Рішення від 15.04.2021 по справі 140/17573/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17573/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій, бездіяльності протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачу 25% (з урахуванням виплачених сум) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 01.01.2010 по 31.12.2020 відповідно до статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком, виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою мінімальною пенсією за період з 01.01.2010 до здійснення перерахунку та зобов'язати відповідача виплачувати вказану пенсію в подальшому і збільшувати її розмір, застосовуючи статтю 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, йому призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком. Позивач вказує, що має право на отримання додаткової пенсії, визначеної статтею 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак відповідачем нарахування та виплата вказаної додаткової пенсії протиправно проводиться в розмірі 113,88 грн.

З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до приписів статей 21, 157, 262 КАС України.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позову і вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачу виплачується належна доплата до пенсії в порядку Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210. З наведених підстав, представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив позивач підтримав позов і просив його задовольнити у повному обсязі.

19.03.2021 суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху, відповідно до якої позовну заяву було залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення цієї ухвали, та роз'яснено, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву буде залишено без розгляду на підставі частини п'ятнадцятої статті 171, пункту 7 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою суду від 15.04.2021 повернуто заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог без розгляду.

Ухвалою суду від 15.04.2021 позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.01.2010 по 27.06.2020 на підставі частини третьої статті 123, пункту 8 частини першої статті 240 КАС України залишено без розгляду.

Ухвалою суду від 15.04.2021 продовжено розгляд справи.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 13); перебуває на обліку в органах пенсійного фонду як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.03.2005.

07.10.2020 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області щодо перерахунку та виплати з 01.01.2010 додаткової пенсії відповідно до статті 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(а.с. 8-9).

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 23.10.2020 № 15505-16205/В-02/8-0300/20 повідомило позивача, що відповідно до пункту 4 постанови кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» особам, які належать до категорії 3, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується у розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, для осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи третьої категорії, з 01 січня 2012 року виплачується до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в розмірі 10 відсотків.

Відповідно до змін внесених постановою Кабінету Міністрів України №112 від 25.03.2014 встановлено, що виплата щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується особам, які належать до третьої категорії в розмірі 113,88 грн.

Таким чином, вказана виплата проводилась з 01.01.2010 в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а з 01.01.2014 року - в розмірі 113,88грн. Тому підстав для встановлення до пенсії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, немає підстав.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 46 Основного Закону визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України №76-VIІІ від 28.12.2014, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах:

1) особам, що належать до категорії 1:

З числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю І групи - 474,5 гривні; особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні; особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні;

для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

особам з інвалідністю І групи - 341,64 гривні; особам з інвалідністю II групи - 227,76 гривні; особам з інвалідністю III групи - 170,82 гривні;

2) особам, що належать до категорій 2-4: особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні.

Враховуючи наведене, питання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, врегульоване чинним законодавством, виплата проводиться згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, а тому вказані позовні вимоги про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком за період з 28.06.2020 не підлягає задоволенню.

Суд також зазначає, що вимога позивача збільшувати в подальшому розмір мінімальної пенсії, застосовуючи статтю 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фактично є встановленням порядку виконання судового рішення на майбутнє, що є неприпустимим, відтак не може бути задоволена судом.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, враховуючи вищевикладені обставини справи, відповідач довів правомірність своїх дій у дані справі, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, в зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

При цьому, згідно з вимогами статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк