ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"24" березня 2010 р. справа № 2a-735/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів
головуючого- судді Могили А.Б.
суддів: Черепія П.М.,
Кафарського В.В.,
з участю секретаря Надрага Л.Я.
представника позивача Ємчука А.В.
представника відповідача ДПІ в Тисменицькому районі Гавадзина М.В.
представника відповідача ГУ ДКУ в Івано-Франківської області Маланюк М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дена Метал Україна", вул. Галицька, 58/212,с. Ямниця,Тисменицький район, Івано-Франківська область,77422 до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі, вул. Галицька, 15,м. Тисмениця,Тисменицький район, Івано-Франківська область,77400,
Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області, вул. Дністровська, 14 м.Івано-Франківськ, 76000, Державного казначейства України, вул. Бастіонна, 6 м. Київ 14, 01014 < Предмет спору >,-
ТзОВ «Дена Метал Україна» звернулося в суд із адміністративним позовом до ДПІ в Тисменицькому районі, ГУ ДКУ в Івано-Франківській області, ДКУ про стягнення бюджетної заборгованості в сумі в сумі 1 млн. 181 тис. 972 грн.
Позов мотивовано тим, що ТзОВ «Дена Метал Україна» зареєстроване платником ПДВ з 18 травня 2004 року. За період з листопада 2008 року по квітень 2009 року (включно) подавалися декларації з ПДВ до ДПІ в Тисменицькому районі, яка надала висновки про необхідність відшкодування ПДВ. Однак, станом на 01.03.2010 року суми цього податку не відшкодовано. Відповідно до підпункту 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» суми не відшкодовані платнику податку протягом встановленого законом строку вважаються бюджетною заборгованістю. Сума 1 млн. 181 тис. 972 грн. є простроченою бюджетною заборгованістю з податку на додану вартість перед ТзОВ «Дена Метал Україна» за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року (включно).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позові. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач - ДПІ в Тисменицькому районі подала заперечення проти позову, яке мотивує тим, що на виконання вимог Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА України та ДК України від 02.07.1997 року № 209/72, проведено перевірки ТзОВ «Дена Метал Україна» та вчасно надано висновки про необхідність відшкодування йому ПДВ. Відшкодування ПДВ з Державного бюджету України здійснюється органами Державного казначейства України, які й повинні відповідати за несвоєчасність такого відшкодування ТзОВ «Дена Метал Україна». Позовні вимоги до ДПІ в Тисменицькому районі є необґрунтованими.
Представник цього відповідача в судовому засіданні підтримав доводи письмового заперечення. Просив у позові відмовити.
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області в судовому засіданні проти позову заперечила, суду пояснила, що відповідно до п.п. 1-7 Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики від 03.08.2004 року за № 451/501/132 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.08.2004 року за № 971/9570 ДПІ в Тисменицькому районі надає висновки до ДПА в Івано-Франківській області для формування реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування податку на додану вартість. Відповідно до вищевказаного порядку, Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємству згідно отриманих реєстрів та висновків, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку. На сьогоднішній день без вчинення аналогічних дій та отримання відповідних висновків та реєстрів неможливе відшкодування позивачу ПДВ. Просила в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача - Державного казначейства України в судове засідання не з'явився, хоча відповідач належно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Причини неявки суду невідомі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності - юридичною особою 30.04.2004 року, що підтверджується копією свідоцтва, виданого Тисменицькою райдержадміністрацією та включений до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 05.07.2004 року, що також підтверджується копією довідки Головного управління статистики в Івано-Франківській області № 1455.
У відповідності до свідоцтва ДПІ в Тисменицькому районі № 12770724 від 18.05.2004 року позивач зареєстрований платником податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податків із бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податків у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахункової згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» зазначено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього Закону, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
В судовому засіданні встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Дена Метал Україна» подано декларації з податку на додану вартість за листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень та квітень 2009 року згідно яких бюджетному відшкодуванню підлягала сума 1 млн. 181 тис. 972 грн., з яких: 254 тис. 661 грн. - за листопад 2008 року, 184 тис. 898 грн. - за грудень 2008 року, 203 тис. 260 грн. - за січень 2009 року, 179 тис. грн. - за лютий 2009 року, 210 тис. 878 грн. - за березень 2009 року, 149 тис. 275 грн. - за квітень 2009 року.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до вищезазначеного вбачається, що податковий орган зобов'язаний проводити невиїзну, а також виїзну документальні перевірки. Загальний строк протягом якого податковий орган має перевірити достовірність нарахування бюджетного відшкодування становить 60 днів наступних за днем отримання декларації. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Достовірність нарахування позивачем вищезазначених сум бюджетного відшкодування ПДВ перевірялася ДПІ в Тисменицькому районі. За результатами перевірок ДПІ в Тисменицькому районі не правильності нарахування цього податку не встановлено, що підтверджується актом № 172/2330/32882217 від 19.02.2009 року про результати планової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2008 року, довідкою від 19.03.2009 року № 607/2330/32882217 про результати позапланової виїзної перевірки «ТзОВ «Дена Метал Україна» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за грудень 2008 та січень 2009 років, довідкою від 20.05.2009 року № 583/2330/32882217 про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за лютий та березень 2009 року, довідкою від 13.07.2009 року № 744/2340/32882217 про результати позапланової виїзної перевірки «ТзОВ «Дена Метал Україна» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за квітень 2009 року.
Згідно матеріалів справи вбачається, що податкові декларації з податку на додану вартість та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року (включно) ТзОВ «Дена Метал Україна» подані у відповідні строки: за листопад 2008 року - 22.12.2008 року, за грудень 2008 року - 20.01.2009 року, за січень 2009 року - 20.02.2009 року, за лютий 2009 року - 19.03.2009 року, за березень 2009 року - 17.04.2009 року, за квітень 2009 року - 20.05.2009 року.
З представлених ДПІ в Тисменицькому районі копій висновків, а саме від 06.03.2009 року № 0000000019 вбачається, що за листопад 2008 року позивачу підлягає відшкодуванню з бюджету ПДВ в сумі 254 тис. 661 грн., від 06.04.2009 року № 0000000026 за грудень 2008 року - в сумі 184 тис. 898 грн., від 06.04.2009 року № 0000000027 за січень 2009 року - сумі 203 тис. 260 грн., від 05.06.2009 року № 0000000042 за лютий 2009 року - в сумі 179 тис. грн., від 05.06.2009 року № 0000000043 за березень 2009 року - в сумі 210 тис. 878 грн., від 04.08.2009 року № 0000000055 за квітень 2009 року - в сумі 149 тис. 275 грн.
Зазначені висновки ДПІ в Тисменицькому районі направлено у встановлені строки до управління ДКУ в Тисменицькому районі, що підтверджується відповідними копіями листів.
Заперечуючи проти позову представник Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області посилається на Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики від 03.08.2004 року за № 451/501/132, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.08.2004 року за № 971/9570, відповідно до якого Державне казначейство України здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємству згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку. Оскільки Головне управління Державного казначейства в Івано-Франківській області на момент подання ДПІ в Тисменицькому районі висновків не отримало реєстру суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування ПДВ з бюджету, то дані висновки не могли бути виконаними.
Відповідно до підпункту 7.7.6, пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Вказана норма Закону України «Про податок на додану вартість» не передбачає необхідності реєстру суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування ПДВ з бюджету.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає посилання представника відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області на вказаний Порядок неприйнятним.
На момент розгляду справи ТзОВ «Дена Метал Україна» залишаються не відшкодованими 1 млн. 181 тис. 972 грн. бюджетної заборгованості по ПДВ. Представник відповідача - ГУ ДКУ в Івано-Франківській області не заперечила проти суми ПДВ, яка підлягає відшкодуванню позивачу з Державного бюджету У країни.
Відповідно до підпункту 7.7.3 п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість» суми не відшкодовані платнику податку протягом встановленого законом строку вважаються бюджетною заборгованістю.
Таким чином, суд приходить до висновку про стягнення в користь позивача з Державного бюджету України бюджетної заборгованості з ПДВ.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ТзОВ «Дена Метал Україна» бюджетну заборгованість з ПДВ за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року (включно) в сумі 1 181 972 ( один мільйон сто вісімдесят одна тисяча дев'ятсот сімдесят дві) грн.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ТзОВ «Дена Метал Україна» 1700 грн. сплаченого державного мита.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя (підпис) Могила А.Б.
Судді: (підпис) Черепій П.М.
(підпис) Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 29.03.2010.