Постанова від 11.05.2010 по справі 2а-10115/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2010 р. справа № 2а-10115/10/0570

Постановлена у нарадчій кімнаті.

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойди Т. В.

при секретарі Чегринець А.М.

з участю представника позивача та представника третьої особи ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа відкрите акціонерне товариство «Транспортник», про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2010 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 30 червня 2009 року №385 відповідач порушує передбачене п. 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України її як пенсіонера-акціонера право на приватизацію земельної ділянки. Просила:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 30 червня 2009 року №385 в частині відмови їй в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в користуванні ВАТ «Транспортник», с. Привільне, на території Привільненської сільської ради;

- зобов'язати відповідача внести зміни до розпорядження від 30 червня 2009 року №385 шляхом включення її до списку акціонерів ВАТ «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), що є додатком до цього розпорядження.

Відповідач подав заперечення проти позову, в яких зазначав, зокрема, що оскаржуване позивачем розпорядження прийнято відповідно до вимог земельного законодавства України, оскільки позивач не є пенсіонером ВАТ «Транспортник», а акціонер, який не працює в товаристві, не може вважатися його членом. Просив відмовити в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, наведених в позові. Просив задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач надіслав заяву, в якій просив розглянути справу без участі його представника.

Представник третьої особи не заперечував проти задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що ВАТ «Транспортник» зареєстровано у ЄДРПОУ 17 липня 1998 року (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 181869) та відповідно до наказу Донецького регіонального відділення Фонду державного майна України від 30 червня 1998 року «О преобразовиние совхоза «Транспортник», є правонаступником всіх прав та обов'язків вказаного в наказі реорганізованого підприємства.

На підставі рішення Привільненської сільської Ради народних депутатів від 29 березня 2001 року № ІІХХІV-1 ВАТ «Транспортник» видано Державний акт на право постійного користування землею від 05 квітня 2001 року ІІ-ДН № 007606.

Позивач є акціонером ВАТ «Транспортник», що підтверджується сертифікатом іменних акцій серії А № 0000156, 21 вересня 1998 року випуску.

Позивач працювала у радгоспі «Транспортник»: з 27 квітня 1976 року по 25 січня 1976 року, з 27 квітня 1976 року по 03 липня 1978 року вісовщиком; з 03 липня 1978 року по 01 лютого 1979 року помічником бригадира; з 01 лютого 1979 року по 19 березня 1980 року старшим робітником тарного складу; з 19 березня 1980 року по 01 березня 1986 року старшим комірником; з 19 березня 1980 року по 01 березня 1986 року старшим робітником тарного складу; з 01 березня 1986 року по 20 серпня 1990 року старшим робітником тарного складу; з 01 березня 1986 року по 20 серпня 1990 року комірником по тарі, після чого 01 серпня 2000 року була звільнена у зв'язку з ліквідацією підприємства.

Відповідно до записів, зроблених у трудовій книжці позивача, на інших підприємствах вона не працювала.

16 квітня 2009 року на загальних зборах акціонерів ВАТ «Транспортник» прийнято рішення про приватизацію земель ВАТ «Транспортник».

Розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 30 червня 2009 року № 385 ВАТ «Транспортник» надано дозвіл на розробку проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок акціонерами ВАТ «Транспортник» із земель сільськогосподарського призначення на території Привільненської сільської ради, раніше наданих йому в постійне користування та розташованих за межами населеного пункту.

30 липня 2009 року товариство звернулося до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області з клопотанням № 102 про безоплатну передачу пенсіонерам-акціонерам, які вийшли на пенсію з 01 березня 2002 року по 01 грудня 2008 року з агроцеху № 29 ВАТ «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 ДП «Ілліч Агро Донбас» або досягли пенсійного віку в цій період, у кількості 60 осіб, земельних ділянок у приватну власність при приватизації землі, яка знаходиться у постійному користуванні ВАТ «Транспортник» на території Привільненської сільської ради поза межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та про включення їх до списку акціонерів ВАТ «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), при розробці та затвердження проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок. До вказаного клопотання додано список акціонерів, в який включено позивача.

Розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 04 вересня 2009 року №509 акціонерам ВАТ «Транспортник», які є пенсіонерами агроцеху №29 ВАТ «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 ДП «Ілліч Агро Донбас» відмовлено в приватизації земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в користуванні ВАТ «Транспортник», с. Привільне, на території Привільненської сільської ради; як таким, що не являються членами вказаного товариства або пенсіонерами з їх числа.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Статтею 3 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» передбачено, що право на пільгове придбання акцій за номінальною вартістю (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів) мають працівники підприємств, що приватизуються.

Працівники сільськогосподарських підприємств мають право на пільгове придбання акцій (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів).

До працівників підприємств, що приватизуються, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, прирівнюються також особи, які вийшли з цих підприємств на пенсію, звільнені у зв'язку із скороченням штатів і не працюють з моменту звільнення на інших підприємствах, особи, які мають право відповідно до законодавства України повернутися на попереднє місце роботи на цьому підприємстві, та інваліди, звільнені за станом здоров'я у зв'язку з каліцтвом або професійним захворюванням.

Абзацем 2 п. 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України визначено, що члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому статтями 25 та 118 цього Кодексу. В сільськогосподарських акціонерних товариствах право на земельну частку (пай) мають лише їх члени, які працюють у товаристві, а також пенсіонери з їх числа.

Отже, члени сільськогосподарських акціонерних товариств, які працюють у цих товариствах, та пенсіонери з числа членів зазначених товариств, до яких належав позивач, мають право на приватизацію земельної частки (паю) в порядку, встановленому законом.

Відповідач помилково вважав, що позивач не є членом вказаного товариства або пенсіонером з їх числа, що призвело до прийняття ним розпорядження від 04 вересня 2009 року № 509, яке порушує, передбачене абз. 2 п. 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, право позивача на приватизацію земельної ділянки, внаслідок чого підлягає скасуванню.

Щодо зобов'язання відповідача внести зміни до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до п. 1 ст. 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Згідно з п. 2 зазначеної статті Кодексу рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений ст. 118 Земельного кодексу України, відповідно до якої громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.

Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.

Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Клопотанням від 30 липня 2009 року № 102 щодо приватизації землі пенсіонерами-акціонерами ВАТ «Транспортник» просило включити позивача до списку акціонерів, які мають право на земельну частку, що є додатком до розпорядження від 30 червня 2009 року №385.

Оскільки розпорядженням від 04 вересня 2009 року № 509 позивачу неправомірно відмовлено в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, тобто позивача не включено до додатку до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 - списку акціонерів, які мають право на земельну частку, чим порушено його передбачене абзацом 2 п. 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України право, суд вважає позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача внести зміни до розпорядження від 30 червня 2009 року № 385 шляхом включення його до списку акціонерів ВАТ «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), правомірними.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа відкрите акціонерне товариство «Транспортник», про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 04 вересня 2009 року №509 в частині відмови ОСОБА_2 в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в користуванні відкритого акціонерного товариства «Транспортник», с. Привільне, на території Привільненської сільської ради.

Зобов'язати Волноваську районну державну адміністрацію Донецької області внести зміни до розпорядження від 30 червня 2009 року №385 шляхом включення ОСОБА_2 до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), що є додатком до цього розпорядження.

Присудити ОСОБА_2 здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Логойда Т. В.