про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 травня 2010 року Справа № 2а-1592/10/0370
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до першого відділу державної виконавчої служби Луцького міськрайонного управління юстиції про визнання дій відповідача протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до першого відділу державної виконавчої служби Луцького міськрайонного управління юстиції про визнання дій відповідача протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Згідно із частиною 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому, згідно із пунктом 7 частини статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З позовної заяви та матеріалів позову вбачається, що позивачем як стороною в заочному рішенні винесеному в порядку Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК України) Шевченківського районного суду міста Києва від 29.01.2010р. по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Житловий альянс» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про розірвання договору та стягнення за договором грошової суми, окаржуються дії першого відділу державної виконавчої служби Луцького міськрайонного управління юстиції пов'язані з виконанням виконавчого листа № 2-3615 від 14.04.2010р. про стягнення солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь ТОВ «Житловий альянс» 11 024,38 грн.
Відповідно до частини 1 статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Інший порядок судового оскарження визначає стаття 383 ЦПК України, згідно з якою учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, беручи до уваги вищенаведене, даний спір не може розглядатись за правилами адміністративного судочинства, оскільки ЦПК України визначено інший порядок оскарження дій виконавчої служби під час виконання рішень суду постановленого за правилами ЦПК України, а відтак на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись статтею 109 КАС України,
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до першого відділу державної виконавчої служби Луцького міськрайонного управління юстиції про визнання дій відповідача протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, відмовити.
Ухвалу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, недопускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук