Рішення від 15.04.2021 по справі 280/1181/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 квітня 2021 року Справа № 280/1181/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмонтаж» (69096, м. Запоріжжя, вул. Бородінська/Ладозька, 9/12, кв. 19, код ЄДРПОУ 23856494)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмонтаж» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж" критеріям ризиковоспі платників податків: №38769 від 05.11.2020 року; №3341 від 25.01.2021 року;

зобов'язати Головне управління ДПС України у Запорізькій області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Рембудмонтаж» з переліку ризикових платників податків.

Ухвалою суду від 15.02.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач, TOB «Рембудмонтаж», зареєстроване 22.01.1996 року, профільними видами діяльності якого є: «Будівництво житлових і нежитлрвих будівель (основний)» (код КВЕД 41.20), «Неспеціалізована оптова торгівля» (код КВЕД 46.90), «Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними виробами в спеціалізованих магазинах» (код КВЕД 47.52), «Вантажний автомобільний транспорт» (код КВЕД 49.41), «Управління фондами» (код КВЕД 66.30), «Купівля та продаж власного нерухомого майна» (код КВЕД 68.10).

30.07.2020 року між TOB «Рембудмонтаж» та Державним підприємством «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченко (ДП «Івченко- Прогрес») було укладено договір №481/2020, предметом якого був ремонт м'якої покрівлі у механіко-ливарно-термічного комплексі корпуса №8 над ливарною дільницею - за адресою: м.Запоріжжя, вул. Іванова, 2 з використанням матеріалів підрядника. Роботи виконуються відповідно до дефектного акту, згідно договірної ціни та кошторисної документації (п.1.1. Договору).

Оскільки роботи мали відбуватися з використанням матеріалів підрядника, що прямо передбачено зазначеним вище Договором №481/2020, TOB «Рембудмонтаж» було укладено договір №010910 від 10.08.2020 року із TOB «Буд-планета», предметом якого є придбання будівельних матеріалів відповідно до специфікації з відстрочкою платежу.

Оскільки TOB «Рембудмонтаж» не має значної кількості замовлень, для виконання робіт за договором від 30.07.2020 року, для виконання робіт було залучено підрядника - TOB «Оптова база Алдім». Із вказаною юридичною особою був укладений договір підряду №010308 від 03.08.2020 року строком до 30.09.2020. У зв'язку з тим, що підрядник вчасно приступив до виконання робіт, виконував їх належним чином - господарські відносини були продовжені шляхом укладання договору підряду №020910 від 09.10.2020 строком до 31.12.2020. Всі договори укладалися з умовою відстрочки платежу.

Таким чином із TOB «Оптова база Алдім» було укладено два договори: №010308 від 03.08.2020 року та №020910 від 09.10.2020 року.

Відповідно до п.2.1 Договору від 30.07.2020 року, строк виконання робіт становить 90 календарних днів з моменту підписання договору - тобто до 28 жовтня 2020 року.

У визначений Договором від 30.07.2020 року строк роботи були виконані у повному обсязі та 08 жовтня 2020 року між TOB «Рембудмонтаж» та Державним підприємством «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченко (ДП «Івченко-Прогрес») був підписаний акт виконаних робіт.

Після підписання акту виконаних робіт, TOB «Рембудмонтаж» виставило Державному підприємству «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченко (ДП «Івченко-Прогрес») рахунок №0110 від 05.10.2020 року на суму 1073852,99грн.

Рахунок був оплачений 08.10.2020 року.

Оскільки акт виконаних робіт між TOB «Рембудмонтаж» та Державним підприємством «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченко (ДП «Івченко-Прогрес») був підписаний, грошові кошти перераховані, позивач повідомив підрядника та продавця будівельних матеріалів про наявність можливості провести розрахунки.

У зв'язку із цим TOB «Оптова база Алдім» та TOB «Буд-планета» виставили позивачу рахунки, а саме: TOB «Оптова база Алдім» - рахунок-фактура №022811 від 09 жовтня 2020 року та TOB «Буд-планета» - рахунок-фактура №СФ-010910 від 09 жовтня 2020 року.

29 жовтня 2020 року вказані рахунки були оплачені. При цьому із TOB «Оптова база Алдім» (підрядною організацією) 09.10.2020 року також було підписано акт здачі - прийняття робіт (надання послуг) №022811.

На підтвердження виконання робіт належним чином та належної якості Державним підприємством «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченко (ДП «Івченко-Прогрес») надало лист від 07.12.2020 року. Таким чином роботи були виконані в строк та у повному обсязі.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області № 38769 від 05.11.2020 відповідно до п. 8. Критеріїв ризиковості платника податку, TOB «РЕМБУДМОНТАЖ» віднесено до переліку ризикових платників за критерієм: «Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних».

24.11.2020 року TOB «Рембудмонтаж» на адресу відповідача було направлено запит з метою з'ясування конкретних підстав прийняття рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості.

З відповіді на запит від 23.12.2020 року вбачається, що підставою для віднесення TOB «Рембудмонтаж» критеріям ризиковості було те, що позивач здійснив придбання товарів (робіт/послуг) у TOB «Оптова база Алдім» та TOB «Буд-планета», у яких відсутнє придбання та/або виробництво товарів по ланцюгу постачання.

15.01.2021 позивачем на адресу відповідача через електронний кабінет було направлено пояснення та додані документи, які підтверджують придбання товарів та послуг та їх реалізацію по господарським операціям, які були пов'язані з TOB «Оптова база Алдім» та TOB «Буд- планета».

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області № 3341 від 25.01.2021 відповідно до п. 8. Критеріїв ризиковості платника податку, TOB «РЕМБУДМОНТАЖ» віднесено до переліку ризикових платників за критерієм: «Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацій товарів/послуг, відмінних від придбаних, та надання платником документів не в повному обсязі».

Вважаючи рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на додану вартість протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку правомірності такого рішення, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (тут й надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12 2019 №1165 (далі Порядок №1165).

Згідно з пунктом 3 Порядку №1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до положень пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 4 до Порядку №1165, затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувані рішення прийнято з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком №1 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає, що такий критерій, як наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з додатком 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Зі змісту оскаржуваного рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05.11.2020 № 38769 зазначено про наявність податкової інформації, що платником податку та /або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацію товарів / послуг, відмінних від придбаних, а в рішенні від 25.01.2021 №3341 зазначено проте, що платником податку та /або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацію товарів / послуг, відмінних від придбаних, та надання платником документів не в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що за результатами аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних за січень - листопад 2020 року встановлено, що TOB «Рембудмонтаж» здійснює придбання товарів (робіт/послуг) у контрагента - постачальника, придбання яких по ланцюгу постачання не встановлено, а саме:

сплачує послуги ремонту м'якої покрівлі TOB «ОПТОВА БАЗА ААДІМ», яке, в свою чергу, придбає аналогічні послуги у TOB «Марка-Б» (код ЄДРПОУ 42448052), що, в свою чергу, здійснює придбання бутлів та м'ясних виробів;

придбає руберойд ЄПП, Праймер бітумний (відро 20л.), цемент (мішок), пісок сіяний (мішок), лист оцинкований, кріплення 4/40, утеплювач у TOB «БУД-ПЛАНЕТА», у якого не встановлено придбання вказаних матеріалів по ланцюгу постачання.

Згідно протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області № 188 від 05.11.2020 TOB «РЕМБУДМОНТАЖ» згідно отриманої інформації, до якої можливе включення до журналу ризикових за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

Згідно протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області № 14 від 25.01.2021 TOB «РЕМБУДМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 23856494), яким надано повідомлення від 15.01.2021, з документами для розгляду питання щодо виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, включено до реєстру ризикових платників за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під часі виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування» за рішенням Комісії.

Підставою включення TОB «РЕМБУДМОНТАЖ» є інформація, відповідно до якої повідомлено, що за результатами аналізу ЄРПН встановлено, що TOB «РЕМБУДМОНТАЖ» здійснював придбання товарів (робіт/послуг) у контрагента - постачальника, придбання яких по ланцюгу постачання не встановлено, також не підтверджено факт здійснення виробництва.

Суд зазначає, що а ні в рішенні від 05.11.2020 року №38769, а ні в рішенні від 25.01.2021 року №3341, а ні у відповіді на запит не вказано, що конкретно стало підставою для віднесення позивача до категорії ризикових. Крім того, не зазначено, на чому базуються висновки відповідача та якими обставинами (фактами) вони підтверджуються.

Оскаржуване рішення не містить будь-яких обґрунтувань неможливості виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі поданих позивачем документів, та не містить посилань на те, які саме документи, надані позивачем, не спростували висновку про відповідність позивача критеріям ризиковості.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Натомість, спірне рішення не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Суд зазначає, що нормами Порядку № 1165 визначено чіткий перелік умов, за яких Комісія ДПС може віднести підприємство до категорії ризикових. Відповідно до матеріалів справи, позивач здійснює господарську діяльність та виконує договірні зобов'язання перед контрагентами в повному обсязі.

Слід зазначити, що рішенням Комісії від 05.11.2020 року №38769, від 25.01.2021 року №3341 не передували дії TОB «РЕМБУДМОНТАЖ» щодо реєстрації у реєстрі податкової накладної чи розрахунку про коригування. Профільним Порядком встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування. Встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Зі змісту оскаржуваних рішень слідує, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність товариства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/ розрахунку коригування. Рішення від 05.11.2020 року №38769, від 25.01.2021 року №3341 прийнято у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації. Вказана обставина підтверджується витягами з протоколів засідання Комісії №188 від 05.11.2020 та №14 від 25.01.2021.

Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить до висновку, що спірне рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05.11.2020 року №38769, від 25.01.2021 року №3341 є необґрунтованим, тобто прийняття без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При цьому, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення, не довів належними та допустимими доказами щодо наявності підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання.

З огляду на вищевказане, спірне рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05.11.2020 року №38769, від 25.01.2021 року №3341 є протиправним та підлягає скасуванню.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, ну думку суду, належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов'язання ГУ ДПС у Запорізькій області виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

За таких обставин, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Головного управління ДПС у запорізькій області виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

При вирішення даної справи судом також враховується, що відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості є індивідуальним актом у розумінні пункту 19 частини 1 статті 4 КАС України, яке в подальшому створює для платника податків, відносно якого воно прийнято, певні юридичні наслідки під час реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, поданих таким платником податків. Зокрема, з матеріалів справи слідує, що реєстрація направлених позивачем податкових накладних до ЄРПН зупиняється у зв'язку з визнанням позивача таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків. Таким чином, оскаржуване рішення породжує правові наслідки для платника податків та підлягає оскарженню у судовому порядку.

Верховний Суд у постанові від 16.02.2021 у справі №280/3235/20 зазначив, що право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку №1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку №1165), а саме «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку».

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмонтаж» (69096, м. Запоріжжя, вул. Бородінська/Ладозька, 9/12, кв. 19, код ЄДРПОУ 23856494) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05.11.2020 року №38769.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.01.2021 року №3341.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Рембудмонтаж» з переліку (реєстру) ризикових платників.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рембудмонтаж» (69096, м. Запоріжжя, вул. Бородінська/Ладозька, 9/12, кв. 19, код ЄДРПОУ 23856494) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 15.04.2021.

Суддя О.В. Конишева