ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" квітня 2010 р. справа № 2a-568/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
cудді Могили А.Б.
з участю секретаря Надраги Л.Я.
представника позивача Урядка Р.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Долинської об"єднаної Державної податкової інспекції до Долинської районної організації УРП «Собор»про стягнення податкового боргу в сумі 922,83 грн.,-
Долинська оДПІ звернулася в суд з адміністративним позовом до Долинської районної організації УРП «Собор»про стягнення податкового боргу в сумі 922,83 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Долинською районною організацією УРП «Собор» протиправно, в порушення пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» не подано декларації з податку на прибуток. Долинською оДПІ до Долинської районної організації УРП «Собор» застосовані штрафні санкції, в порядку статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також направлені податкові вимоги про сплату боргу. Загальна сума несплаченого боргу становить 922,83 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, хоча відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду. Причини неявки суду невідомі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що 15 листопада 2006 року Долинською районною державною адміністрацією проведено державну реєстрацію юридичної особи УРП «Собор», про що свідчить копія реєстраційної картки відповідача. Відповідачем не було подано декларації з податку на прибуток чи звіту про використання коштів неприбутковою організацією за 4 кв. 2007 року та 11 місяців 2008 року, що підтверджується актами невиїзної документальної перевірки № 277/151/26385782 від 26.02.2008 року та № 88/151/26385782 від 27.01.2009 року. Позивачем на виконання повноважень, передбачених статтею 4 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у відповідності до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону, за виявлені порушення, податковими повідомленнями - рішеннями від 12.03.2008 року № 0001651500/0 та від 27.01.2009 року № 000451500/0 відповідачу визначено податкове зобов'язання, яке ним не сплачено.
У відповідності до статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про політичні партії в Україні»політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Частиною 2 статті 14 Закону України «Про політичні партії в Україні»встановлено, що політичні партії є неприбутковими організаціями.
Пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначаються особливості оподаткування, обліку та порядок подання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями. Крім того, встановлено види доходів, які звільняються у таких організація від оподаткування.
Згідно підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 вказаного Закону визначено неприбуткові організації, до яких застосовуються положення вказаної статті, пунктом «б»якої положення даної статті поширено на політичні партії.
У відповідності до частини 2 підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій.
Пунктом 2.2. Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України за №232 від 11.07.1997 року для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою № 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач належним чином зареєстрований в Долинській оДПІ, як неприбуткова організація.
Згідно до пункту 1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 233 від 11.07.1997 року податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
Відповідно до абзацу першого пункту 11.1 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди, як календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Пунктом 16.4 статті 16 вказаного Закону податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком.
Згідно пункту “б” підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Враховуючи вищевказані норми, суд зазначає, що неприбуткова організація зобов'язана подати податковий звіт про використання коштів неприбутковими організаціями, а інші підприємства -декларацію з податку на прибуток підприємства щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем в 4 кварталі 2007 року та за 11 місяців 2008 року не подано декларації з податку на прибуток чи звіту про використання коштів неприбутковою організацією.
Згідно пункту 17.1.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем було порушено строки подання звіту використання коштів неприбутковою організацією чи декларації по податку на прибуток.
Підпунктом 5.2.1. пукнут 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання.
Підпункт 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Судом встановлено, що податковими повідомленнями-рішеннями від 12.03.2008 року № 0001651500/0 та від 27.01.2009 року № 000451500/0 до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020 грн., які відповідачем не оскаржувалися, процедура апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання не проводилася.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно частини 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу).
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи вищезазначене адміністративний позов Долинської оДПІ є підставним і таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Долинської районної організації УРП «Собор» в дохід бюджету податковий борг в сумі 922 (дев'ятсот двадцять дві) грн. 83 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 27.04.2010 року.