ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" грудня 2009 р. Справа № 2а-2693/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Могили А.Б.
при секретарі Надрага Л.Я.
представника позивача Шищак О.О.
представника відповідача Обладана К.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Підприємства райспоживспілки "Ринок", вул. Гвардійська, 28,м. Косів,Івано-Франківська область,78600
до відповідача: Держземінспекції в Івано-Франківській області, вул. Ак.Сахарова, 34,м. Івано-Франківськ,76014
про визнання недійсними приписів Держземінспекції в Івано-Франківській області від 05.06.2009 року № 08394 та від 08.07.2009 року № 08414,-
Підприємство райспоживспілки "Ринок"звернулося в суд з адміністративним позовом до Держземінспекції в Івано-Франківській області про визнання недійсними приписів Держземінспекції в Івано-Франківській області від 05.06.2009 року № 08394 та від 08.07.2009 року № 08414.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 02.02.2007 року підприємство "Ринок" уклало з Кутською селищною радою попередній договір оренди землі та підписало Акт прийому-передачі земельної ділянки від 02.02.2007 року з дотримання вимог статей 638-640 ЦКУ, ст. 123 Земельного кодексу України, статей 16-20 Закону України "Про оренду землі". Договір оренди землі пролонговано до 02.02.2010 року і зареєстровано у Кутській селищній раді, про що у книзі реєстрації вчинено запис від 02.02.2007 року за № 0053. Підприємство "Ринок" щомісячно сплачувало орендну плату за землю в повномиу обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями. 28.12.2005 року був укладений договір № 82 між Івано-Франківською регіональною філією державного підприємства "Центром державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" та підприємством "Ринок" Косівської райспоживспілки на виконання комплексу робіт по оформленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на право користування земельною ділянкою. 01.03.2006 року голові Кутської селищної Ради був навправлений лист про видачу технічної характеристики орендованої земельної ділянки. Повторно такі листи направлялися 06.09.2006 року та 03.12.2008 року і тільки 02 червня 2009 року було отримано відповідь.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечив. Суду пояснив, що адміністративний позов є незаконним і безпідставним, оскільки чинним земельним законодавством передбачено чіткий порядок оформлення договорів оренди та їх реєстрації. Поняття "попереднього договору оренди землі" чинним законодавством не пердбачено, реєстрація таких договорів органами місцевого самоврядування не здійснюється. В той же час, продовження будь-яких цивільно-правових угод згідно елементарних вимог цивільного законодавства є юридичним фактом, що повинен бути формлений документально у встановленому порядку. Тобто в даному випадку неправомірна угода "попередній договір оренди землі" від 02.02.2007 року повинна була за загальним правилом продовжуватися на підставі додаткової угоди (додатку до угоди), що мав долучатися до угоди основної та реєструватися додатково. Однак, навіть таких елементарних вимог цивільного законодавства сторонами не було дотримано. В даному випадку навіть не зазначено дату, коли сторонами продовжувалася попередня нікчемна угода. Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що 28.12.2005 року був укладений договір № 82 між Івано-Франківською регіональною філією державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" та підприємством "Ринок" Косівської райспоживспілки на виконання комплексу робіт по оформленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на право користування земельною ділянкою.
02.02.2007 року підприємство "Ринок" уклало з Кутською селищною радою попередній договір оренди землі та акт прийому-передачі земельної ділянки від 02.02.2007 року. Відповідно до умов договору підприємство "Ринок" зобовязувалося подати на розгляд ради технічну документацію із землеустрою для виготовлення правоустановлюючих документів на земельну ділянку для обслуговування підприємства "Ринок".
Договір оренди землі був зареєстрований у Кутській селищній раді, про що у книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис від 02.02.2007 року за №0053.
Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства підприємства райспоживспілки "Ринок" встановлено факт використання земельної ділянки з порушення вимог законодавства, а саме без оформлення відповідних правоустановлюючих документів, які посівдчують право на земельну ділянку.
Згідно статті 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У відповідності до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно статті 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки, посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Статтею 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 16 Порядку укладання договору оренди землі, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого саморвдяування. Рішення зазначених органів приймається на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною пятою статті 151 Земельного кодексу Україн. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 Земельного кодексу України.
Після виготовлення технічної документації та її затвердження на сесії органу місцевого самоврядування укладається договір оренди земельної ділянки та реєструється у відповідності до вимог законодавства. Тобто право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, що передбачено п. 5 ст. 126 Земельного кодексу України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що документу, що посвідчує право користування на земельну ділянку у позивача немає, а наявність рішення органу місцевого самоврядування по вказаній земельній ділянці та непрвомірної з точки зору земельного та цивільного законодавства угоди, не надають права на використання земельної ділянки, оскільки у частині третій статті 125 Земельного кодексу України визначено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення меж земельної ділянки в натурі, одержання документа, що посівдчує право на неї, та його державної реєстрації забороняється.
Безумовно, що дії, які сідчать про фактичне використання земельної ділянки без правоустановлючого документа, зареєстрованого в установленому порядку, але за наявності рішення відповідного орагну виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) земельної ділянки чи наявність цивільно-правової угоди про набуття права власності на земельну ділянку, не можуть бути кваліфіковані як самовільне заняття земельної ділянки. Вчинення таких дій є використанням земельної ділянки без правоустановлюючого документа.
У відповідності до статті 144 Земельного кодексу України у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.
Згідно пункту 6.4 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах України № 312 від 12.12.2003 року, у разі невиконання особою, яка допустила порушення земельного законодавства, припису протягом указаного в ньому строку, державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення (за невиконання припису) за статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З метою усунення наслідків правопорушення державний інспектор повторно видає припис про припинення правопорушення чи усунення його наслідків та встановлює строк його виконання, але не більше 30-денного строку.
Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області Бойчук Наталією Мирославівною було видано приписи № 08394 від 05.06.2009 року та № 08414 від 08.07.2009 року про усунення порушень щодо використання земельної ділянки підприємством райспоживспілки "Ринок" в селищі Кути по вул. Шкільна, 16 без документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Судом не беруться до уваги доводи позивача про те, що в приписі № 08394 від 05.06.2009 року неправильно вказано площу земельної ділянки, оскільки підприємством "Ринок" в селищі Кути користується земельною ділянкою 0,1578 га, а не 0,21 га. з наступних підстав.
При проведенні першої перевірки, інспектором було вказано площу земельної ділянки, згідно отриманої з відділу земельних ресурсів в Косівському районі інформації по формі 6-зем про площу, яка рахується за позивачем. Під час оперативної перевірки, інспектором було враховано представлену неправомірну згідно вимог цивільного та земельного законодавства угоду про використання землі, та вказано уточнену площу земельної ділянки, якою фактично користується позивач.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 < Текст > Кодексу адміністративного судочиннства України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову підприємства райспоживспілки "Ринок" до Держземінспекції в Івано-Франківській області про визнання недійсними приписів Держземінспекції в Івано-Франківській області від 05.06.2009 року № 08394 та від 08.07.2009 року № 08414, відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя: Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 28.12.2009.