Рішення від 14.04.2021 по справі 160/3166/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року Справа № 160/3166/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

-визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з пунктом а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788- XII та зобов'язати вчинити певні дії;

-зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно пункту а статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ з дати першого звернення - 02.12.2019року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернулась до пенсійного фонду про призначення пенсії та надала всі необхідні для призначення пенсії документи, проте, від відповідача відповіді не отримала. В подальшому позивач зверталась на Веб-портал електронних послуг відповідача з питаннями про призначення пенсії на пільгових умовах. Відповідачем надано відповідь, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 КАС України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з приписами ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалося.

На виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року представником відповідача надано суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що, як видно з історії звернень ОСОБА_1 до Пенсійного фонду, позивачем не було жодного разу подано заяву про призначення пенсії (навіть довільної форми), та, що є найважливішим, не було надано жодного документу про загальний стаж, пільговий стаж, заробіток тощо, зокрема не було надано навіть трудової книжки, що, в свою чергу, виключає можливість встановити факт наявності/відсутності права позивача на призначення взагалі будь-якого виду пенсії, й пенсії за віком на пільгових умовах.

Тобто, вимога позивачки про визнання протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах - є хибною та протизаконною, оскільки такого рішення пенсійний орган не приймав та питання призначення пенсії не розглядав.

У задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вчтановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта, яка наявна в матеріалах справи.

ОСОБА_1 02.12.2019 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в електронному вигляді через Вебпортал з питанням видачі їй довідки з реєстру застрахованих осіб (форма ОК-7) та з питанням видачі довідки про трудовий та страховий стаж. До заяви прикріплено паспорт застрахованої особи та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відпрацювало отримані звернення, про що видно у графі “статус звернення” та графі “повідомлення”, а саме: сформовано та надано в електронному вигляді через Вебпортал ОСОБА_1 довідку ОК-7 та довідку про трудовий та страховий стаж, що підтверджується роздруківками в Вебпорталу, копії яких наявні в матеріалах справи.

В подальшому, ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в електронному вигляді через Вебпортал 08.03.2020. В графі “тип звернення” вказано - “питання”. В графі “тема звернення” міститься текст, зокрема, про повідомлення, коли позивач зможе отримувати пенсію, в зв'язку з роботою за Списком №1...” До зазначеного звернення не надано жодного документу.

У зв'язку з чим, 23.03.2020 року головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь “Про розгляд звернення” на електронну адресу позивачки, а саме: вказало норми чинного законодавства, що містять положення щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1, що підтверджується роздруківками в Вебпорталу, копії яких наявні в матеріалах справи.

Також, 23.12.2020 року ОСОБА_1 звернулась до головного управління в електронному вигляді через Вебпортал, в графі “тип звернення” вказано - “питання”, в графі “тема звернення” міститься прохання позивачки надати відповідь на попереднє звернення (від 08.03.2020), разом з тим просить надати довідку ОК-5. Надані документи: паспорт застрахованої особи, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідка з реєстру застрахованих осіб (форма ОК-7) та довідка про трудовий та страховий стаж.

У відповіді “Про розгляд звернення” від 15.01.2021 головним управління надано роз'яснення щодо отримання через ВЕБ-портал необхідних довідок та надало копію попередньої відповіді на звернення від 08.03.2020, що підтверджується матеріалами справи.

Нове звернення ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в електронному вигляді через Вебпортал відбулося 19.01.2021.

В графі “вид звернення” вказано - “питання”. В графі “текст звернення” міститься прохання позивачки надати довідку ОК-5, довідку про трудовий та страховий стаж, данні про особливі умови праці. До звернення надані наступні документи: паспорт застрахованої особи, довідка про реєстрацію місця проживання та відповідь головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.01.2021.

У відповіді “Про розгляд звернення” від 01.02.2021 року головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській надало позивачці інструкцію щодо отримання через Вебпортал необхідних довідок.

Не погоджуючись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд, керувався нормами чинного законодавства, які діяли на момент виникнення правовідносин.

За змістом ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

За приписами п. 1.6, 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Порядку №22-1).

Правові відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;

45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;

46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;

46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;

47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;

47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;

48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;

48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;

49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;

49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;

50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Сторони у справі не заперечують стаж роботи позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд зазначає, що на час виникнення спірних правовідносин у відповідача не було правових підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки для прийняття рішення щодо призначення пенсії до органу пенсійного фонду необхідно подати заяву про призначення пенсії та пакет необхідних документів , що підтверджують страховий, в тому числі пільговий стаж роботи особи.

Суд звертає увагу, що будь-яких висновків щодо загального страхового стажу, пільгового стажу чи будь-яких інших відносно ОСОБА_1 головним управлінням надано не було, через відсутність будь-яких документів, необхідних для призначення пенсії.

З історії звернення ОСОБА_1 видно, що останнью жодного разу не було подано заяву про призначення, що є основним документом, який повинен бути розглянутий пенсійним фондом при вирішенні питання про призначення пенсії.

Суд не приймає до уваги копію заяви від 02.12.2019 року довільної форми ОСОБА_1 , яка наявна в матеріалах справи, де позивач просить оформити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки з огляду даної заяви не можливо встановити чи була така заява подана до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку з відсутністю на заяві доказів, що дана заява взагалі була отримана відповідачем.

Окремо слід зауважити, що позивач при зверненні до пенсійного органу не дотримався вимог пункту 11 Порядку № 18-1, заяву та відповідний пакет документів не надавав.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Верховний Суд у постанові від 15 листопада 2016 року №800/301/16 дійшов висновку, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Враховуючи викладене, суд зробив висновок про відсутність протиправності дій головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відмові про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та передчасними, а тому не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В даному випадку пенсійним органом повністю доведено правомірність своїх дій, відсутність будь-якого рішення, дії чи бездіяльності, які б могли порушити права та законні інтереси позивача.

У зв'язку із тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст.139 КАС України позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук