18 травня 2010 року < Текст > Справа № 2а-2235/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрспецінструмент» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
за участю представників сторін:
від позивача: Федько О.А., довіреність №28/10 від 01.04.2010р.;
від відповідача: Драч В.М., довіреність №11208/10/10-010 від 25.08.2010р.;
До Запорізького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрспецінструмент» (далі - позивач) з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі - відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення за формою «Р» від 08.10.2009р. №0003982302/0.
Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що ТОВ «Торговий дім «Укрспецінструмент» отримало акт перевірки Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя від 24.09.2009р. №124/23-2/35536286 про результати планової перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 07.11.2007р. по 30.06.2009р. Перевіркою встановлено неподання податкового розрахунку з комунального податку до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя за період - листопад 2007 р.
08.10.2009р. відповідачем було винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення, відповідно до якого було нараховано штрафні санкції з комунального податку в розмірі 170грн.00 коп.
З зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач не згоден оскільки, спеціальною нормою, щодо нарахування комунального податку є Положення про комунальний податок, затверджене Рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005р. №6. Зазначене Положення не передбачає обов'язку платника комунального податку подавати податкові декларації (податкові розрахунки) до ДПІ. Також, як зазначено в Акті перевірки, перевіркою повноти визначення комунального податку за період з 07.11.2007р. по 30.06.2009р. не встановлено його заниження або завищення. Отже, позивач виконав обов'язки, покладені на нього відповідно до діючого законодавства України, таким чином підстав для притягнення його до відповідальності немає.
В якості нормативних підстав позову посилається на Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Положення про комунальний податок, затверджене Рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005р. №6 та КАС України. Просить суд, визнати нечинним податкове повідомлення-рішення за формою «Р» від 08.10.2009р. №0003982302/0 про нарахування штрафних санкцій по комунального податку в розмірі 170 грн.
Ухвалою суду від 19 квітня 2010р. було відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, надав суду пояснення, аналогічні тим, що були викладені в позові.
Також, від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог, в якій він, на підставі ст.ст. 49, 51 КАС України, просить суд визнати протиправним оскаржене податкове повідомлення-рішення.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, пояснив суду, що була проведена планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрспецінструмент» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 07.11.2007 р. по 30.06.2009 р.
Перевіркою встановлено неподання податкового розрахунку комунального податку до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя за період листопада 2007 року, що є порушенням п.п.2.1.п.2 Положення про комунальний податок, затвердженого Рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005р. № 6 «Про внесення змін до положень про місцеві податки і збори».
ДПІ було встановлено порушення граничного строку подання податкової звітності (неподання) чим було порушено вимоги пп.4.1.4 а) пп.4.1.7 п.4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Положення про комунальний податок, відповідальність за яке встановлена пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, неподання податкового розрахунку комунального податку за перший податковий період - листопад 2007р. В зазначеній статті вказано, що платник податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 170 грн. за неподання декларації з комунального податку за період листопада 2007р., прийнято законно та обґрунтовано.
На підставі викладеного, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме - звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У засіданні 17.03.2010р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Сторонам повідомлено про час виготовлення постанови суду у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, на підставі направлень від 01.09.2009р. № 1131 від 14.09.2009р. №1146. ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя згідно із частиною 1 ст. 111 Закону України від 4 грудня 1990р. № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання (розпорядження від 27.07.2009р. № 50-р) проведена планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрспецінструмент» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 07.11.2007р. по 30.06.2009р.
Перевіркою встановлено неподання податкового розрахунку з комунального податку до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя за листопад 2007р., що є порушенням п.п.2.1.п.2 Положення про комунальний податок, затвердженого Рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005року № 6 «Про внесення змін до положень про місцеві податки і збори».
ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя було встановлено порушення граничного строку подання податкової звітності (неподання) чим було порушено вимоги пп.4.1.4 а) пп.4.1.7 п.4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993р. № 56-93, п.2.5 Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 30.11.2005р. № 6.
Твердження позивача, що Положення про комунальний податок є спеціальною нормою, щодо нарахування комунального податку, яка не передбачає обов'язку платника комунального податку подавати податкові декларації (податкові розрахунки) до ДПІ спростовується наступним.
Місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному радами народних депутатів, якими вони встановлюються.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (у тому числі місцевих податків і зборів), є Закон «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями), далі за текстом - Закон № 2181-ІІІ).
Податкові періоди для комунального податку встановлюються органами місцевого самоврядування. З урахуванням норм Закону №2181-ІІІ базовим податковим періодом може бути як місяць так і квартал і рік.
Граничні терміни надання розрахунку, як і всіх інших декларацій (розрахунків), регламентовані пп.4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ та залежать від встановленого базового податкового періоду.
Відповідно до пп.4.1.4 п.4.1 ст. 4 цього Закону податкові декларації подаються до органів державної податкової служби:
- за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
- за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу (півріччю, у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Уразі якщо відповідним органом місцевого самоврядування для комунального податку встановлено базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, то такий платник зобов'язаний подати до органів державної податкової служби податкові розрахунки комунального податку протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем цього місяця
Згідно з п.2.5 Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 05.06.2002року № 126 із змінами, внесеними рішенням від 30.11.2005року № 6 комунальний податок перераховується до бюджету міста за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби). Базовий (звітний) період - календарний місяць.
Форму податкового розрахунку комунального податку затверджено наказом ДПА України «Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податку» від 24.12.2003 р. № 625 (зареєстровано в Мін'юсті України 08.01.2004 р. за № 4/8603, зі змінами та доповненнями).
Таким чином, діючим законодавством передбачений обов'язок платника комунального податку подавати до органів державної податкової служби податкові розрахунки з комунального податку.
Проти того, що позивач є платником комунального податку його представник в судовому засіданні не заперечував та окрім листопада 2007р. надавав, відповідно до результатів перевірки, розрахунки по комунальному податку до Державної податкової інспекції у м. Запоріжжя, що підтвердив представник позивача.
Відповідно до пп. 15.1.1 п.15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідальність за порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, передбачена пп. 17.1.1 п.17.1 ст. 17 цього Закону.
Відповідно до п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку (п.п.17.1.1).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення за формою «Р» від 08.10.2009р. №0003982302/0 винесено законно та обґрунтовано.
В зв'язку з вищезазначеним, суд не вбачає обґрунтованих підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрспецінструмент» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення від 08 жовтня 2009 року №0003982302/0 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2010р.
Суддя (підпис) Н.І.Малиш