Постанова від 25.05.2010 по справі 2а-6600/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2010 р. справа № 2а-6600/10/0570

Постановлена у нарадчій кімнаті.

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Масло І.В.

при секретарі Грішаєві Є.Є.

за участю

представника позивача Полякової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом прокурора Центрально-Міського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області до приватного підприємства «Домінанта-Плюс» про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій та пені в сумі 2308,44 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Центрально-Міського району м. Макіївки Донецької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області до приватного підприємства «Домінанта-Плюс» про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій та пені в сумі 2308,44 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що відповідачем у порушення п. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були несвоєчасно сплачені суми страхових внесків за липень-серпень 2009 року. У зв'язку із простроченням платежів до відповідача на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 вказаного Закону застосовано фінансові санкції рішеннями № 36 від 12.02.2010, № 43 від 24.02.2010, № 28 від 02.02.2010 у загальній сумі 2308,44 грн. Вказані рішення отримані посадовою особою страхувальника під підпис та оскаржені не були. До органів ДВС ці рішення для примусового стягнення не направлялися.

Посилаючись на ст.ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 14, 15, 20, 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», прокурор просив стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області заборгованість в сумі 2308,44 грн. (а.с. 3-4).

Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора на підставі наявних у справі доказів.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.

Прокурор Центрально-Міського району м. Макіївки Донецької області представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області, яке в свою чергу є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що відповідач - приватне підприємство «Домінанта-Плюс» є юридичною особою та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області, що підтверджується повідомленням про взяття на облік юридичної особи від 16.11.2009 (а.с. 5).

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов'язку платниками страхових внесків проводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як встановлено у судовому засіданні, ПП «Домінанта-Плюс» несвоєчасно сплатило страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень-серпень 2009 року, у зв'язку із чим УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” були прийняті наступні рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду:

- № 28 від 02.02.2010, яким до позивача застосовані фінансові санкції на суму 44,98 грн. та нарахована пеня у розмірі 55,64 грн. (а.с. 11);

- № 36 від 12.02.2010, яким до позивача застосовані фінансові санкції на суму 745,00 грн. та нарахована пеня у розмірі 1162,82 грн. (а.с. 8);

- № 43 від 24.02.2010, яким до позивача застосовані фінансові санкції на суму 120,00 грн. та нарахована пеня у розмірі 180,00 грн. (а.с. 6).

Вказані рішення були отримані відповідачем, що підтверджується відповідними повідомленнями про вручення (а.с. 7, 10, 12).

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Частиною 13 цієї статті визначено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Судом встановлено, що відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржував. До виконання рішення не зверталися. Разом з тим, суми штрафу і пені, визначені цими рішеннями, відповідач у встановлені строки не сплатив.

Згідно з ч. 14 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Частиною 2 цієї статті визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Оскільки відповідач не сплатив суми фінансових санкцій та пені, визначені у рішеннях УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області № 28 від 02.02.2010, № 36 від 12.02.2010, № 43 від 24.02.2010, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов прокурора Центрально-Міського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області до приватного підприємства «Домінанта-Плюс» про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій та пені в сумі 2308,44 грн.

Стягнути з приватного підприємства «Домінанта-Плюс» (юридична адреса: 86157, Донецька область, м. Макіївка, вул. Шевченко, 23, ЄДРПОУ 36089979, п/р 260090131854, ВАТ БМ Банка, МФО 380913) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області (адреса: 86106, Донецька область, м. Макіївка, вул. Каліновська, 19, п/р 256063122041 у Донецькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», м. Донецьк, МФО 335106, ЄДРПОУ 21956561) заборгованість по фінансовим санкціям та пені в сумі 2308 (дві тисячі триста вісім) грн. 44 коп.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Масло І.В.