15 квітня 2021 року Справа № 160/695/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» (49000, м. Дніпро, вул. Перекопська, 15, оф.1/1, код ЄДРПОУ 35042662) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області:
1) 2177916/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 16.07.2020 року;
2) 2177917/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2020 року;
3) 2177918/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 16.07.2020 року;
4) 2177919/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №3 від 16.07.2020 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ»:
1) №1 від 01.07.2020 року днем її подання, 31.07.2020 року;
2) №2 від 16.07.2020 року днем її подання, 15.08.2020 року;
3) №3 від 16.07.2020 року днем її подання, 28.08.2020 року;
4) №4 від 16.07.2020 року днем її подання, 28.07.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкові накладні: №1 від 01.07.2020 року; №2 від 16.07.2020 року; №3 від 16.07.2020 року; №4 від 16.07.2020 року, втім, згідно квитанцій податкові накладні було отримано податковим органом, їх було прийнято, проте, реєстрацію зупинено та запропоновано платнику податків подати додаткові документи та пояснення, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. На виконання п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем було направлено документи, запитувані відповідачем. Однак, комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних з підстав того, що позивачем не надано розрахункових документів та банківських виписок.
Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладнмх є протиправними, оскільки підстав для зупинення реєстрації не було. Крім того, первинні документи фінансово-господарської діяльності підприємства та пояснення були подані до податкового органу. Вказані документи повністю підтверджують реальність господарських операцій, за результатами яких складені податкові накладні, які надіслані для реєстрації. З урахуванням наведеного, рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є протиправними та підлягають скасуванню. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 05.03.2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
26.03.2021 року адресу суду від відповідача-1 - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений законом. Також, зазначає, що дії по реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. У зв'язку з чим просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Також, 26.03.2021 року адресу суду від відповідача-2 - ДПС України області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що дії по реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» зареєстровано 11.04.2007 року.
09.08.2017 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» Ліцензію № 33 -Л від 09.08.2017 р. на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів.
Матеріалами справи підтверджено, що 01.07.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРАНСА» (Покупець) укладено Договір поставки № 01/07, за умовами якого Постачальник зобов'язується постачати Покупцеві товар відповідно до замовленої кількості, в обумовлені строки та в асортименті, а Покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його вартість, за ціною, узгодженою сторонами.
Відповідно до п. 2.1. Договору поставки, поставка товарів у відповідності до умов цього Договору здійснюється на підставі рахунків - фактур, які узгоджуються Сторонами засобами електронного зв'язку між адресами Покупця та Продавця або шляхом поштового зв'язку.
Доставка товарів Покупцеві здійснюється Постачальником шляхом відвантаження їх транспортом Покупця, чи з використанням транспортних послуг третіх осіб, про що зазначається в рахунку-фактурі.
Усі розрахунки за Договором здійснюються в національній валюті України. Оплата кожної партії Товару здійснюється покупцем шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника, вказаний у реквізитах даного договору.(п.п. 5.1, 5.2 Договору поставки).
Так, позивачем за наслідками виконання умов договору, в порядку ст. 187, ст.201 ПК України було виписані податкові накладні, а саме:
01.07.2020 року ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» виписано податкову накладну № 1 від 01.07.2020 року на суму 76711,58 грн. з ПДВ та 31.07.2020 року направлено на реєстрацію до Державної податкової служби України.
16.07.2020 року ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» виписано податкову накладну № 2 від 16.07.2020 року на суму 104927,20 грн. з ПДВ та 15.08.07.2020 року направлено на реєстрацію до Державної податкової служби України.
16.07.2020 року ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» виписано податкову накладну № 3 від 16.07.2020 року на суму 68555,75 грн. з ПДВ та 15.08.2020 року направлено на реєстрацію до Державної податкової служби України.
16.07.2020 року ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» виписано податкову накладну № 4 від 16.07,2020 року на суму 338462,27 грн. з ПДВ та 28.08.2020 року направлено на реєстрацію до Державної податкової служби України.
Щодо означених податкових накладних позивачу надійшли квитанції про прийняття податкових накладних та зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, в яких було зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПК/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» = 3.0107%, «Р» = 0.
На виконання п.201.16, ст.201 ПК України, для підтвердження господарських операцій з контрагентом ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» були надані повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме:
1. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 23.11.2020 та копії первинних документів на підтвердження реальності господарської операції за якою складено податкову накладну №1 від 01.07.2020 року, а саме: Договір оренди офісу № 1 від 02.01.2020 р.; Договір поставки № 01/07 від 01.07.2020 р.; Договір підряду №2 7062 відс22.10.2018р.; Ліцензія № 33-Л від 09.08.2017 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 10 від 01.06.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 361 від 04.11.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. №2 361 від 01.06.2020 р.; Перелік видів робіт № 2013040714 від 09.08.2017 р.; Платіжки АПЕКС № 816 від 05.11.2019 р.; Платіжки ГРАНСА № 80 від 09.08.2020 р.; Видаткова накладна 96 від 28.03.2019 р.; Видаткова накладна №АУ-0000003 від 11.032020 р.; Видаткова накладна №2745 від 29.05.2019 р.; Видаткова накладна №Т -0004166 від 15.08.2019 р.; Видаткова накладна №КА-22 від 30.04.2019 р.; Видаткова накладна 390 від 25.03.2019 р.; Договір № 01/10-19 від 01.10.2019р.; Договір № 01/02-20 від 01.02.2020; Договір 01-11-19 Схід Аверс № 01/11-19 від 01.11.2019 р.; Договір № 01-12-19 Лейр Продакт 01/12-19 від 01.12.2019 р.; Видаткова накладна №3101.19 від 31.01.2020 р.; Видаткова накладна № БТ -0001354 від 29.03.2019 р.; Видаткова накладна № 257 від 17.12.2019; Видаткова накладна №354 від 29.03.2019; Видаткова накладна №533 від 02.03.2020; Видаткова накладна №645 від 04.03.2020; Видаткова накладна №334 від 24.05.2019; Видаткова накладна №972 від 27.06.2019; Видаткова накладна №446 від 10.07.2019; Видаткова накладна №134 від 16.10.2019; Видаткова накладна №257 від 17.12.2019; Видаткова накладна №71 від 24.06.2019; Видаткова накладна №4 від 01.07.2020; ТТН №02/03 від 02.03.2020 р.; ТТН № 04/03 від 04.03.2020 р.; ТТН №11/03 від 11.03.2020 р.; ТТН №15/08 від 15.08.2019 р.; ТТН № 16/10/1 від 16.10.2019 р.; ТТН № 17/12 від 17.12.2019 р.; ТТН № 24/06 від 24.06.2019 р.; ТТН № 27/12 від 27.12.2019 р.
2. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 2 від 23.11.2020 року та копії первинних документів на підтвердження реальності господарської операції за якою складено податкову накладну № 2 від 16.07.2020 року, а саме: Договір оренди офісу 1 №1 від 02.01.2020 р.; Договір поставки № 01/07 від 01.07.2020 р.; Договір підряду № 7062 від 22.10.2018 р.; Ліцензія № 33-Л від 09.08.2017 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 10 від 01.06.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 361 від 04.11.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 361 від 01.06.2020 р.; Перелік видів робіт № 2013040714 від 09.08.2017 р.; Договори перевезення від 01.11.2019 р.; Договори перевезення від 01.10.2019 р.; видаткові накладні від 02.03.2020 р.; видаткові накладні від 03.03.2020 р.; видаткові накладні від 16.10.2019 р.; видаткові накладні від 16.07.2020 р.; ТТН від 03.03.2020 р.; ТТН від 14.08.2019 р.
3. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 3 від 23.11.2020 року та копії первинних документів на підтвердження реальності господарської операції за якою складено податкову накладну № 3 від 16.07.2020 року, а саме: Договір оренди офіс № 1 від 02.01.2020 р.; Договір поставки № 01/07 від 01.07.2020 р.; Договір підряду № 7062 від 22.10.2018р.; Ліцензія № 33-Л від 09.08.2017 р.; Оборотно-сальдова відомість по pax. 10 від 01.06.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 361 від 04.11.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах.361 від 01.06.2020 р.; Перелік видів робіт №2013040714 від 09.08.2017 р.; Договори перевезення від 01.11.2019 р.; Договори перевезення від 01.10.2019 р.; видаткові накладні від 16.10.2019 р.; видаткові накладні від 16.07.2020 р.; ТТН від 16.01.2020 р.; ТТН від 03.12.2019 р.
4. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 4 від 23.11.2020 року та копії первинних документів на підтвердження реальності господарської операції за якою складено податкову накладну № 4 від 16.07.2020 року, а саме: Договір оренди офісу № 1 від 02.01.2020 р.; Договір поставки № 01/07 від 01.07.2020 р.; Договір підряду №7062 від 22.10.2018р.; Ліцензія № 33-Л від 09.08.2017 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 10 від 01.06.2020.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 361 від 04.11.2020 р.; Оборотно-сальдова відомість по рах. 361 від 01.06.2020 р.; Перелік видів робіт № 2013040714 від 09.08.2017 р.; Договори перевезення від 01.11.2019 р.; Договори перевезення від 01.10.2019р.; Документи на придбання від 06.03.2020р.; Документи на придбання від 03.12.2019р.; Документи на придбання від 08.09.2019р.; Документи на придбання від 16.07.2020р.; ТТН від 02.03.2020 р.; ТТН від 18.09.2019 р.
За результатами розгляду документів комісією регіонального рівня ДПС у Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з тієї підстави, що платником податку не надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи); у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Додаткова інформація: ТТН не в повному обсязі, в наданих ТТН на придбання інша адреса розвантаження.
Відтак, на підставі викладеного, вважаючи свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року № 1165, якою затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог п. 10 та 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно п.2, п.3, п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року (далі Порядок №520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, а саме:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно п.11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
2) та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;
3) та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю його діяльності, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях. Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку і обґрунтовану підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
При цьому судом встановлено, що ТОВ «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» після зупинення реєстрації податкової накладної подало до контролюючого органу пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкової накладної.
Незважаючи на наявні копії документів, долучених до пояснень, відповідач прийняв спірні рішення щодо відмови в реєстрації податкових накладних.
Між тим, судом досліджено повідомлення позивача про подання пояснень щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено та додані до них документи, які надсилались позивачем до контролюючого органу. До повідомлень разом із поясненням подано також документи первинної бухгалтерської звітності.
Отже, суд зазначає, що позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначених у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.
Так, контролюючий орган, відмовляючи у реєстрації податкових накладних зазначив про надання ТТН не в повному обсязі, а також, що в наданих ТТН на придбання інша адреса розвантаження. При цьому, податкова не зазначила кількості неотриманих ТТН та по яким саме послугам, визначених у податкових накладних, а також не вказала, в яких саме із наданих ТТН зазначена інша адреса розвантаження, тобто не вказано, яка адреса є вірною та яка є невірною. Також не вказано, згідно із чим податковий орган дійшов таких висновків.
Крім того, у своїх відзивах відповідачі також не надали відповідних пояснень щодо підстав та обґрунтувань зазначених вище висновків, покладених в основу спірних рішень.
Отже, в даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загальних висновків призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.
Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Таким чином суд доходить висновку, що спірні рішення відповідача-1 не містять конкретної інформації, які саме документи складені позивачем із порушенням законодавства, або документів, які мав надати позивач на пропозицію контролюючого органу, але не надав, що свідчить про не надання комісією належної оцінки, які ж саме документи платником податку подано не було, і яким чином це унеможливило реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Більш того, з огляду на відсутність конкретизації вимог контролюючого органу щодо надання документів (чіткий їх перелік), рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості, а тому є протиправними.
Отже, позиція відповідача зафіксована у спірних рішеннях, щодо ненадання платником податків копій первинних документів, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а в спірному рішенні не наведено належного мотивування причин відмови у реєстрації податкових накладних, складених позивачем.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень "суб'єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Оскільки відповідач у спірних рішеннях зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення… Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.
Таким чином, суд доходить висновку про протиправність спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні: №1 від 01.07.2020 року; №2 від 16.07.2020 року; №3 від 16.07.2020 року; №4 від 16.07.2020 року днем їх подання, суд зазначає про таке.
Зазначене кореспондується з вимогами частини четвертої статті 245 КАС України, відповідно до якої у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Згідно пункту 20 Порядку № 1246, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Виходячи зі змісту вказаної норми, суд зазначає, що контролюючий орган зобов'язаний провести повторну перевірку всіх документів, визначених пунктом 12 цього Порядку, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та виходячи з наведених вище норм, суд вказує, що в даному випадку, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Державної податкової служби України повторно розглянути питання щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» №1 від 01.07.2020 року; №2 від 16.07.2020 року; №3 від 16.07.2020 року; №4 від 16.07.2020 року днем їх подання, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.
Керуючись статтями 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» (49000, м. Дніпро, вул. Перекопська, 15, оф.1/1, код ЄДРПОУ 35042662) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області:
1) 2177916/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 16.07.2020 року;
2) 2177917/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2020 року;
3) 2177918/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 16.07.2020 року;
4) 2177919/35042662, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №3 від 16.07.2020 року;
Зобов'язати Державну податкову службу України повторно розглянути питання щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» №1 від 01.07.2020 року; №2 від 16.07.2020 року; №3 від 16.07.2020 року; №4 від 16.07.2020 року днем їх подання, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольска, 17а, код ЄДРПОУ 43145015) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АПЕКС ЄВРОСТРОЙ» (49000, м. Дніпро, вул. Перекопська, 15, оф.1/1, код ЄДРПОУ 35042662) судовий збір у розмірі 9080,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський