Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
14 квітня 2021 р. Справа №200/4198/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши матеріали адміністративного позову позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа Слов'янський МВ (з обслуговування м.Слов'янськ та Слов'янського району) ГУ МВС України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа Слов'янський МВ (з обслуговування м.Слов'янськ та Слов'янського району) ГУ МВС України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 24 867 (двадцять чотири тисячі вісімсот шістдесят сім) грн. 00 коп.;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 24 867 (двадцять чотири тисячі вісімсот шістдесят сім) грн. 00 коп.;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 коштів за весь час затримки розрахунку одноразової грошової допомоги починаючи з 21 червня 2018 року;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) на користь ОСОБА_1 кошти за весь час затримки розрахунку одноразової грошової допомоги, починаючи з 21 червня 2018 року у розмірі 172 469 (сто сімдесят дві тисячі чотириста шістдесят дев'ять) гривень 61 коп.;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомога у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням починаючи з 21 червня 2018 року;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) на користь ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням починаючи з 21 червня 2018 року у розмірі 1440 (тисяча чотириста сорок) грн.;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (ЄРДПОУ 40109058, адреса: 87517, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Нахімова, буд. 86) подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили.
За приписами п.п.3 та 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 ст.132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).
Згідно з ч.1 ст.3 Закону №3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 ст.4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону №3674-VI за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру - у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст.6 Закону №3674-VI передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270 гривень.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем, в тому числі, заявлені наступні дві вимоги немайнового та дві вимоги майнового характеру:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 24867 грн. 00 коп.;
- стягнути одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 24867 грн. 00 коп.;
- визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати коштів за весь час затримки розрахунку одноразової грошової допомоги починаючи з 21 червня 2018 року;
- стягнути кошти за весь час затримки розрахунку одноразової грошової допомоги, починаючи з 21 червня 2018 року у розмірі 172469 гривень 61 коп.
Отже, судовий збір за подання до адміністративного суду даного позову мав становити:
- 1816 грн. (2 х 908 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за позовну вимогу немайнового характеру));
- 1973,37 грн (1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за позовну вимогу майнового характеру в розмірі 197336,61 грн. (24867 грн. + 172469,61 грн).
Позивачем судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову в сумі 3789,37 грн. не сплачений.
У позові зазначено, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Суд зазначає, що поняття «заробітна плата» не тотожне поняттю «одноразова грошова допомога». Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (стаття 1 Закону України «Про оплату праці». Одноразова грошова допомога гарантована державою виплата у випадку настання встановлених законом обставин, зокрема особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (абз.2 ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Структура заробітної плати визначена ст.2 Закону України «Про оплату праці», за змістом якої заробітна плата складається з основної та додаткової заробітної плати, а також з інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Відповідно до п.1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 від 13.01.2004 №5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, що належить оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складається з: фонду основної заробітної плати; фонду додаткової заробітної плати; інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Інші виплати, що не належать до фонду оплати праці, встановлені в розділі 3 зазначеної Інструкції, згідно з пунктами 3.8 та 3.9 якого до них відносяться суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору та суми, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі №910/4518/16 (ЄДРСР 79684987) зазначено про відсутність підстав для звільнення від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» у спорах, не пов'язаних з виплатою заробітної плати (ЄДРСР 79684987).
Суд зазначає про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Отже, підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви немає.
Таким чином, позивачу необхідно надати документ про сплату судового збору.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.dn.court.gov.ua) в розділі "Судовий збір".
В порушення вказаних норм, позивачем невірно зазначено найменування третьої особи.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Згідно ч.4 ст.49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Частиною 5 ст.49 КАС України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Всупереч зазначеному, позивачем не надано суду відповідної заяви про залучення третьої особи до участі у справі із зазначенням підстав такого залучення. Відповідних обґрунтувань, на яких підставах та на стороні кого належить залучити до участі у справі в якості третьої особи Слов'янський МВ (з обслуговування м.Слов'янськ та Слов'янського району) ГУ МВС України в Донецькій області, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі не містить й позовна заява.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст.ст.160, 161 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа Слов'янський МВ (з обслуговування м.Слов'янськ та Слов'янського району) ГУ МВС України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, - залишити без руху.
Встановити позивачу для усунення недоліків вказаної позовної заяви десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали, протягом якого позивач має надати до суду: документ про сплату судового збору у встановленому розмірі (оригінал квитанції); обґрунтованої заяви про залучення третьої особи до участі у справі із зазначенням підстав такого залучення, на стороні кого належить залучити до участі у справі в якості третьої особи, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В.Загацька