15 квітня 2021 року Справа № 215/494/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі питання щодо закриття провадження в частині позовних вимог у справі № 215/494/21 адміністративного позову ОСОБА_1 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича про визнання протиправною бездіяльності, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 29.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича за результатом розгляду заяви від 30.06.2020 вх. С-301, яка виявилася у порушенні встановленого порядку статті 3, 22, 144 Конституції України та зобов'язати прийняти рішення в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича за результатом розгляду заяви від 30.06.2020 вх. С-301, яка виявилася у відмові подати клопотання Криворізькому міському голові та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) дисциплінарного стягнення з директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР ОСОБА_2 за порушення присяги і непідкорення статті 3, частині другій статті 22, статті 28, 49 Конституції України;
- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича за результатом розгляду заяви від 30.06.2020 вх. С-301, яка виявилася у відмові надати повідомлення про повноваження осіб, які розглядали заяву, і суму коштів на ліки відповідно до наданих рецептів від 12.06.2020 № 150, від 15.06.2020 № 187, № 188, № 189, від 23.03.2020 № 12, № 13, № 14, № 15, від 27.06.2020 № 240, № 241, № 242, № 243 (разом 12 рецептів);
- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича за результатом розгляду заяви від 30.06.2020 вх. С-301, яка виявилася у відмові надати копію наказу про прийняття на роботу чи договору між КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР і юристом Залюбовським В.В.
2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01.02.2021 справу № 215/494/21 (провадження № 2-а/215/81/21) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича про визнання протиправною бездіяльності передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 215/494/21 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 25.02.2021, та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Верба І.О.
4. Ухвалою суду від 02.03.2020:
- клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду та звільнення від сплати судового збору задоволено, поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом, звільнено позивача сплати судового збору за подання до суду цього позову;
- прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції відмовлено, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору;
- клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано від відповідача належним чином засвідчені копії: заяви позивача від 30.06.2020 вх. С-301 із доданими до неї документами; відповіді на заяву від 30.06.2020 вх. С-301 із доданими документами (у разі наявності), із поясненнями чи запрошувався позивач для розгляду звернення з підтверджуючими документами; докази направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву від 30.06.2020 вх. С-301; пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані позивачем заяви з аналогічними вимогами, які викладені у заяві від 30.06.2020 вх. С-301 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них); пояснення із підтверджуючими доказами щодо порядку/процедури розгляду заяв (запитів) у Виконавчому комітеті Тернівської районної у місті ради.
5. 08.04.2021 засобами електронного зв'язку, 14.04.2021 засобами поштового зв'язку, відповідач надав відзив на позов.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ
6. Однією з позовних вимог позивача є визнання протиправною бездіяльності голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича за результатом розгляду заяви від 30.06.2020 вх. С-301, яка виявилася у відмові подати клопотання Криворізькому міському голові та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) дисциплінарного стягнення з директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР ОСОБА_2 за порушення присяги і непідкорення статті 3, частині другій статті 22, статті 28, 49 Конституції України.
7. Суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
8. Згідно із пунктом 3 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
9. При цьому, існують особливості предмета і суб'єктного складу публічно-правового спору про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
10. Зі змісту наведених норм процесуального закону вбачається, що компетенційний спір виникає між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень.
11. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб'єкти владних повноважень.
12. Тобто позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, який вважає, що інший суб'єкт владних повноважень (відповідач) своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
13. У постанові Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 802/833/17-а сформульовано висновок, відповідно до якого, компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов'язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов'язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань.
14. Компетенцію державного органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом.
15. Внаслідок різного тлумачення законодавства компетенція суб'єктів владних повноважень може перетинатися, внаслідок чого виникає компетенційний спір.
16. Завданням суду у компетенційних спорах, з урахуванням загального завдання адміністративного судочинства, є розв'язання законодавчої колізії, а також усунення наслідків дублювання повноважень.
17. Таким чином, оскільки позивач у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень, а відповідач виступає суб'єктом владних повноважень, позивач не має права звернення до суду з позовом до відповідача про встановлення наявності чи відсутності у відповідача компетенції (повноважень).
18. Отже, за відсутності компетенційного спору між сторонами, беручи до уваги правові висновки, висловлені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2019 у справі № 820/3713/17, від 12.06.2019 у справі № 9901/70/19, від 04.12.2019 у справі № 826/6233/17, Верховним Судом у постанові від 07.10.2020 у справі № 200/4659/17, підлягає закриттю провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, в частині позовної вимоги про встановлення наявності компетенції (повноважень) дисциплінарного стягнення з директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» КМР ОСОБА_2 за порушення присяги і непідкорення статті 3, частині другій статті 22, статті 28, 49 Конституції України.
19. Керуючись статтями 238, 239, 243, 248 КАС України, суд -
20. Закрити провадження в адміністративній справі № 215/494/21 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича про встановлення наявності компетенції (повноважень) дисциплінарного стягнення з директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» КМР ОСОБА_2 за порушення присяги і непідкорення статті 3, частині другій статті 22, статті 28, 49 Конституції України.
21. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба