Рішення від 15.04.2021 по справі 160/6255/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 рокуСправа № 160/6255/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 09.06.2020 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки № 18-109вих20 від 05.03.2020, виданою прокуратурою Дніпропетровської області;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2017 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від заробітної плати згідно довідки про заробітну плату, виданою прокуратурою Дніпропетровської області без обмеження її виплати максимальним розміром з виплатою різниці між фактично отриманим і належним до сплати розміром пенсії за вислугу років.

2. Адміністративний позов ухвалою суду від 12.06.2020 залишений без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. Конверт, направлений на поштову адресу позивача, яка зазначена в адміністративному позові, з ухвалою суду від 12.06.2020, повернуто зворотно до суду із зазначенням «за закінченням встановлено строку зберігання», у зв'язку із чим ухвалою суду від 20.07.2020 вирішено повторно направити позивачу ухвалу суду від 12.06.2020.

4. 19.08.2020 позивачем до канцелярії суду надано:

- клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження;

- придатні до читання належним чином засвідчені копії доказів, які додані до позовної заяви за порядковими номерами 3, 4, 5, 9;

- належним чином засвідчені копії паспорту та ідентифікаційного коду;

- позовну заяву (у зміненій та уточненій редакції підстав позову) та її копію для вручення відповідачу, в якій викладено наступний зміст позовних вимог:

-- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки № 18-109вих20 від 05.03.2020, виданою прокуратурою Дніпропетровської області;

-- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 , з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90% від місячної заробітної плати, без обмеження її розміру, відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 05.03.2020, виданою прокуратурою Дніпропетровської області, з урахуванням виплати різниці між фактично отриманим і належним до сплати розміром пенсії за вислугу років.

5. 20.08.2020 позивачем до канцелярії суду надано додаткові документи.

6. Ухвалою суду від 31.08.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву; витребувано докази.

7. Ухвалою суду від 31.08.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

8. 25.09.2020 відповідачем надано відзив на позов.

9. Ухвалою від 11.03.2021 поновлено провадження у справі, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України.

10. Ухвалою суду від 11.03.2021 клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі задоволено, зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у справі № 160/1146/21.

11. Ухвалою суду від 15.04.2021 клопотання позивача від 08.04.2021 про поновлення провадження задоволено, поновлено провадження у справі у зв'язку із набранням 01.04.2021 законної сили рішенням у справі № 160/1146/21.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

12. Позивач вважає неправомірними дії відповідача що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати без обмеження її виплати максимальним розміром згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-109 від 05.03.2020.

13. Останнє підвищення заробітної плати відбулось згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017, якою внесено зміни до Постанови від 31.05.2012 № 505.

14. Перерахунок пенсії має здійснюватися відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ.

15. Позивач має майже 31 рік прокурорського стажу за вислугу років, тому застосування показника 80% до перерахунку пенсії вважає протиправним, оскільки обмеження може стосуватись лише призначення пенсії, а не її перерахунку.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

16. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки відсутні.

17. З набранням чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014, порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури обумовлено частиною 20 статті 86 цього Закону, де зазначено: «Умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

18. Другим сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 року прийнято Рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (неконституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 та встановлено порядок його виконання. Установлено, що частина двадцята статті 86 Закону підлягає застосуванню в первинній редакції.

19. Відповідно до пункту 4 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

20. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

21. При цьому, пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

22. Листом Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 за № 27-698 вих.20 на запит Міністерства соціальної політики України щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури, відповідно до Рішення № 7-р(ІІ)/2019 згідно Закону України «Про прокуратуру» погоджено наступний порядок дій.

23. Щодо перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок: перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівників прокуратури.

24. Перерахунок пенсії провадиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату (додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових).

25. Щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати: починаючи з 13.12.2019 індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання чи наукового ступеня; за кожні два роки з дати призначення / попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи.

26. Оскільки у позивача-відсутні будь-які з вищеперерахованих умов, право на перерахунок пенсії не підлягає задоволенню.

27. Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненням, що надходить починаючи з 13.12.2019, для яких момент права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019.

28. Розмір заробітної плати в довідці визначено за нормами, чинними га 06.09.2017 за відповідною посадою, оскільки нормативні акти не мають зворотної дії у часі, пенсія позивача не підлягає перерахунку.

29. Крім того, максимальний розмір пенсії не можу перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

30. З огляду на викладене, позивач не має права на перерахунок пенсії.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

31. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.07.1998 призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», шифр пенсії 218.

32. 22.05.2019 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області переведено ОСОБА_1 на пенсію за віком (з шифру 218 на шифр 101) на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2019.

33. 05.03.2020 за № 18-109 вих20 прокуратурою Дніпропетровської області видано ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою «прокурор прокуратури» становить:

- посадовий оклад 5660 грн;

- надбавка за класний чин/оклад за військовим званням (радник юстиції) 2200 грн;

- надбавка за вислугу років (40%) 2264 грн;

- інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 70%) 7086,80 грн;

- премія (60%) 10326,48 грн;

- матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань 1/12) 2294,77 грн, 2294,77 грн;

- усього 32126,82 грн.

34. 13.03.2020 ОСОБА_1 подала до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за встановленою формою заяву про перерахунок пенсії, зареєстровану за № 3317, додавши довідку прокуратури Дніпропетровської області від 15.03.2020 № 18-109 вих20.

35. Листом відповідача від 18.03.2020 № 0400-0306-8/10240, за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії від 13.03.2020 повідомлено, що вимоги, викладені в ній не підлягають задоволенню:

- Другим сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 року прийнято Рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (неконституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 та встановлено порядок його виконання;

- перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури;

- перерахунок пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати (починаючи з 13.12.2019): призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання чи наукового ступеня; за кожні два роки з дати призначення / попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи.

- перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненням, що надходить починаючи з 13.12.2019, для яких момент права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019;

- оскільки відсутні вищевикладену умови, право на перерахунок пенсії також відсутнє.

справа № 160/1146/21, ЄДРСР № 95204019

36. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі № 160/1146/21, яке набрало законної сили 01.04.2021, позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо переведення без повідомлення про таке переведення ОСОБА_1 з 01.03.2019 з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 01.04.2019 перевести ОСОБА_1 на пенсію, отримувану до такого переведення, а саме за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;

- в решті позовних вимог відмовлено.

37. Ухвалюючи рішення у справі № 160/1146/21, судом зазначено:

- позивачка звернулась на Веб-портал Пенсійного фонду України з заявою-запитом від 18.08.2020, та листом Головного управління від 27.08.2020 позивачці повідомлено про те, що починаючи з 01.03.2019 позивач отримує пенсію призначену не відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- як вбачається з відзиву, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснено перерахунок з 01.03.2019 розрахований за документами пенсійної справи позивачки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та розмір пенсії був більшій, ніж розрахований відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;

- проте, позивачка не отримувала інформацію про переведення на іншій вид пенсії від пенсійних органів, доказів про повідомлення позивачки про такий перерахунок відповідачем до суду не надано;

- на підставі вищевикладеного, суд вважає дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по переведенню без повідомлення позивачки про перевід з 01.03.2019 на інший вид пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.2.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» протиправними;

- у зв'язку з тим, що позивачку не повідомили про переведення на інший вид пенсії, вона не змогла скористатися своїм правом, згідно якого особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закону, у будь який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію, щомісячне грошове утримання за нормами законодавчих актів, передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії /щомісячного довічного грошового утримання, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява;

- позивачка не мала намір переводитись на іншій вид пенсії, оскільки мала сподівання на періодичний перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому вважає що повернення на вид пенсії, що вона отримувала на дату призначення такої пенсії має відбутися з 1 числа місяця, наступного за таким переведенням, а саме з 01.04.2019;

- таким чином, вимога щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з 01.04.2019 на пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а саме на пенсію, яку вона отримувала до такого переведення, є такою, що підлягає задоволенню.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

38. Порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначався статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно із якою:

- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

39. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою.

40. 14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

41. Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

42. З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

43. Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

44. Рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2021 у справі № 640/1290/20 (ЄДРСР № 94234287), від 27.01.2021 у справі № 640/969/20 (ЄДРСР № 94768339), від 05.02.2021 у справі № 640/945/20 (ЄДРСР № 94838460) визнано протиправним та нечинним пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», відомості про набрання рішеннями законної сили в ЄДРСР відсутні.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

45. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

46. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

47. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

48. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

49. На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури були врегульовані статтею 50-1 Закону № 1789-XII.

50. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі № 160/1146/21, яке набрало законної сили 01.04.2021, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо переведення ОСОБА_1 з 01.03.2019 з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

51. Таким чином, суд розглядає право позивача на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

52. Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XI було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

53. В подальшому, частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII також було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

54. Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

55. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

56. 01.01.2015 набрав чинності Закон № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII (діяла до 15.07.2015) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

57. Таким чином, починаючи з 01.01.2015 жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

58. Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України.

59. Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

60. 13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

61. Конституційний Суд України установив такий порядок виконання Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

62. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

63. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

64. На підставі зазначеного рішення Конституційного Суду України позивачеві видано довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, із якою позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

65. Суд зазначає, що відповідач заперечує проти позову із посиланням на пункт 7 Постанови від 11.12.2019 № 1155, згідно із яким зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

66. Позивач обґрунтовує позов наявністю права на перерахунок з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

67. Надаючи оцінку доводам позивача суд враховує правові висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, згідно із якими доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

68. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

69. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

70. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

71. Підхід відповідача до вирішення заяви позивача суд вважає помилковим, оскільки в розглянутому спорі позивач має право на перерахунок пенсії, а саме з 13.12.2019.

72. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

73. Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки від 05.03.2020 № 18-109 вих20.

74. Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі зазначила, що на момент прийняття Конституційним Судом України рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

75. Вирішуючи питання щодо дати, з якої позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, суд виходить із наступного.

76. Перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії, та відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

77. При цьому, у довідці від 05.03.2020 № 18-109 вих20 визначено розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою за нормами чинними на 06.09.2017.

78. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 13.03.2020, та згідно із рішенням Конституційного Суду України та рішенням Верховного Суду у зразковій справі має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019.

79. Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати без обмеження її граничного розміру, суд виходить із того, що вказані обставини не були спірними на дату звернення позивачем до суду із цим позовом, такі вимоги заявлені на майбутнє та з метою упередження можливих дій відповідача у майбутньому, отже не підлягають задоволенню.

80. Наведена правова позиція викладена Верховним судом при розгляді зразкової справи № 560/2120/20.

81. В розглянутому спорі належним способом захисту порушеного права є не оскарження дій відповідача по відмові у перерахунку пенсії, а оскарження рішення про відмову у перерахунку пенсії, у зв'язку із чим, із виходом за межі позову, суд обирає належний спосіб захисту прав позивача.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

82. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн.

83. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного суду у зразковій справі № 560/2120/20, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII або статті 86 Закону № 1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-XIІ або Закону № 1697-VII; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII після ухвалення Рішення КСУ N 7-р (II)/2019.

84. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

85. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

86. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.03.2020 № 0400-0306-8/10240, прийняте за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 13.03.2020 № 3317.

87. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі заяви від 13.03.2020 № 3317 згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-109 вих20 від 05.03.2020 відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням здійснених виплат.

88. В іншій частині позовних вимог відмовити.

89. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

90. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба