом Державного класифікатора 021:2015 34114000-9 «Транспортні засоби спеціального призначення» за яким можливо придбавати:

- аварійно-рятувальні транспортні засоби (код 34114100-0);

- рятувальні транспортні засоби (код 34114110-3);

- санітарні транспортні засоби (код 34114120-6);

- автомобілі швидкої допомоги (код 34114121-3);

- транспортні засоби для перевезення пацієнтів (код 34114122-0);

- поліцейські автомобілі (код 34114200-1);

- транспортні засоби для перевезення в'язнів (код 34114210-4);

- транспортні засоби служб соціальної допомоги(код 34114300-2);

- мікроавтобуси (код 34114400-3).

Виходячи з вищезазначеного, автобус «ATAMAN» А09216 не є транспортним засобом спеціального призначення.

Таким чином, придбання у 2017 році за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад (КПКВК 2761130) в рамках проекту «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20» автобусу «ATAMAN» А09216 є порушенням вимог абзацу 7 пункту 4 Порядку №200 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №410), що, відповідно до частини 1 статті 119 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-IV (із змінами), є нецільовим використанням бюджетних коштів на загальну суму 2 019 000,0 гривень.

Даний факт нецільового використання бюджетних коштів у сумі 2 019 000,0 грн відповідно до пункту 24 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства. …».

Провівши ревізію суб'єкт контролю зробив висновок про те, що проведеною ревізією встановлено порушень на загальну суму 2113 960,29 грн, в тому числі: - нецільове використання бюджетних коштів на у сумі 2 019 000,0 грн.

Так, 05 червня 2020 року Управлінням складено письмовий висновок на заперечення Біленьківської сільської ради на акт ревізії, який направлено Відповідачу із супровідним листом від 05 червня 2020 року №04-08-08-15/2086.

09 червня 2020 року Управлінням складено вимогу № 1 до розпорядника бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції, за встановленою формою, якою Біленьківську сільську раду зобов'язано перерахувати 2019000,0 гривень до Державного бюджету шляхом їх перерахування на реєстраційний рахунок UA628999980313010115000008122. Примірники вимоги від 09 червня 2020 року № 1, відповідно до пункту 4 Порядку № 1163, листом від 09 червня 2020 року № 04-08-08-15/2125 направлено до Біленьківської сільської ради, листом від 09 червня 2020 року №04-08-08-15/2124 на адресу Управління Державної казначейської служби України у Запорізькому районі Запорізької області, листом від 09 червня 2020 року №04-08-08-15/2123 до Управління фінансів ЗОДА та листом від 09 червня 2020 року № 04-08-08-15/2121 до Запорізької районної державної адміністрації.

09 червня 2020 року на адресу Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, Держаудитслужбою направлено попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства.

У зв'язку з невиконанням Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області, метою усунення встановлених ревізією порушень Східний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 2 019 000,00 гривень.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон № 2939).

Згідно частини 1 статті 1 Закону № 2939 здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Частиною 1 статті 2 Закону № 2939 визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина 2 статті 2 Закону № 2939).

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірки закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 2 Закону № 2939).

Згідно частини 1 статті 4 Закону № 2939 інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Положеннями пункту 7 частини 1 статті 10 Закону № 2939 передбачено, що органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Частиною 2 статті 15 Закону № 2939 встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів у відповідності до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону № 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави.

Отже, органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Відповідно до висновків Верховного Суду України у постановах від 15 квітня 2014 року №№ 21-40а14, 21-63а14, від 28 жовтня 2014 року № 21-462а14, що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Згідно з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в аналогічних спорах в рішеннях від 08 квітня 2015 року у справі К/800/63416/13, від 02 квітня 2015 року у справі К/800/31620/13, від 09 квітня 2015 року у справі К/800/49620/13, від 14 квітня 2015 року у справі К/9991/80908/12, від 08 квітня 2015 року у справі К/800/63416/13 відшкодування збитків, завданих державі, тобто фактично захист права держави, порушеного діями об'єкта контролю, може відбуватись лише в порядку позовного провадження шляхом подання позову до винних осіб про стягнення, під час якого суд перевіряє і оцінює всі обставини, необхідні для встановлення наявності підстав для стягнення збитків.

Дану правову позицію підтримав також Касаційний адміністративний Суд у складі Верховного Суду у постановах від 14 травня 2019 року по справі № 816/3786/14, від 08 серпня 2019 року у справі № 821/4458/14 та від 12 лютого 2020 року у справі № 802/4357/13-а.

Перевіряючи обґрунтованість позову, визначаючи розмір завданих відповідачем державному бюджету збитків, та відповідно суми, яка підлягає у зв'язку з цим стягненню, суд вказує наступне.

Абзацом 7 пункту 4 Порядку та умовами від 16 березня 2016 року № 200 визначено, що субвенція надається для формування інфраструктури об'єднаної територіальної громади, що належить до комунальної власності, та спрямовується на зокрема на закупівлю транспортних засобів для підвезення дітей до навчальних закладів, транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунальних підприємств, пожежної і спеціальної рятувальної техніки та пожежно-рятувального оснащення, спеціалізованих санітарних транспортних засобів для лікувальних закладів.

Так, підставою звернення до суду стало по суті те, що сільською радою придбано автобус «ATAMAN» А09216 (1 од) на суму 2 019 000,0 грн., який на думку Східного офісу Держаудитслужби не є транспортним засобом спеціального призначення. А відтак придбання у 2017 році за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад (КПКВК 2761130) в рамках проекту «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20» автобусу «ATAMAN» А09216 є порушенням вимог абзацу 7 пункту 4 Порядку №200 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №410), що, відповідно до частини 1 статті 119 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-IV (із змінами), є нецільовим використанням бюджетних коштів на загальну суму 2 019 000,0 гривень.

Бюджетним кодексом України надано визначення, що субвенція - це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 48 частини 1 статті 2 БК України).

Відповідно до пункту 5 Порядку та умовами від 16 березня 2016 року № 200 визначено, що умовами надання субвенції є:

1) спрямування субвенції на фінансування проектів згідно з планом соціально-економічного розвитку об'єднаної територіальної громади, межі якої повністю відповідають межам, визначеним перспективним планом формування територій громад Автономної Республіки Крим, області, та відповідно до напрямів, визначених у пункті 4 цих Порядку та умов, оформлених за формою, встановленою Мінрегіоном, та календарний план реалізації яких становить не більш як три роки;

2) погодження поданого виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад об'єднаних територіальних громад переліку проектів, видатки на які здійснюватимуться за рахунок коштів субвенції, з відповідними проектними заявками, складеними за формою, встановленою Мінрегіоном, спеціально утвореною для їх розгляду при Мінрегіоні комісією (далі - комісія);

3) врахування потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення під час розроблення проектної документації, а також під час закупівлі транспортних засобів загального користування, шкільних автобусів тощо.

За правилами пункту 6 Порядку та умовами від 16 березня 2016 року № 200 встановлено, що Формування переліку проектів і проектних заявок на проекти, видатки на які здійснюватимуться за рахунок коштів субвенції, та внесення до нього змін здійснюється відповідними виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад об'єднаних територіальних громад. Такі виконавчі комітети подають зазначений перелік проектів разом з проектними заявками Раді міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністраціям для надання протягом п'яти робочих днів після їх отримання висновку щодо відповідності поданих проектних заявок плану соціально-економічного розвитку об'єднаної територіальної громади.

Проекти, календарні плани реалізації яких становлять більше одного року і видатки на які починаючи з 2016 року здійснюються за рахунок субвенції, включаються щороку відповідними виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад об'єднаних територіальних громад до переліку проектів до завершення їх реалізації.

Перелік проектів з проектними заявками та висновками Ради міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацій подаються виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад на погодження комісії.

Комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження переліку проектів з проектними заявками погоджує його або надає відповідним виконавчим комітетам міських, селищних, сільських рад зауваження щодо його доопрацювання та повторного подання на погодження.

Після погодження комісією переліку проектів зазначений перелік затверджується відповідними міськими, селищними, сільськими радами та оприлюднюється у місцевих засобах масової інформації або на офіційних веб-сайтах відповідних органів місцевого самоврядування.

Так, досліджуючи матеріали справи судом встановлено, що Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області отримано позитивний висновок на проектну заявку затверджений головою Запорізької обласної державної адміністрації 27 липня 2017 року направлений листом №02-10/594/1.

Листом від 08 серпня 2017 року № 01-35/152 Біленьківська сільська рада направила до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України проекти до участі у відборі, які фінансується за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаної територіальної громади згідно переліку зокрема серед якого пункт №12 закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектованих виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке».

Так, 22 серпня 2017 року на засіданні Комісії з розгляду поданих виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад об'єднаних територіальних громад переліків проектів із проектними заявками на проекти, які можуть реалізуватися за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад, яке оформлено протоколом №7 вирішено погодити проекти. По проекту №12 уточнити назву транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них».

На виконання протокольного рішення засідання Комісії з розгляду поданих виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад об'єднаних територіальних громад переліків проектів із проектними заявками на проекти, які можуть реалізуватися за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громади від 22 серпня 2017 року листом №01-35/1731 від 08 вересня 2017 року надано «Перелік проектів, що можуть реалізовуватися за рахунок субвенції з державною бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад у 2017 році в Біленьківській сільській об'єднаній територіальній громаді».

Так, відповідно до пункту 12 розділу 2 «найменування проекту, його місцезнаходження, вид робіт» визначено - «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20», а у розділі 4 «Результативність реалізації проекту (для проектів будівництва, потужність відповідних одиниць» визначено - «Колісного трактору Бсларусь-82.1, щітка дорожня НО-86, причепу тракторного самохвального ПТС- 4.5, навантажувача ПКУ-08-0 з ковшем 0.8 м.куб.ПКУ 0.8-05-01, переднього відвалу для снігу НО-79-1, машин для внесення рідких органічних добрив РЖТ-4М, автобус АТАМАN».

Суд наголошує на тому, що відповідно до частини 1 статті 119 БК України визначено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають:

бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет);

напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів;

бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).

Так, відповідно до паспорту бюджетної програми місцевого бюджету на 2017 рік завданням бюджетної програми є Благоустрій міст сіл селищ, забезпечення та здійснення комплексних заходів з благоустрою населених пунктів Біленьківської сільської ради.

Таким чином, при розгляді справи судом встановлено, що як Запорізькою обласною державною адміністрацією, так і Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України погоджено проект, який може реалізуватися за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад, а при використанні субвенції Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області дотримано вимоги Порядку та умовами від 16 березня 2016 року № 200 та Бюджетного кодексу України, а напрямам використання бюджетних коштів, відповідає визначеному у паспорті бюджетної програми.

Таким чином, твердження Східного офісу Держаудитслужби, що придбання у 2017 році за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад (КПКВК 2761130) в рамках проекту «Закупівля транспортних засобів спеціального призначення та комплектувальних виробів до них для комунального підприємства КП «Біленьке» за адресою с. Біленьке, вул. Центральна, 20» автобусу «ATAMAN» А09216 є порушенням вимог абзацу 7 пункту 4 Порядку №200 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №410), що, відповідно до частини 1 статті 119 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-IV (із змінами), є нецільовим використанням бюджетних коштів на загальну суму 2 019 000,0 гривень не знаходить свого підтвердження.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність стягнення з Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 2 019 000,00 гривень (два мільйони дев'ятнадцять тисяч гривень у зв'язку із чим позовні вимоги є не доведеними, не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України, судовий збір не розподіляється. Інших витрат, які пов'язані з розглядом адміністративної справи №280/6712/20 сторонами до суду надано.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 139, 241-245 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Східного офісу Держаудитслужби (вул. Володимира Антоновича, 22. корпус 2 м.Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 40477689) до Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70441, Запорізька область, Запорізький район, с. Біленьк, вуд. Центральна, буд.20, код ЄДРПОУ 04353008)про стягнення коштів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено та підписано 15 квітня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов