ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" лютого 2010 р. справа № 2а-3352/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
з участю секретаря Надраги Л.Я.
представника позивача Святненко Р.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Б.Хмельницького, 3,м. Коломия,Івано-Франківська область,78200до Відкритого акціонерного товариства "Печеніжинський меблевий комбінат", вул. Набережна, 56,смт. Печеніжин,Коломийський район, Івано-Франківська область,78274 про стягнення за рахунок активів податкового боргу в сумі 46150,97 грн.,-
Коломийська об"єднана державна податкова інспекція звернулася з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Печеніженський мебливий комбінат" про стягнення за рахунок активів податкового боргу в сумі 46150,97 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту перевірки № 113/171 від 22.01.2009 року податковим повідомленням-рішенням Коломийської оДПІ № 0001521710/0 від 10.02.2009 року відповідачу визначено штраф за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов"язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 2694,94 грн. На підставі рішення Коломийської оДПІ № 12 від 21.04.2008 року про розстрочення податкового боргу у звязку з укладанням мирової угоди у справі про банкрутство відповідач повинен сплатити 56,28 грн. по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та 14,90 податку з доходів фізичних осіб. Загальна сума боргових зобовязань ВАТ "Печеніженський мебливий комбінат" по податках та обовязкових платежах становить 46150,97 грн., які не оплачені у встановлений законом термін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, правом подання письмових заперечень проти позову не скористався.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно поданих відповідачем в Коломийську оДПІ податкових розрахунків земельного податку на 2008,2009 рік відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 37450,67 грн.
У відповідності до поданих ВАТ "Печеніженський меблевий комбінат" податкових розрахунків комунального податку на 4-ий квартал 2007,2008 року відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 361,2 грн. Також встановлено, що на підставі податкових розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2007,2008, 2009 роки відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 5618,0 грн.
На підставі акту перевірки № 113/171 від 22.01.2009 року податковим повідомленням-рішенням Коломийської оДПІ № 0001521710/0 від 10.02.2009 року відповідачу визначено штраф за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 2694,94 грн.
На підставі рішення Коломийської оДПІ № 12 від 21.04.2008 року про розстрочення податкового боргу у зв"язку з укладанням мирової угоди у справі про банкрутство відповідач повинен сплатити 56,28 грн. по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та 14,90 податку з доходів фізичних осіб.
Закон України «Про систему оподаткування» визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі) належать плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Згідно частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закон України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно пункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Пунктом 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Таким чином, податкові зобов'язання відповідача визначені ним в податкових розрахунках є узгодженими.
Абзацом 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, пунктом 5.1. вказаного Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону зазначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
У відповідності до підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума податкових зобов'язань в розмірі 46150,97 гривень є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 < Текст > Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Печеніженський меблевий комбінат" в користь держави податковий борг в сумі 46150 (сорок шість тисяч сто пятдесят) гривень 97 копійок за рахунок активів.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 15.02.2010 року.