Постанова від 31.03.2010 по справі 2а-179/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" березня 2010 р. справа № 2a-179/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.

з участю секретаря Надраги Л.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Долинської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, вул. Грушевського, 16, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77500 до ОСОБА_1, АДРЕСА_1 про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника в сумі 235504,54 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Долинська об'єднана державна податкова інспекція в Івано-Франківській області звернулася в суд із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника в сумі 235504,54 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем відповідно до даних обліку Долинської оДПІ станом на 12 січня 2010 року податковий борг відповідача перед бюджетом становить 235504,54 грн., в тому числі по платежах податок на додану вартість 162179 грн., податок з доходів фізичних осіб -73005,31 грн., єдиний податок 320,23 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився. На адресу суду направив клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Подав суду заяву, в якій позовні вимоги визнав та просив справу розглядати у його відсутності.

Дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 29 липня 2004 року державним реєстратором Долинської районної державної адміністрацієї проведено державну реєстрацію фізичної особи підприємця ОСОБА_1.

Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

У відповідності з пунктами 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Проведеною позивачем перевіркою відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року виявлено порушення ст. 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб"єктів малого підприємництва", п.19.1 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", ст.13 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" та донараховано податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 73005, 31 грн. Крім того, виявлено порушення пп.7.2.8 п.7.2 ст.7, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7, п.9.4 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" та донараховано податку на додану вартість в розмірі 108119 грн. Даний факт підтверджується копією акту від 01.12.2009 року № 4183/171/НОМЕР_1.

Долинською оДПІ відповідачу направлено податкове повідомлення-рішення від 03.12.2009 року № 00028417200/0, яким визначено податкове зобов'язання в сумі 162179 грн. з податку на додану вартість (108119 грн. за основним платежем і 54060 за штрафними (фінансовими) санкціями.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Оскільки, відповідачем не була порушена процедура апеляційного узгодження податкового зобов'язання, то сума вказаного податкового зобов'язання відповідача, у відповідності до пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є узгодженою.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач у відповідності до поданої ним заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 15 грудня 2008 року, є платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності зі ставкою такого податку 120 гривень в місяць, що підтверджується корінцем свідоцтва серії Є № 348654 від 22 грудня 2008 року. Заборгованість відповідача по сплаті єдиного податку становить 320,23 грн.

Пункт 1 статті 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачає, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Згідно Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва, зокрема в статті 2 зазначено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Відповідно частини 5 статті 2 вказаного Указу Президента України суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно підпункту 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом та визначене в податкових вимогах, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.

Відповідно підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Як встановлено в судовому засіданні, позивачем 22 вересня 2009 року відповідачу надіслано першу податкову вимогу № 1/3625 та 28 жовтня 2009 року другу податкову вимогу за № 2/4105, однак відповідач податкового боргу не сплатив. Відповідач податкові вимоги не оскаржував у строк передбачений законом.

У відповідності до підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно довідки Долинської оДПІ № 690 від 12 січня 2010 року про суми податкового боргу відповідача, як платника податків, за відповідачем рахується боргу 73005,31 грн. в тому числі пеня 1,52 грн., який виник в результаті несплати податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб, визначених Долинською оДПІ згідно податкового повідомлення-рішення від 03.12.2009 року № 00028517200/0.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід бюджету податковий борг в сумі 235504 (двісті тридцять п'ять тисяч п'ятсот чотири) грн. 54 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Суддя (підпис) Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 06.04.2010 року

.