Україна
11 травня 2010 р. справа № 2а-8778/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі Чегринець А.М.
з участю представника позивача Кузнецової Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Євро-Карго» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,
У квітні 2010 року Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі міста Донецька звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що ТОВ «Євро-Карго» як платник податків перебуває у неї на обліку.
Станом на 18 березня 2010 року відповідач має заборгованість перед бюджетом в розмірі 54 214,47 грн. (з вирахуванням переплати 644,14 грн.), яка утворилась внаслідок несплати податкових зобов'язань:
- з податку на додану вартість - по декларації на суму 52 822,12 грн.;
- за штрафними санкціями - на суму 1 283,71 грн.;
- по пені - на суму 108,64 грн.
Просила стягнути з ТОВ «Євро-Карго» заборгованість у розмірі 54 214,47 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Євро-Карго» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька і ним подані:
- декларація від 22 червня 2009 року № 36519 за квітень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 6166 грн.;
- декларація від 20 липня 2009 року № 45517 за червень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 6213 грн.;
- декларація від 20 серпня 2009 року № 53495 за липень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 6 843 грн.;
- декларація від 21 вересня 2009 року № 57655 за серпень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 6 926 грн.;
- декларація від 20 жовтня 2009 року № 66278 за вересень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 4 866 грн.;
- декларація від 20 листопада 2009 року № 73975 за жовтень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 8 265 грн.;
- декларація від 21 грудня 2009 року № 77846с за листопада 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 6 963 грн.;
- декларація від 20 січня 2010 року № 85059 за грудень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 6 800 грн.
- декларація від 22 лютого 2010 року № 5234 за січень 2010 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 5 005 грн.
За результатами невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2009 року податковим органом складено акт від 18 січня 2010 року №371/15, в якому вказувалося на порушення відповідачем пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2009 року - на 167 днів у сумі 423,87 грн. та на 76 днів в сумі 1 329,57 грн.
На підставі акту прийняті податкові повідомлення-рішення від 19 січня 2010 року:
- №0000541500/0/505, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями в розмірі 265,91 грн., яке отримане відповідачем 19 січня 2010 року, однак суму штрафу сплачено не було;
- №0000521500/0/506, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями в розмірі 211,94 грн., яке отримане відповідачем 19 січня 2010 року, однак суму штрафу сплачено не було.
За результатами невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2009 року податковим органом складено акт від 18 грудня 2009 року №6255/15, в якому вказувалося на порушення підприємством пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2009 року на 153 дні у сумі 1 028,53 грн.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 18 грудня 2009 року №0017361500/0/17493, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями в розмірі 514,27 грн., яке отримане відповідачем 18 грудня 2009 року, однак суму штрафу сплачено не було.
За результатами невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2009 року податковим органом складено акт від 20 серпня 2009 року №4053/15, в якому вказувалося на порушення підприємством пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за травень 2009 року на 30 днів у сумі 1 798,77 грн.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 20 серпня 2009 року №0009771500/0/11163, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями в розмірі 179,89 грн., яке отримане відповідачем 20 серпня 2009 року, однак суму штрафу сплачено не було.
За результатами невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2009 року податковим органом складено акт від 11 серпня 2009 року №3320/15, в якому вказувалося на порушення підприємством п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень 2009 року на 8 днів у сумі 1 116,96 грн.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 17 серпня 2009 року №0007941500/0/11015, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями в розмірі 111,70 грн., яке отримане відповідачем 17 серпня 2009 року, однак суму штрафу сплачено не було.
Отже, податкова заборгованість відповідача з податку на додану вартість становила 54 214,47 грн., з них основний платіж 52 822,12 грн. (з вирахуванням переплати в розмірі 5 224,88 грн.), штрафні санкції в сумі 1 283,71 грн., та пеня 108,64 грн.
В порядку, передбаченому ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу направлялися податкові вимоги: перша - від 06 липня 2009 року №1/387, друга - від 03 листопада 2009 року №2/576, які отримані.
Вказані заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 вказаного Закону вони подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення в доход держави заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, яка визначає строки погашення податкового зобов'язання, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 17.3. ст. 17 вказаного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який регулює право платника податків звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд визначеної суми податкового зобов'язання або прийнятого ним будь-якого іншого рішення.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми узгоджених податкових зобов'язань, що зазначені у поданих ним податкових деклараціях та податкових звітностях, повність не сплатив. Тому контролюючим органом правильно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.п. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Оскільки платник податків не подавав декларації та податкові звітності у встановлений законом строк, тому контролюючий орган правильно наклав на нього штрафи в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Рішення податкового органу, в якому визначені суми штрафних санкцій, в порядку, визначеному законодавством, до контролюючого органу оскаржені не були. Тому такі податкові зобов'язання платника податків вважаються узгодженими.
Відповідачем не надано доказів сплати штрафних санкцій.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з вимог законодавства несплачені суми узгоджених податкових зобов'язань та накладених контролюючим органом штрафних санкцій є податковим боргом, який підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Євро-Карго» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Євро-Карго» (код ЄДРПОУ 33393899) на користь держави в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість 54 214 грн. (п'ятдесят чотири тисячі двісті чотирнадцять) грн. 47 (сорок сім) коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.