15 квітня 2021 року Справа 160/5470/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Коренев А.О., розглянувши позовну заяву Офісу великих платників податків ДФС до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Офіс великих платників податків ДФС з позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому позивач просить суд:
скасувати постанову головного державного виконавця в межах ВП №620055902 відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Бялого Максима Глібовича про відкриття виконавчого провадження від 13.05.2020 р.
Крім того, позивачем у позові заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом.
Відповідно до п.п.3 та 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 статті 161 КАС України У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Згідно частини другої згаданої статті, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Так, в обґрунтування поважності причин пропущення строку звернення до суду із позовною заявою про скасування постанови головного державного виконавця в межах ВП № 620055902, позивачем наведено тимчасову неможливість сплати судового збору через накладення арештів бюджетного рахунку, з якого здійснюється сплата судового збору та через безперервне надходження листів Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про накладені арешти та зупинення операцій з бюджетними коштами за всіма рахунками Офісу великих платників податків ДФС через здійснення безспірного списання коштів за рішеннями суду, що набрали законної сили.
Позивач зазначає, що на підтвердження вказаних обставин свідчать копії листів Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про накладені арешти на рахунок 2800 від 27.03.2020, 18.03.2020, 04.02.2020, 30.01.2020 року.
Крім того, позивач посилається на усунення вказаних обставин на день звернення із позовом через отримання належного фінансування, а також здійснення сплати судового збору на підставі платіжного доручення від 19.06.2020 р. № 730.
Однак, до зазначеного клопотання не додано доказів, на підтвердження обставин, на які посилається позивач, зокрема не долучено відповідне платіжне доручення та копії листів Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про накладені арешти на рахунок 2800 від 27.03.2020, 18.03.2020, 04.02.2020, 30.01.2020 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 року № 17рп/2011 визнано, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційний прав на судовий захист і доступ до правосуддя.
Практика Європейського Суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмежено, в тому числі і встановленням строків звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справа «Стаббігс та інш. Проти Великобританії» рішення від 22.10.1996 року, «Девеер проти Бельгії» рішення від 27.02.1980 року).
Суд зазначає, що поважними можуть бути визнані причини, які об'єктивно перешкоджали особі звернутися до суду за захистом своїх прав. Враховуючи те, що обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у неї коштів, призначених для сплати судового збору, не звільняють державний орган від обов'язку своєчасної сплати судового збору, в даному випадку такі причини відсутні.
Таку правову позицію висловив Верховний Суд України в ухвалі від 03 лютого 2020 року у справі № 340/661/19, а також, неодноразово висловлював і Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.08.2018 року у справі № 815/4575/15, адміністративне провадження № К/9901/47962/18, у постанові від 31.07.2018 року у справі № 804/5200/17, адміністративне провадження № К/9901/51692/18, у постанові від 11.12.2018 року у справі № 820/2160/17, адміністративне провадження № К/9901/57225/18.
Позивач не навів суду об'єктивних та переконливих причин, які завадили позивачу надіслати позовну заяву до суду у строк встановлений ст. 287 КАС України.
За вказаних обставин, суд вважає підстави для поновлення строку звернення з позовом до суду, які вказані позивачем у заяві, неповажними, що є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем справляється судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Однак, позивачем до адміністративного позову документа про сплату судового збору не надано.
У відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Судом встановлено, що позивачем у якості відповідача зазначено Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Київ). Однак, позовні вимоги заявлено до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ).
Крім того, у відповідності до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, позивачем до позовної заяви додано лише документ на підтвердження повноважень представника Офісу великих платників податків ДФС, а саме - витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Таким чином, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, не є підтвердженими відповідними доказами.
Крім того, у порушення вимог п. 6, 7, 8, ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачем у позовній заяві не зазначено: відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Частиною 1 статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.123, 160, 161, 169 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви Офісу великих платників податків ДФС про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовити.
Позовну заяву Офісу великих платників податків ДФС до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу строк протягом 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом надання до суду:
клопотання про поновлення строку звернення з позовною заявою до адміністративного суду, у якій зазначити інші підстави для поновлення строку для звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду;
квитанцію про сплату судового збору у розмірі 2270 грн. за реквізитами: отримувач коштів: УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101; РНОКПП; Судовий збір, за позовом (ПІБ), Дніпропетровський окружний адміністративний суд;
уточнену позовну заяву із виначенням належного відповідача та докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, її копії для відповідача та додатки до неї, завіренні належним чином.
Копію даної ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Коренев